
Fotó: Komka Péter/MTI
Újabb járványügyi korlátozások lépnek életbe vasárnap késő estétől Hargita megyében a folyamatosan növekvő koronavírusos esetszámok miatt. A szigorításokat három kategóriára osztva közölte a megyei vészhelyzeti bizottság. Más-más korlátozásokat kell majd betartaniuk azon települések lakóinak, ahol nem haladta meg az 1,5-öt az ezer lakosra jutó igazolt fertőzések száma az elmúlt 14 napban, mint amelyekben 1,5 és 3 között, vagy 3 fölött van ez az érték. Jelenleg Hargita megyében Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras számít a járvány által leginkább érintett településnek, így esetükben a kültéri kötelező maszkviselés mellett bezárnak a mozik, színházak és a vendéglátó helyiségek is.
2020. október 16., 16:182020. október 16., 16:18
2020. október 16., 16:302020. október 16., 16:30
A Hargita megyében tapasztalt erőteljes esetszám-növekedés hatására településekre – városokra és községekre – bontott rendelkezéseket közölt pénteken a megyei vészhelyzeti bizottság, ezek vasárnap 23 órától lépnek életbe. A védőmaszk használata például azokon a településeken, amelyekben nem haladta meg a 3-at az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma az elmúlt 14 napban, csak bizonyos nyilvános tereken lesz kötelező, mint például piacokon, vásárokon, várakozási pontokon (például buszmegállók), nyilvános ünnepségeken, turisztikai övezetekben, és az oktatási intézmények 50 méteres körzetében.
Az egyházi ünnepek (körmenetek, búcsúk) megszervezése engedélyezett, de ezeken az eseményeken csak az adott település lakói vehetnek részt. Tiltottá válnak viszont a szabadban végzett szabadidős- és sportrendezvények, kivéve azokat az eseteket, amikor legtöbb tíz (nem ugyanabban a háztartásban élő) személy részvételével szervezik meg ezeket. Ugyancsak tilos lesz magánrendezvények (esküvők, keresztelők, ünnepi ebédek stb.) szervezése a zárt és nyitott terekben egyaránt. Nyilvános gyülekezésen, tüntetéseken legtöbb száz személy vehet részt az óvintézkedések betartása mellett (maszkviselés, kézfertőtlenítés, távolságtartás stb.).
Fontos továbbá, hogy vasárnaptól tiltottá válnak a nem ugyanabban a háztartásban élő, hat fősnél nagyobb gyalogos csoportok, illetve bezárnak a bárok és a szórakozóhelyek is. Azokat a bentlakásokat továbbá, amelyekben hét nap alatt három esetet igazolnak, 14 napra bezárják. Azoknak a gyerekeknek, akiknek nincs lehetőségük hazamenni vagy máshol megszállni, az iskolának biztosítania kell az elszállásolásukat a karantén követelményeinek megfelelően.
Az általános előírások mellett a fertőzésszám függvényében három kategóriára osztották a településeket a megyében, és ezeken külön-külön további szabályokra is figyelni kell.
Kedvező, hogy még mindig azokból a településekből van a legtöbb, amelyekben egyelőre nem haladta meg az 1,5-öt az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma.
Ezek közé tartozik Etéd, Szentábrahám, Bélbor, Tusnádfürdő, Balánbánya, Borszék, Kápolnásfalu, Csíkkarcfalva, Csíkcsicsó, Csíkszentgyörgy, Gyergyóholló, Korond, Csíkkozmás, Oroszhegy, Gyergyóditró, Székelyderzs, Szépvíz, Gyergyóalfalu, Gyergyószárhegy, Csíkszentlélek, Gyergyószentmiklós, Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok, Homoródszentmárton, Homoródalmás, Csíkpálfalva, Nagygalambfalva, Parajd, Csíkrákos, Gyergyóremete, Máréfalva, Székelyandrásfalva, Salamás, Csíkszentdomokos, Csíkszentsimon, Újszékely, Zetelaka, Madéfalva, Maroshévíz, Gyergyóvárhegy, Gyergyóújfalu, Siménfalva, Gyergyótölgyes, Tusnád, Kányád, Varság és Vasláb.
A felsorolt településeken a mozikban, koncerteken, színházakban és egyéb rendezvénytermekben a rendelkezésre álló kapacitásnak csak a felét használhatják, a szabadtéri rendezvényeken pedig legtöbb 300 néző vehet részt. Az éttermek, kávézók belső terei szintén 50 százalékos kihasználtsággal működhetnek 6 és 23 óra között.
A második kategóriába azok a települések tartoznak, amelyekben 1,5 és 3 között volt az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma az elmúlt 14 napban. Ide tartozik Csíkszereda, Gyergyócsomafalva, Székelykeresztúr, Szentegyháza, Csíkdánfalva, Felsőboldogfalva, Galócás, Lövéte, Farkaslaka, Csíkszentmihály, Bögöz, Oklánd, Kászonaltíz, Csíkszentkirály, Csíkszentmárton, Csíkszentimre és Csíkszenttamás. Ezen kategória esetében a mozik, koncertek, színházak és egyéb rendezvénytermek csak 30 százalékos kihasználtsággal működhetnek, ahogyan az éttermek és kávézók is.
A harmadik csoportba az ezer lakosra jutó megbetegedések terén háromnál magasabb értéket jegyző települések kerültek, ezek közé egyelőre mindössze három település sorolható, Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras. Esetükben tiltottá válik a felsorolt létesítmények működése, tehát bezárnak a mozik, színházak és a vendéglátó helyiségek is.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
4 hozzászólás