Fotó: Kristó Róbert
A madéfalvi veszedelem 246. évfordulóján a hősi halottak emléke, a konok kitartásuk, összefogásuk előtt hajtottak fejet csütörtökön, január 7-én a madéfalvi Siculicidium emlékműnél.
2010. január 07., 16:532010. január 07., 16:53
2010. január 07., 18:142010. január 07., 18:14
Fotó: Kristó Róbert
Csütörtök délelőtt Madéfalván szentmisével rajtolt az estig tartó megemlékező ünnepség. A csíksomlyói Páter Asztrik atya által tartott szentmisét követően a helybéli Zöld Péter Általános Iskola diákjai zenés, verses műsorral adóztak a hősi halottak emlékének, majd az emlékezők a Siculicidium emlékműnél rótták le kegyeletüket.
„Számunkra, mai székely emberek számára is példaértékű az az összefogás és akarat amellyel őseink védték jogaikat, veszélybe kerülő szabadságukat. Nekünk is kötelességünk a mai korban is megóvni őseinktől örökölt hitünket, nyelvünket, szabadságunkat. Ma is vannak nagyobb hatalmak, zsarnoki erők, akik próbára teszik kisebbségbe került nemzetünket, de arra kell törekednünk, hogy székelységünkre jellemző kitartással, múltbeli eseményeink tiszteletben tartásával őrizzük meg sajátos értékeinket” – szólt az emlékmű köré sereglettekhez Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere. Böjte Péternek a madéfalvi veszedelemről szóló elbeszéléséből kiragadott részlettel indította beszédét Korodi Attila. A véres eseményeket felelevenítő politikus szerint nem szabad elfelednünk az 1764-ben történteket, kegyelettel, tisztelettel tartozunk mindazok iránt, akik életüket vesztették.
„A székelyeket a történelem során sokszor majdnem a földre tiporták, de egyszer sem siránkoztunk, egyszer sem sajnálkoztunk, hanem felálltunk és tovább mentünk. Tudtuk azt, hogy van egy igazunk és az igazság a szabadságra alapszik. Bennünket székelyeket nem lehet ide-oda rángatni, büszkék vagyunk, konok kitartásunk van, és tudjuk, hogy mindannyiszor jogainkért harcoltunk” – fogalmazta meg a madéfalvi események tanulságát a csíki honatya.
Fotó: Kristó Róbert
Múltunk ismerete mindannyiunk számára kötelesség, ebből kell erőt merítenünk további küzdelmeinkhez – hangsúlyozta Gyerkó László szenátor, aki felelevenítette a két évvel ezelőtti madéfalvi nemzeti lobogó-incidenst, amikor is több helybélit kért fel a rendőrség arra, hogy távolítsa el házaikról a piros-fehér-zöld zászlót. „Ma nem fizikai megsemmisítésre törekednek ellenségeink, finomabb módszerekkel élnek: nyelvünket, történelmi tudatunkat, önismeretünket támadják, kultúránkat, értékeinket a fogyasztói társadalom divatjai váltják fel, és nagyobb pusztítást végeznek, mint a madéfalvi ágyuk. Erre is figyelmeztet Madéfalva” – szólította meg a jelenlévőket a szenátor.
Az ünnepi beszédeket követően a megemlékezés koszorúi kerültek az emlékmű talapzatához, majd szavalat, közös ima és a magyar himnusz zárta az ünnepséget. Este történelmi és kulturális műsorral ér véget a 246 évvel ezelőtti vérengzés áldozatainak emléke előtti tisztelgés.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.