Fotó: Boda L. Gergely
A Magyar Népmese Napja alkalmából a VÉDEM – Vásárhelyi Édesanyák Egyesülete színes programot szervezett kicsiknek és nagyoknak. A gyerekeknek rajzpályázatot hirdettek, amelyek díjazására a rendezvényen került sor. Míg a szülők Makkai Kinga előadását hallgatták, a gyerekeknek Sebestyén Aba színművész olvasott mesét.
2013. október 01., 14:562013. október 01., 14:56
2013. október 01., 16:042013. október 01., 16:04
Az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház adott otthont az egyesület rendezvényének hétfő délután. Az előtér tele volt izgatott gyerekekkel és kíváncsi szülőkkel. Miután a kicsik elfoglalták a helyüket, a szülők átvonultak a szemközti terembe, ahol meghallgatták Makkai Kinga tanár Mit olvassunk a gyerekeknek? című előadását. A kérdéseket főleg pedagógiai szempontból boncolgatta az előadó, helyenként lélektani témákat is érinteve.
Miért olvassunk mesét?
A szülő a felelős azért, hogy a gyermeke olvasóvá válik-e vagy sem – jelentette ki a szakértő. A lehető legkisebb korban kell elkezdeni a könyvekkel való ismerkedést, amely során nagyon fontos a fokozatosság és a következetesség. Társaival szemben másfél éves előnye lehet annak az iskolakezdő gyereknek, akinek mesét olvasnak a szülei. Ez bővíti a szókincset, segíti a beszédértést, az emlékezetet, a logikus gondolkodást, a megfigyelőképességet, és nem utolsó sorban fejleszti az érzelmi intelligenciát. A rajzfilmmel ellentétben a mese lehetővé teszi, hogy a gyerek saját maga alakítsa ki a történet képvilágát, ezzel gazdagítva a fantáziáját. A szándékos figyelem fejlesztése miatt is nagyon fontos a mesehallgatás, hiszen a romániai oktatási rendszerben a gyereknek hosszú időn át figyelnie kell arra, amit a tanító mond. Ha ez nem idegen számára, könnyebb lesz majd az iskolakezdés – hangzott el.
Mit olvassunk és mikor?
Az előadó szerint már fél éves kortól elkezdődhet a könyvvel való barátkozás. Ilyenkor ajánlják a lapozókat, a kemény kötésű színes könyveket. Bár ekkor a gyerek még játékként kezeli a könyvet, már megtanulja, hogy ne vegye a szájába vagy ne rongálja meg. Egy éves kor körül már lehet rövid mondókákat tanítani, amelyek a ritmusérzéket is fejlesztik. Három éves korig halmozódik fel a szókincs, azonban ez nem mutatkozik meg azonnal. Ebben a korban sok kifejezést szívnak magukba, amelyeket csak a későbbiekben mondanak ki. Sokat tanulhatnak a képes könyvekből is, amelyek segítségével saját maguk deríthetik ki a történetet a képek alapján. Négy éves kor körül hosszabb meséket is lehet olvasni. Az első mesegyűjteményét már 5-6 évesen megkaphatja a gyerek – ez lehet klasszikus, vagy akár kortárs válogatás. Óvodába lépés előtt érdemes böngészőket nézegetni, ez nagyon fejleszti a képolvasást, amely az óvodai pedagógia alapja.
A kapcsolat
A meseolvasás közeli kapcsolatot igényel a gyerek és a szülő között, amelyet majd tovább mélyít a közös tevékenység. Fontos a következetesség, hiszen a gyerekek nagyon odafigyelnek, gyakran rajtakapják a szülőt, hogy egy szót másként olvas, mint ahogyan azt előzőleg tette. A rendszerességre is szükség van, jó, ha a gyerek esti programjának egy megszokott időpontját képezi a mese. Az előadó szerint nem szabad hanyagolni ezt a közös tevékenységet akkor sem, amikor a gyerek már tud olvasni, addig kell folytatni, ameddig igényli.
Befejezésként Makkai néhány könyvet és kiadót javasolt, ugyanakkor kiemelte az illusztrációk megválogatásának fontosságát is. Az előadás lejártával közös program következett: a rajzpályázat nyerteseinek díjazása. Minden pályázó kapott egy-egy hűtőmágnest, míg a három legügyesebb, Kiss Dávid Lajos, Nemes Kovács Ágnes valamint Gombocz Ágnes meséskönyvvel gazdagodtak.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
Egy személy súlyos, egy másik pedig enyhébb sérüléseket szenvedett, miután két autó ütközött össze hétfőn este a Maros megyei Zoltánon.
Azt kérdezi a Maros megyei prefektúra levélben az érintett önkormányzatoktól, hogy mennyi pénzzel tudnak beszállni a sótalanító berendezések megvásárlásába.
Koncertek, vásárok, borsétány, szórakoztató- és gyermekprogramok várják mindazokat, akik Marosvásárhelyen töltik a hétvégét, és bekapcsolódnak a 28. alkalommal megszervezett városnapokba.
A közösségi stabilitást és az etnikai együttműködés modelljét akarja megbontani az a politikai alapú döntés, amellyel Soós Zoltán polgármestert, immár másodszor is felfüggesztették hatvan napra – áll a marosvásárhelyi és a megyei RMDSZ közleményében.
Állatkínzás és illegális fegyverhasználat megalapozott gyanújával vettek őrizetbe egy férfit Marosvásárhelyen.
Robbanás volt egy szászrégeni lakásban pénteken délelőtt. Egy személy súlyosan megsérült, a helyszínre nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltóegységek.
A marosvásárhelyi és a Maros megyei önkormányzat is egy-egy ivóvízszállításra alkalmas tartálykocsit vásárol, saját költségvetéséből, amelyet átad használatba a megyei katasztrófavédelemnek (ISU).
George Simiont is várják arra az országos felvonulásra, amit a román zászló napjának megünneplésére szerveznek Marosvásárhelyen. Az esemény egybeesik a Marosvásárhelyi Városnapokkal.
szóljon hozzá!