Fotó: Kristo Robert
E címmel mutattak be csütörtökön dokumentumfilmet a csíkszeredai Soros Oktatási Központban a székelyföldi felnőttoktatás aktuális helyzetéről. A film a Hargita, Kovászna és Maros megyei helyzetet fogja egy csokorba.
2010. március 04., 17:252010. március 04., 17:25
2010. április 07., 20:062010. április 07., 20:06
Fotó: Kristo Robert
„A jó pap holtig tanul – tartja a népi bölcsesség. Az unióhoz való közeledés azonban még ezt a mondást is átfogalmazta, így az élethosszig tartó tanuláshoz, kortól, nemtől, nemzetiségtől, politikai vagy vallási hovatartozástól függetlenül, mindenkinek joga van, sőt a szakmai képzés kötelességgé is vált” – fogalmazott Daczó Katalin, a film szerkesztője a bemutatón, és tulajdonképpen a film is ezt az alapgondolatot fejti ki.
A bemutatón Székedi Ferenc arról a hosszas munkafolyamatról beszélt, hogy mivel is jár egy dokumentumfilm elkészítése, a téma kiválasztásától kezdve a film felépítéséig, az interjúalanyok megkereséséig. Székedi egyben egy újabb témát is a film készítőinek figyelmébe ajánlott, pontosabban a feketemunkának, mint létező jelenségnek a körbejárását.
A kilencven perces film elődje egy három perces, a felnőttképzésről szóló tudósítás volt, majd a téma pályázati kiírás nyomán került a bemutatott formájába – mesélte Daczó Katalin. A filmben felvázolják a felnőttképzés változatosságát, a formális és nem formális, a szakmai és azon kívüli, a diplomáért való kötelező továbbtanulást és a tanulás, tudás öröméért való tanfolyam-látogatást egyaránt. „A film azonban számos kérdést is felvet – jegyezte meg Daczó Katalin –, lehetne néhány év múlva folytatni, megkeresni, ki mire jutott az általa tanultakkal, a fodrásztanulóból lett-e fodrász, a szakácstanoncból szakács, és sikerült-e meghonosítani a nemezelést Szentábrahámon.”
A Sohasem késő című filmet Csík Terület Ifjúsági Tanácsa, a Magyar Ifjúsági Értekezlet és az Alapítvány az Ifjúságkutatásért és Képzésért megbízásából a csíkszeredai Mementó Stúdió munkatársai, Daczó Katalin, Elekes Zsolt és Szabó Ádám készítették.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!