A „büszke vagyok rád” dicséret helyett a „büszke lehetsz magadra” formát ajánlja a szakember. Képünk illusztráció
Bátorítanunk kell gyerekeinket a tanulásra, továbbá legyünk támogatók, amikor gyermekeink valami újat tanulnak, vagy komoly kihívás előtt állnak. Mindemellett beszéljünk a kudarcokról is, és tanítsuk meg nekik, hogy a kudarcok nem véglegesek, hanem lehetőségek a fejlődésre – hangzott el egy izgalmas keddi szakmai konferencián.
2024. február 13., 18:452024. február 13., 18:45
2024. február 13., 19:242024. február 13., 19:24
Dicsérni, de hogyan? – visszajelzések hatása a gyermekek gondolkodásmódjára címmel tartott konferenciát a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság és a Spektrum Oktatási Központ a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában kedden.
Bevezetője után az oktatási központ részéről Ferencz S. Katalin a növekedési gondolkodásmódról és annak fejlesztéséről beszélt, illetve a tanácsadás kérdéséről és a személyiségfejlesztésről, illetve a mások hibájából való tanulásról.
A rendkívül sok kérdést felvető bevezetőket követően először a növekedési szemléletmód kialakításáról és fejlesztéséről volt szó, aminek alapját Carol S. Dweck pszichológus tette le, az általa vezetett kutatások alapján pedig kijelenthetjük: a növekvő gondolkodásmód rendkívül pozitív hatással van az egyén boldogságára, tudatosabb fejlődésére és teljesítményére egyaránt.
Ezt követően az előadók rátértek arra a kérdésre, hogy hogyan tudjuk segíteni gyermekeinket a gondolkodásmódjuk fejlesztésében. Elsősorban bátorítanunk kell őket a tanulásra, legyünk pozitívak és támogatók, amikor gyermekeink valami újat tanulnak, vagy kihívás előtt állnak. Beszéljünk a kudarcokról,
Legyünk példaképek, mutassuk meg nekik saját példáinkkal, hogyan alkalmazzuk a növekvő gondolkodásmódot a mindennapi életünkben. És végül, de nem utolsó sorban biztosítsunk támogatást, hogy a gyermekeink érezzék: támogatjuk őket a céljaik elérésében.
Ezt követően Schmidt Zsófia pszichológus előadását hallhattuk, a szakember a fent említett témákat igen részletesen kifejtette. „Mi is az a visszajelzés?”– tette fel a kérdést az előadó, aki a csecsemőkorig vezette vissza a szóban forgó témát.
Szerinte már az első hónapokban jelzünk a világnak és visszajelzést is kapunk; szülőként megtanuljuk, hogy gyermekünknek éppen mire van szüksége, a visszajelzés pedig egy válasz egy szükségletre kicsi korban. Később, a gyermek növekedésével a szülőtől, illetve a gyermeket körülvevő felnőttől érkező visszajelzések alapján fog a gyermek tájékozódni a saját teljesítményét illetően.
Schmidt Zsófia rámutatott: a szavaink a legnagyobb fegyverünk, így óvatosan kell bánnunk velük.
Az interaktív előadás ezután egy önreflexiós gyakorlatra hívta a jelenlévőket, amely során egy gyermekkori emléket kellett felidéznünk, amikor egy feladat elvégzésekor visszajelzést kaptunk egy felnőttől. Majd válaszolnunk kellett az alábbi kérdésekre: Mit mondott a felnőtt? Milyen volt a testbeszéde? Mimikája? Milyen szavakat használt? Ön mit érzett? Mit hozott magával ebből a tapasztalatból?
Ismételten felmerült Carol S. Dweck, a Stanford egyetem pszichológia professzorának neve, és szó volt az általa kidolgozott mindset elméletről. Szerinte kétféle önmagunkkal kapcsolatos szemléletünk lehet: growth mindset (azaz fejlődő szemléletmód) és fix mindset (azaz rögzült szemléletmód). Dweck elmélete szerint a gyermekeket meg lehet tanítani a fejlődő gondolkodásmód kialakítására, amit egy New York-i iskolában végzett kísérlete támasztott alá. A kísérletben két csoport gyermeket dicsértek, az egyiket célzottan a gyermekre irányultan, míg a másikat az elvégzett munkára. Eredményként az a csoport gyermek, akiknek a munkáját emelték ki, bátrabban vállalt nehéz feladatokat a kísérletet követően. Dweck hangsúlyozza, a képességektől eltérően a szemléletmód nem velünk született tulajdonság, hanem a nevelés és a környezet hatására alakul ki.
Lezárásként Schmidt Zsófia konkrét példákkal mutatta be a growth mindset dicséreteinek mibenlétét: például a büszke vagyok rád helyett a büszke lehetsz magadra formát ajánlotta, az ügyes vagy helyett az ezt jól megcsináltad formát, az okos vagy helyett a megérte, hogy nem adtad fel-t.
Nagy Lilla
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
szóljon hozzá!