Fotó: Marosvásárhelyi Állatkert
Érdekes története van annak az őshonos szarvasmarhától született kis borjúnak, amely nemrég látta meg a napvilágot a marosvásárhelyi állatkertben. A Remény nevet kapta – mint történetéből kiderül, jogosan.
2024. január 10., 14:342024. január 10., 14:34
Gödöllői szakemberek gyűjtötték össze a mokánynak nevezett, a Kárpátokra jellemző, kistestű hegyi szarvasmarha összes megmaradt egyedét, hogy megmentsék a fajtát. Romániában tizenhetet találtak, azokat szaporították a nemzeti biodiverzitás és génmegőrzési központban. Párat kihelyeztek Csíksomlyóra, a közbirtokosságra bízva azokat, de folyamatosan felügyelve fejlődésüket, szaporodásukat. Onnan került a marosvásárhelyi állatkertbe egy 17 éves mokány tehén, ugyanis
Mint a marosvásárhelyi állatkert sajtószóvivőjétől, Korondi Kingától megtudtuk, nemrég egészséges kis borja született az őshonos mokány tehénnek, amelyet most már megtekinthetnek azok, akik a csípős, hideg, de napsütéses időben meglátogatják az állatkertet.
Megtudtuk, hogy az időjárás viszontagságaival szemben ellenálló, ridegtartásra alkalmas (egész évben kint tartható a legelőn) mokány fajtájú szarvasmarha évi 1500 liter kiváló minőségű tejet ad, ami a legmagasabb zsírtartalommal (akár 4,5 százalékkal) rendelkezik a román tejtermelő tehenek között.
Fotó: Marosvásárhelyi Állatkert
Sajnos, a 19. század második felétől kezdve más fajokkal keresztezték, ezért
Korondi Kinga hangsúlyozta, a marosvásárhelyi állatkert célja ennek a fajtának a megmentése, és szeretnék tovább szaporítani. Az egészséges borjút Reménynek nevezték el, remélve, hogy hozzájárulhatnak a hagyományos és őshonos fajtának a megmentéséhez.
Fotó: Marosvásárhelyi Állatkert
Pénteken reggel elindult a sepsiszentgyörgyi elhelyezési központból az iskolába a 16 éves Koncz Anita Alexa, de oda már nem érkezett meg. A rendőrséggel kerestetik.
Néhány nap alatt szürkéről fekete színre változott a bálványosi Csiszárfüdő egyik medencéjének vize. A jelenség mögött álló okokról szakértők számoltak be a Székelyhonnak.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
szóljon hozzá!