Többet fizetünk. Képünk illusztráció a szomorú valóságról
Fotó: Haáz Vince
A postai szolgáltatások, a gyógyszerek és a mosószerek drágultak a legnagyobb mértékben 2024 júliusában 2023 júliusához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2024. augusztus 12., 13:532024. augusztus 12., 13:53
Éves összevetésben idén júliusban a postai szolgáltatások díja 26,59 százalékkal, a gyógyszerek ára 24,02 százalékkal, a mosószereké 20,65 százalékkal emelkedett.
Az élelmiszerek ára átlagosan 1,71 százalékkal nőtt 2023 júliusához képest. A legnagyobb arányú áremelkedés a gyümölcskonzervek (9,72 százalék), az egyéb élelmiszertermékek (8 százalék) és a bor (7,82 százalék) esetében volt tapasztalható. Ezzel szemben a liszt 30,5 százalékkal, a malomipari termékek 28,55 százalékkal, a kukoricaliszt 25,96 százalékkal olcsóbb lett.
Júniushoz képest a legnagyobb mértékben a citrusfélék és egyéb déligyümölcsök (1,84 százalék), a liszt (1,28 százalék) és a malomipari termékek (0,89 százalék) drágultak meg. Ugyanakkor a burgonya ára 4,54 százalékkal, a friss gyümölcsé 3,66 százalékkal, a gyümölcsöké és gyümölcskonzerveké 0,96 százalékkal csökkent júliusban az előző hónaphoz képest – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Statisztikai Intézet adataira hivatkozva.
A nem élelmiszertermékek közül 2024 júliusában 2023 júliusához mérten a gyógyszerek ára 24,02 százalékkal, a mosószereké 20,65 százalékkal, az egészségügyi cikkeké 19,75 százalékkal nőtt. A gáz ezzel szemben 9,39 százalékkal, az áram pedig 1,97 százalékkal olcsóbb lett.
Árcsökkenést egyetlen termékcsoport, a bőrcipők esetében jegyeztek, amelyek 0,04 százalékkal olcsóbbak lettek.
A szolgáltatások közül éves összevetésben a legnagyobb mértékben a postai szolgáltatások díja nőtt júliusban, 26,59 százalékkal, a légi közlekedési díjak 15,65 százalékkal, a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások díja 15,62 százalékkal nőtt. Díjcsökkenést egyik típusú szolgáltatásnál sem jegyeztek.
Idén júniusban májushoz képest 58 lejjel (1,1 százalékkal) 5176 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Idén júniushoz képest júliusban növekedést regisztráltak a légi közlekedési díjak (17,56 százalék), a csatornázás és a köztisztasági szolgáltatások (2,01 százalék), valamint az ipari szolgáltatások (1,34 százalék) esetében. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 0,1 százalékkal csökkentek.
A júniusi 4,94 százalékról júliusban 5,42 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adatai szerint a júniusi 4,94 százalékról júliusban 5,42 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 1,71 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 6,92 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 8,52 százalékkal nőtt 2023 júliusához képest.
A romániaiak 35,9 százaléka teljes mértékben elégedetlen Nicușor Dan eddigi elnöki tevékenységével – derül ki INSCOP Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Lakóház gyulladt ki Mezőméhesen kedden délelőtt, egy nő életét vesztette.
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
szóljon hozzá!