A „büszke vagyok rád” dicséret helyett a „büszke lehetsz magadra” formát ajánlja a szakember. Képünk illusztráció
Bátorítanunk kell gyerekeinket a tanulásra, továbbá legyünk támogatók, amikor gyermekeink valami újat tanulnak, vagy komoly kihívás előtt állnak. Mindemellett beszéljünk a kudarcokról is, és tanítsuk meg nekik, hogy a kudarcok nem véglegesek, hanem lehetőségek a fejlődésre – hangzott el egy izgalmas keddi szakmai konferencián.
2024. február 13., 18:452024. február 13., 18:45
2024. február 13., 19:242024. február 13., 19:24
Dicsérni, de hogyan? – visszajelzések hatása a gyermekek gondolkodásmódjára címmel tartott konferenciát a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság és a Spektrum Oktatási Központ a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában kedden.
Bevezetője után az oktatási központ részéről Ferencz S. Katalin a növekedési gondolkodásmódról és annak fejlesztéséről beszélt, illetve a tanácsadás kérdéséről és a személyiségfejlesztésről, illetve a mások hibájából való tanulásról.
A rendkívül sok kérdést felvető bevezetőket követően először a növekedési szemléletmód kialakításáról és fejlesztéséről volt szó, aminek alapját Carol S. Dweck pszichológus tette le, az általa vezetett kutatások alapján pedig kijelenthetjük: a növekvő gondolkodásmód rendkívül pozitív hatással van az egyén boldogságára, tudatosabb fejlődésére és teljesítményére egyaránt.
Ezt követően az előadók rátértek arra a kérdésre, hogy hogyan tudjuk segíteni gyermekeinket a gondolkodásmódjuk fejlesztésében. Elsősorban bátorítanunk kell őket a tanulásra, legyünk pozitívak és támogatók, amikor gyermekeink valami újat tanulnak, vagy kihívás előtt állnak. Beszéljünk a kudarcokról,
Legyünk példaképek, mutassuk meg nekik saját példáinkkal, hogyan alkalmazzuk a növekvő gondolkodásmódot a mindennapi életünkben. És végül, de nem utolsó sorban biztosítsunk támogatást, hogy a gyermekeink érezzék: támogatjuk őket a céljaik elérésében.
Ezt követően Schmidt Zsófia pszichológus előadását hallhattuk, a szakember a fent említett témákat igen részletesen kifejtette. „Mi is az a visszajelzés?”– tette fel a kérdést az előadó, aki a csecsemőkorig vezette vissza a szóban forgó témát.
Szerinte már az első hónapokban jelzünk a világnak és visszajelzést is kapunk; szülőként megtanuljuk, hogy gyermekünknek éppen mire van szüksége, a visszajelzés pedig egy válasz egy szükségletre kicsi korban. Később, a gyermek növekedésével a szülőtől, illetve a gyermeket körülvevő felnőttől érkező visszajelzések alapján fog a gyermek tájékozódni a saját teljesítményét illetően.
Schmidt Zsófia rámutatott: a szavaink a legnagyobb fegyverünk, így óvatosan kell bánnunk velük.
Az interaktív előadás ezután egy önreflexiós gyakorlatra hívta a jelenlévőket, amely során egy gyermekkori emléket kellett felidéznünk, amikor egy feladat elvégzésekor visszajelzést kaptunk egy felnőttől. Majd válaszolnunk kellett az alábbi kérdésekre: Mit mondott a felnőtt? Milyen volt a testbeszéde? Mimikája? Milyen szavakat használt? Ön mit érzett? Mit hozott magával ebből a tapasztalatból?
Ismételten felmerült Carol S. Dweck, a Stanford egyetem pszichológia professzorának neve, és szó volt az általa kidolgozott mindset elméletről. Szerinte kétféle önmagunkkal kapcsolatos szemléletünk lehet: growth mindset (azaz fejlődő szemléletmód) és fix mindset (azaz rögzült szemléletmód). Dweck elmélete szerint a gyermekeket meg lehet tanítani a fejlődő gondolkodásmód kialakítására, amit egy New York-i iskolában végzett kísérlete támasztott alá. A kísérletben két csoport gyermeket dicsértek, az egyiket célzottan a gyermekre irányultan, míg a másikat az elvégzett munkára. Eredményként az a csoport gyermek, akiknek a munkáját emelték ki, bátrabban vállalt nehéz feladatokat a kísérletet követően. Dweck hangsúlyozza, a képességektől eltérően a szemléletmód nem velünk született tulajdonság, hanem a nevelés és a környezet hatására alakul ki.
Lezárásként Schmidt Zsófia konkrét példákkal mutatta be a growth mindset dicséreteinek mibenlétét: például a büszke vagyok rád helyett a büszke lehetsz magadra formát ajánlotta, az ügyes vagy helyett az ezt jól megcsináltad formát, az okos vagy helyett a megérte, hogy nem adtad fel-t.
Nagy Lilla
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!