
Fotó: Komka Péter/MTI
Újabb járványügyi korlátozások lépnek életbe vasárnap késő estétől Hargita megyében a folyamatosan növekvő koronavírusos esetszámok miatt. A szigorításokat három kategóriára osztva közölte a megyei vészhelyzeti bizottság. Más-más korlátozásokat kell majd betartaniuk azon települések lakóinak, ahol nem haladta meg az 1,5-öt az ezer lakosra jutó igazolt fertőzések száma az elmúlt 14 napban, mint amelyekben 1,5 és 3 között, vagy 3 fölött van ez az érték. Jelenleg Hargita megyében Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras számít a járvány által leginkább érintett településnek, így esetükben a kültéri kötelező maszkviselés mellett bezárnak a mozik, színházak és a vendéglátó helyiségek is.
2020. október 16., 16:182020. október 16., 16:18
2020. október 16., 16:302020. október 16., 16:30
A Hargita megyében tapasztalt erőteljes esetszám-növekedés hatására településekre – városokra és községekre – bontott rendelkezéseket közölt pénteken a megyei vészhelyzeti bizottság, ezek vasárnap 23 órától lépnek életbe. A védőmaszk használata például azokon a településeken, amelyekben nem haladta meg a 3-at az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma az elmúlt 14 napban, csak bizonyos nyilvános tereken lesz kötelező, mint például piacokon, vásárokon, várakozási pontokon (például buszmegállók), nyilvános ünnepségeken, turisztikai övezetekben, és az oktatási intézmények 50 méteres körzetében.
Az egyházi ünnepek (körmenetek, búcsúk) megszervezése engedélyezett, de ezeken az eseményeken csak az adott település lakói vehetnek részt. Tiltottá válnak viszont a szabadban végzett szabadidős- és sportrendezvények, kivéve azokat az eseteket, amikor legtöbb tíz (nem ugyanabban a háztartásban élő) személy részvételével szervezik meg ezeket. Ugyancsak tilos lesz magánrendezvények (esküvők, keresztelők, ünnepi ebédek stb.) szervezése a zárt és nyitott terekben egyaránt. Nyilvános gyülekezésen, tüntetéseken legtöbb száz személy vehet részt az óvintézkedések betartása mellett (maszkviselés, kézfertőtlenítés, távolságtartás stb.).
Fontos továbbá, hogy vasárnaptól tiltottá válnak a nem ugyanabban a háztartásban élő, hat fősnél nagyobb gyalogos csoportok, illetve bezárnak a bárok és a szórakozóhelyek is. Azokat a bentlakásokat továbbá, amelyekben hét nap alatt három esetet igazolnak, 14 napra bezárják. Azoknak a gyerekeknek, akiknek nincs lehetőségük hazamenni vagy máshol megszállni, az iskolának biztosítania kell az elszállásolásukat a karantén követelményeinek megfelelően.
Az általános előírások mellett a fertőzésszám függvényében három kategóriára osztották a településeket a megyében, és ezeken külön-külön további szabályokra is figyelni kell.
Kedvező, hogy még mindig azokból a településekből van a legtöbb, amelyekben egyelőre nem haladta meg az 1,5-öt az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma.
Ezek közé tartozik Etéd, Szentábrahám, Bélbor, Tusnádfürdő, Balánbánya, Borszék, Kápolnásfalu, Csíkkarcfalva, Csíkcsicsó, Csíkszentgyörgy, Gyergyóholló, Korond, Csíkkozmás, Oroszhegy, Gyergyóditró, Székelyderzs, Szépvíz, Gyergyóalfalu, Gyergyószárhegy, Csíkszentlélek, Gyergyószentmiklós, Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok, Homoródszentmárton, Homoródalmás, Csíkpálfalva, Nagygalambfalva, Parajd, Csíkrákos, Gyergyóremete, Máréfalva, Székelyandrásfalva, Salamás, Csíkszentdomokos, Csíkszentsimon, Újszékely, Zetelaka, Madéfalva, Maroshévíz, Gyergyóvárhegy, Gyergyóújfalu, Siménfalva, Gyergyótölgyes, Tusnád, Kányád, Varság és Vasláb.
A felsorolt településeken a mozikban, koncerteken, színházakban és egyéb rendezvénytermekben a rendelkezésre álló kapacitásnak csak a felét használhatják, a szabadtéri rendezvényeken pedig legtöbb 300 néző vehet részt. Az éttermek, kávézók belső terei szintén 50 százalékos kihasználtsággal működhetnek 6 és 23 óra között.
A második kategóriába azok a települések tartoznak, amelyekben 1,5 és 3 között volt az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma az elmúlt 14 napban. Ide tartozik Csíkszereda, Gyergyócsomafalva, Székelykeresztúr, Szentegyháza, Csíkdánfalva, Felsőboldogfalva, Galócás, Lövéte, Farkaslaka, Csíkszentmihály, Bögöz, Oklánd, Kászonaltíz, Csíkszentkirály, Csíkszentmárton, Csíkszentimre és Csíkszenttamás. Ezen kategória esetében a mozik, koncertek, színházak és egyéb rendezvénytermek csak 30 százalékos kihasználtsággal működhetnek, ahogyan az éttermek és kávézók is.
A harmadik csoportba az ezer lakosra jutó megbetegedések terén háromnál magasabb értéket jegyző települések kerültek, ezek közé egyelőre mindössze három település sorolható, Székelyudvarhely, Fenyéd és Csíkmadaras. Esetükben tiltottá válik a felsorolt létesítmények működése, tehát bezárnak a mozik, színházak és a vendéglátó helyiségek is.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
4 hozzászólás