
Fotó: Komka Péter/MTI
Újabb járványügyi korlátozások lépnek életbe vasárnap késő estétől Hargita megyében a folyamatosan növekvő koronavírusos esetszámok miatt. A szigorításokat három kategóriára osztva közölte a megyei vészhelyzeti bizottság. Más-más korlátozásokat kell majd betartaniuk azon települések lakóinak, ahol nem haladta meg az 1,5-öt az ezer lakosra jutó igazolt fertőzések száma az elmúlt 14 napban, mint amelyekben 1,5 és 3 között, vagy 3 fölött van ez az érték. Jelenleg Hargita megyében Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras számít a járvány által leginkább érintett településnek, így esetükben a kültéri kötelező maszkviselés mellett bezárnak a mozik, színházak és a vendéglátó helyiségek is.
2020. október 16., 16:182020. október 16., 16:18
2020. október 16., 16:302020. október 16., 16:30
A Hargita megyében tapasztalt erőteljes esetszám-növekedés hatására településekre – városokra és községekre – bontott rendelkezéseket közölt pénteken a megyei vészhelyzeti bizottság, ezek vasárnap 23 órától lépnek életbe. A védőmaszk használata például azokon a településeken, amelyekben nem haladta meg a 3-at az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma az elmúlt 14 napban, csak bizonyos nyilvános tereken lesz kötelező, mint például piacokon, vásárokon, várakozási pontokon (például buszmegállók), nyilvános ünnepségeken, turisztikai övezetekben, és az oktatási intézmények 50 méteres körzetében.
Az egyházi ünnepek (körmenetek, búcsúk) megszervezése engedélyezett, de ezeken az eseményeken csak az adott település lakói vehetnek részt. Tiltottá válnak viszont a szabadban végzett szabadidős- és sportrendezvények, kivéve azokat az eseteket, amikor legtöbb tíz (nem ugyanabban a háztartásban élő) személy részvételével szervezik meg ezeket. Ugyancsak tilos lesz magánrendezvények (esküvők, keresztelők, ünnepi ebédek stb.) szervezése a zárt és nyitott terekben egyaránt. Nyilvános gyülekezésen, tüntetéseken legtöbb száz személy vehet részt az óvintézkedések betartása mellett (maszkviselés, kézfertőtlenítés, távolságtartás stb.).
Fontos továbbá, hogy vasárnaptól tiltottá válnak a nem ugyanabban a háztartásban élő, hat fősnél nagyobb gyalogos csoportok, illetve bezárnak a bárok és a szórakozóhelyek is. Azokat a bentlakásokat továbbá, amelyekben hét nap alatt három esetet igazolnak, 14 napra bezárják. Azoknak a gyerekeknek, akiknek nincs lehetőségük hazamenni vagy máshol megszállni, az iskolának biztosítania kell az elszállásolásukat a karantén követelményeinek megfelelően.
Az általános előírások mellett a fertőzésszám függvényében három kategóriára osztották a településeket a megyében, és ezeken külön-külön további szabályokra is figyelni kell.
Kedvező, hogy még mindig azokból a településekből van a legtöbb, amelyekben egyelőre nem haladta meg az 1,5-öt az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma.
Ezek közé tartozik Etéd, Szentábrahám, Bélbor, Tusnádfürdő, Balánbánya, Borszék, Kápolnásfalu, Csíkkarcfalva, Csíkcsicsó, Csíkszentgyörgy, Gyergyóholló, Korond, Csíkkozmás, Oroszhegy, Gyergyóditró, Székelyderzs, Szépvíz, Gyergyóalfalu, Gyergyószárhegy, Csíkszentlélek, Gyergyószentmiklós, Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok, Homoródszentmárton, Homoródalmás, Csíkpálfalva, Nagygalambfalva, Parajd, Csíkrákos, Gyergyóremete, Máréfalva, Székelyandrásfalva, Salamás, Csíkszentdomokos, Csíkszentsimon, Újszékely, Zetelaka, Madéfalva, Maroshévíz, Gyergyóvárhegy, Gyergyóújfalu, Siménfalva, Gyergyótölgyes, Tusnád, Kányád, Varság és Vasláb.
A felsorolt településeken a mozikban, koncerteken, színházakban és egyéb rendezvénytermekben a rendelkezésre álló kapacitásnak csak a felét használhatják, a szabadtéri rendezvényeken pedig legtöbb 300 néző vehet részt. Az éttermek, kávézók belső terei szintén 50 százalékos kihasználtsággal működhetnek 6 és 23 óra között.
A második kategóriába azok a települések tartoznak, amelyekben 1,5 és 3 között volt az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma az elmúlt 14 napban. Ide tartozik Csíkszereda, Gyergyócsomafalva, Székelykeresztúr, Szentegyháza, Csíkdánfalva, Felsőboldogfalva, Galócás, Lövéte, Farkaslaka, Csíkszentmihály, Bögöz, Oklánd, Kászonaltíz, Csíkszentkirály, Csíkszentmárton, Csíkszentimre és Csíkszenttamás. Ezen kategória esetében a mozik, koncertek, színházak és egyéb rendezvénytermek csak 30 százalékos kihasználtsággal működhetnek, ahogyan az éttermek és kávézók is.
A harmadik csoportba az ezer lakosra jutó megbetegedések terén háromnál magasabb értéket jegyző települések kerültek, ezek közé egyelőre mindössze három település sorolható, Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras. Esetükben tiltottá válik a felsorolt létesítmények működése, tehát bezárnak a mozik, színházak és a vendéglátó helyiségek is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
4 hozzászólás