
Vitás helyzetekre adhat okot az, hogy nem a tevékenységi kört meghatározó besorolás alapján határozták meg a szórakozóhelyekre vonatkozó korlátozásokat
Fotó: Veres Nándor
Olyan zavaros a bárok és kávézók működését szabályozó, a vonatkozó országos járványügyi határozattal összehangolt korlátozás, hogy a teljes bezárástól a belterek korlátozott megnyitásáig bármelyik előírás érvényes lehet a köznyelvben kávézóknak, bároknak vagy kocsmáknak nevezett, a törvény szerint a 5630-as CAEN-kód által meghatározott tevékenységet folytató vendéglátóegységekre.
2020. október 17., 10:442020. október 17., 10:44
2020. október 17., 20:202020. október 17., 20:20
Noha határozatot hozott erről pénteken a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság, mégsem tudni pontosan, milyen feltételek betartásával működhetnek, sőt kinyithatnak-e egyáltalán a kávézók, bárok és kocsmák hétfőtől. Az erre vonatkozó korábbi határozat vasárnapig van érvényben, ennek értelmében 15 településen a kávézók, bárok és kocsmák csak kerthelyiségeikben fogadhatnak vendégeket, zárt térben nem.

Újabb járványügyi korlátozások lépnek életbe vasárnap késő estétől Hargita megyében a folyamatosan növekvő koronavírusos esetszámok miatt. A szigorításokat három kategóriára osztva közölte a megyei vészhelyzeti bizottság.
A megyei vészhelyzeti bizottság pénteken közzétett új határozatában arról rendelkezik, hogy vasárnap 23 órától nem engedélyezett a tevékenység a bárokban, klubokban és diszkókban. A fertőzési ráta alapján meghatározott korlátozások között ugyanakkor arról rendelkeznek, hogy azokon a településeken, ahol az elmúlt 14 napban az ezer lakosra jutó fertőzések száma nem haladta meg az 1,5-öt, a vendéglő, illetve kávézó típusú vendéglátóegységek működtethetik beltéri helyiségeiket is, legfeljebb 50 százalékos telítettséggel, 6-23 óra között. 1,5-öt meghaladó, de a 3-at nem túllépő, ezer lakosra jutó fertőzési ráta esetén is nyitva tarthatnak az említett egységek, de beltéri helyiségeik telítettsége nem haladhatja meg a 30 százalékot. A bezárási kötelezettség csak a 3-at meghaladó ezer lakosonkénti fertőzési rátájú települések egységeire vonatkozik.
hiszen működési engedélyükben egyaránt az 5630-as CAEN-kód, azaz a tevékenységi körüket meghatározó jelölés szerepel. Így tehát az összes ilyen egységre egyaránt érvényes a bezárási kötelezettség, illetve a beltereik korlátozott megnyitásának a lehetősége. Utóbbi ráadásul egyfajta „enyhítő korlátozás” az 1,5-ös fertőzési rátát meghaladó települések kávézói esetében, hiszen azok a héten zárva kellett tartsák beltéri helyiségeiket, vasárnap estétől viszont a 30 százalékos telítettséget nem túllépve ismét megnyithatják azokat, még akkor is, ha időközben valamelyest romlottak az adott településen a járványadatok.
A kialakult helyzet oka az, hogy járványügyi intézkedéseket a megyei vészhelyzeti bizottságok össze kellet hangolják a hét közepén megjelent országos határozattal. A megyei vészhelyzeti bizottság a múlt héten – akkor még önálló döntést hozva – a járvány terjedésének a megfékezése céljából rendelte el egyebek mellett a szórakozóhelyek beltéri helyiségeinek a bezárását. Az országos vészhelyzeti bizottság javaslata alapján viszont a héten a fertőzési ráta alapján meghatározott, korlátozott nyitvatartás mellett döntött a kormány az említett egységek esetében, Hargita megye egy részében viszont így enyhítéssé válhat az újabb járványügyi szigorítás.
– tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjétől. Így elvileg aszerint állapítják majd meg a helyhatóságok és a rendőrség, hogy nyitva tarthat-e egy-egy vendéglátóegység, hogy a megnevezésére melyik kifejezést használja. De egyelőre, vasárnap estig a megyei vészhelyzeti bizottság 28-as határozata szerint működhetnek az említett egységek, az új határozat csak vasárnap 23 órától lép érvénybe, és addig – amennyiben a belügyminisztérium kap még megkereséseket ezügyben – kiadhat egy pontosítást a vonatkozó szabályozással kapcsolatban a szaktárca – mondta a prefektusi hivatal szóvivője.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
3 hozzászólás