A „büszke vagyok rád” dicséret helyett a „büszke lehetsz magadra” formát ajánlja a szakember. Képünk illusztráció
Bátorítanunk kell gyerekeinket a tanulásra, továbbá legyünk támogatók, amikor gyermekeink valami újat tanulnak, vagy komoly kihívás előtt állnak. Mindemellett beszéljünk a kudarcokról is, és tanítsuk meg nekik, hogy a kudarcok nem véglegesek, hanem lehetőségek a fejlődésre – hangzott el egy izgalmas keddi szakmai konferencián.
2024. február 13., 18:452024. február 13., 18:45
2024. február 13., 19:242024. február 13., 19:24
Dicsérni, de hogyan? – visszajelzések hatása a gyermekek gondolkodásmódjára címmel tartott konferenciát a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság és a Spektrum Oktatási Központ a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában kedden.
Bevezetője után az oktatási központ részéről Ferencz S. Katalin a növekedési gondolkodásmódról és annak fejlesztéséről beszélt, illetve a tanácsadás kérdéséről és a személyiségfejlesztésről, illetve a mások hibájából való tanulásról.
A rendkívül sok kérdést felvető bevezetőket követően először a növekedési szemléletmód kialakításáról és fejlesztéséről volt szó, aminek alapját Carol S. Dweck pszichológus tette le, az általa vezetett kutatások alapján pedig kijelenthetjük: a növekvő gondolkodásmód rendkívül pozitív hatással van az egyén boldogságára, tudatosabb fejlődésére és teljesítményére egyaránt.
Ezt követően az előadók rátértek arra a kérdésre, hogy hogyan tudjuk segíteni gyermekeinket a gondolkodásmódjuk fejlesztésében. Elsősorban bátorítanunk kell őket a tanulásra, legyünk pozitívak és támogatók, amikor gyermekeink valami újat tanulnak, vagy kihívás előtt állnak. Beszéljünk a kudarcokról,
Legyünk példaképek, mutassuk meg nekik saját példáinkkal, hogyan alkalmazzuk a növekvő gondolkodásmódot a mindennapi életünkben. És végül, de nem utolsó sorban biztosítsunk támogatást, hogy a gyermekeink érezzék: támogatjuk őket a céljaik elérésében.
Ezt követően Schmidt Zsófia pszichológus előadását hallhattuk, a szakember a fent említett témákat igen részletesen kifejtette. „Mi is az a visszajelzés?”– tette fel a kérdést az előadó, aki a csecsemőkorig vezette vissza a szóban forgó témát.
Szerinte már az első hónapokban jelzünk a világnak és visszajelzést is kapunk; szülőként megtanuljuk, hogy gyermekünknek éppen mire van szüksége, a visszajelzés pedig egy válasz egy szükségletre kicsi korban. Később, a gyermek növekedésével a szülőtől, illetve a gyermeket körülvevő felnőttől érkező visszajelzések alapján fog a gyermek tájékozódni a saját teljesítményét illetően.
Schmidt Zsófia rámutatott: a szavaink a legnagyobb fegyverünk, így óvatosan kell bánnunk velük.
Az interaktív előadás ezután egy önreflexiós gyakorlatra hívta a jelenlévőket, amely során egy gyermekkori emléket kellett felidéznünk, amikor egy feladat elvégzésekor visszajelzést kaptunk egy felnőttől. Majd válaszolnunk kellett az alábbi kérdésekre: Mit mondott a felnőtt? Milyen volt a testbeszéde? Mimikája? Milyen szavakat használt? Ön mit érzett? Mit hozott magával ebből a tapasztalatból?
Ismételten felmerült Carol S. Dweck, a Stanford egyetem pszichológia professzorának neve, és szó volt az általa kidolgozott mindset elméletről. Szerinte kétféle önmagunkkal kapcsolatos szemléletünk lehet: growth mindset (azaz fejlődő szemléletmód) és fix mindset (azaz rögzült szemléletmód). Dweck elmélete szerint a gyermekeket meg lehet tanítani a fejlődő gondolkodásmód kialakítására, amit egy New York-i iskolában végzett kísérlete támasztott alá. A kísérletben két csoport gyermeket dicsértek, az egyiket célzottan a gyermekre irányultan, míg a másikat az elvégzett munkára. Eredményként az a csoport gyermek, akiknek a munkáját emelték ki, bátrabban vállalt nehéz feladatokat a kísérletet követően. Dweck hangsúlyozza, a képességektől eltérően a szemléletmód nem velünk született tulajdonság, hanem a nevelés és a környezet hatására alakul ki.
Lezárásként Schmidt Zsófia konkrét példákkal mutatta be a growth mindset dicséreteinek mibenlétét: például a büszke vagyok rád helyett a büszke lehetsz magadra formát ajánlotta, az ügyes vagy helyett az ezt jól megcsináltad formát, az okos vagy helyett a megérte, hogy nem adtad fel-t.
Nagy Lilla
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az inflációs rátával növelik a jövő évi adókat, ugyanakkor négy projekt önrészének finanszírozása érdekében kincstári kölcsönt vesz fel a város – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület soros ülésén.
Soron kívüli ülést tartott csütörtökön a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, a város költségvetését módosították. Többek között 337 ezer lejt hagytak jóvá a sajátos nevelési igényű gyermekeknek és 55 ezer lejt a Csíki Sportcentrumnak.
Szombaton indul a korcsolyaszezon Sepsiszentgyörgyon, a Sepsi Aréna melletti jégpályán – olvasható Antal Árpád polgármester Facebook-oldalán.
Ösztöndíj- és mentorprogramot hirdet középsikolás diákok számára a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA).
Köd nehezíti a közúti forgalmat csütörtök reggel az ország több erdélyi megyéjében – figyelmeztetett a rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
szóljon hozzá!