Nagymamájától, édesanyjától, egyetemi évei alatt pedig a házinénijétől tanult meg főzni a nyárádszeredai Kádár Katalin Imola, aki kétszemélyes vacsorát nyert a marosugrai Haller Kastélyszállóban a Vásárhelyi Hírlap Nagymamánk receptje című pályázatán. A Nyárádszeredában magyartanárként dolgozó nyertessel a főzésről, az étkezési szokásokról és a blogjáról beszélgettünk.
2012. szeptember 13., 14:442012. szeptember 13., 14:44
2012. szeptember 14., 09:562012. szeptember 14., 09:56
„A főzéssel 18 éves korom után barátkoztam meg, hiszen a középiskola befejezése után egy évig otthon voltam, és akkor sok mindent ellestem édesanyámtól és nagymamámtól. Az egyetemi évek alatt is rendszeresen főztem. Majd az internetet böngésztem és új recepteket, új ízpárosításokat is kipróbáltam. Az Erdélyi Konyha szerzői bátorítottak, hogy tegyem közzé hagyományos, erdélyi receptjeimet, mert sokan szeretnek ilyenek alapján főzni. Sok nyárádszeredai, környékbeli és rigmányi receptet ismerek, így létrehoztam a blogot, ahol mindenki hozzáférhet ezekhez. Bedolgozom az Erdélyi Konyha magazinnak is, közben elvégeztem egy szakácstanfolyamot, amelyen Madaras Rózsika nénitől sok mindent megtanultam” – meséli Kádár Katalin Imola, aki otthon is gyakran főz és próbál újítani is. Ez utóbbi kezdeményezésének főként testvérei örvendenek, mert édesapja a hagyományos, jól bevált ízeket szereti.
A Vásárhelyi Hírlap receptpályázatára beküldött szabógallér-leves receptjét az idős nénitől tanulta. Tudja, hogy egyre ritkábban főzik, mert időigényes. Nyertesünk édesanyjától látta és tanulta: fontos, hogy a család lehetőség szerint minden nap együtt ebédeljen. „Meggyőződésem, hogy az ízletes, itthon elkészített ebédnek összetartó ereje is van. Igaz, hogy a közmondás azt mondja, hogy a magyar ember, amikor eszik nem beszél, de azért mi ebédkor minden fontos dolgot megbeszélünk, átbeszélünk. Ismerőseim, barátaim körében azt tapasztalom, hogy egyre többen odafigyelnek arra, hogy egészségesen táplálkozzanak, természetes alapanyagokból főzzenek, hiszen így ízletesebb. Sajnos az iskolában épp az ellenkezőjét tapasztalom. A diákok nagy része egyáltalán nem hoz tízórait otthonról, hanem gyorsételeket esznek. Nem ritka, hogy egy növőfélben levő 15–16 éves fiú naponta három hamburgert is megeszik. Ez nem egészséges, és sokkal költségesebb, mintha otthonról hozna friss szendvicset. Nem látom, hogy gyümölcsöt, almát ennének a diákok. Ez elég elszomorító. Lehet, hogy szüleiknek nincs ideje erre odafigyelni, holott ez nagyon fontos lenne” – mondja a nyárádszeredai fiatal tanárnő, akinek receptjeit elolvashatjuk a www.makacskakonyhaja.blogspot.ro oldalon.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
szóljon hozzá!