Fotó: Kristó Róbert
Van, amikor hiányzik a Hargita Megyei Törvényszékről a hivatalos fordító, és emiatt tárgyalásokat kell elnapolni. Ilyenkor hátrányban van az, aki a magyar nyelvet akarja használni, mert nem teheti meg.
2010. január 19., 14:282010. január 19., 14:28
2010. január 19., 15:342010. január 19., 15:34
Fotó: Kristó Róbert
Kedden, január 19-én is maradt el emiatt tárgyalás, a tanúkat haza kellett küldeni. Kardalus Erika, a Hargita Megyei Törvényszék szóvivője kérdésünkre elmondta, hiányzott a törvényszék által foglalkoztatott hivatalos fordító, akit a tárgyalásokon, ha erre szükség van, igénybe vesznek. Ő nem alkalmazott – a törvényszéknél nincs alkalmazva tolmács, bár a tavaly ezt kérték, de a költségvetési megszorítások miatt már tavaly sem lehetet alkalmazni senkit – tudtuk meg.
A szóvivő szerint nincs megoldva megfelelően a fordító helyettesítése – egy fordítói engedéllyel is rendelkező ügyvédnő szokott még helyettesíteni, de ha tárgyalásai vannak, nem tud segíteni. Mások vagy nem érnek rá, vagy keveslik az órabért. A hivatalos fordításért egyébként óránként 34 lejt fizet a törvényszék. Jó tudni azt is, hogy míg a büntetőperek esetében díjmentesen rendelkezésre áll a hivatalos tolmács, addig a polgári pereknél fizetni kell, ha a magyarul beszélő ügyfél hivatalos fordítót kér a tárgyaláson. A fordítók igénybe vételének lehetőségét nem mindenki ismeri – erre vonatkozó tájékoztatás nincs kifüggesztve a törvényszék épületében, bár tavaly ez szóba került. Hogy miért, erre érdemi választ nem kaptunk, de a szóvivő szerint az irattárban, illetve a tárgyalásoknál minden alkalommal közlik ezt a felekkel.
\"Polgári perek esetében általában nincs meghallgatás az első tárgyaláson, a következőre pedig már lehet kérni a tolmácsot\" – mondta Kardalus Erika. A polgári perek esetében is van lehetőség arra, hogy a hivatalos fordító költségei ne a feleket terheljék – a 2008/51-es sürgősségi kormányrendelet szerint kérhető a költségek elengedése. Amennyiben a kérvényező családjának utolsó két havi jövedelme családtagonként nem haladja meg az 500 lejt, akkor a fordító díját az állam fizeti. Ha a jövedelmi szint nem haladja meg személyenként a 800 lejt, akkor a költségek 50 százalékat fizetheti az állam, ha a kérést elfogadják.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!