A szakemberek még tanácsot sem tudnak adni, hogy belefogjunk-e most egy építkezésbe, vagy sem. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A felszálló ágnál is meredekebb ütemben drágultak az elmúlt hónapokban az építőipari termékek árai. Olyannyira elrugaszkodtak az értékek, hogy már nem meglepő, ha csak huszonnégy órás stabil árajánlatot vállalnak a forgalmazók. Tanácsot a szakemberek sem tudnak adni, szerintük csak annak nem változik az értéke, ami már meg van vásárolva.
2021. június 27., 21:372021. június 27., 21:37
Nagy Levente családi vállalkozóként épít kisebb lakó- és hétvégi házakat, illetve vállal felújítást Székelyföld-szerte. Megkeresésünkre elmondta, ugyan nincs rálátása minden építőipari nyersanyagra, de amelyekkel ő is dolgozik, azoknak rohamosan megnőtt az értékük az elmúlt időszakban.
„A festékanyagok, lakkok hosszú ideje stagnáló piaci áron voltak elérhetők. Aztán az idei év elején egy csapásra tíz-tizenöt százalékkal lett drágább kivétel nélkül minden termék, még az olcsóbb kategóriájúak is” – részletezte. Hozzátette,
Megemlítette még a hőszigetelő anyagok jelentős drágulását: a minőségi kőzetgyapotért és a hungarocellért (homlokzati hőszigetelésre használható lapért) mélyen zsebbe kell idéntől nyúlni, ugyanis csaknem duplájára nőtt az áruk. A fémből készült tetőszerkezeteket csaknem hatvan százalékkal drágábban tudja beszerezni 2020-hoz képest, de a tetőcserepek is átlagosan húsz százalékkal kerülnek többe.
„Az éremnek két oldala van. Aki épít és van rá kerete, az nem visszakozik és nem áll el a szándékától a drágulás ellenére sem. Ellenben az, aki behatárolt tőkével rendelkezik, és nem tudja tartani a lépést az árakkal, az nehéz helyzetbe kerül” – értékelte a megrendelők oldaláról a drágulást. Bevallotta,
„Van olyan kliensem, aki Ytong-téglát vásárolt tavaly augusztusban, a munkálatok egyéb okokból nem kezdődtek el, és túl akart adni rajta. Meglepődve tapasztalta, hogy hét-nyolc hónap leforgása alatt a tégla köbméterének ára csaknem harminc százalékot drágult, így még ő is jelentős haszonnal egy nap alatt túladott rajta” – magyarázta példával a jelenséget. Ellenben leszögezte, nem egyedi, csak Romániát sújtó a probléma:
Rámutatott, bár jelenleg is a plafont súrolják az ingatlanárak, a mostani drágulás az év második felében csak tovább emeli az értéküket.
Az egyik legnagyobb székelyföldi építkezési lerakat vezetőjét kérdezve megtudtuk, a vasazat és a műanyag alapanyagú termékeknél tapasztaltak kiugró árnövekedést, de összességében szinte minden építőipari terméket 20 és 40 százalékkal drágábban tudnak beszerezni.
A vasazat és a műanyag alapanyagú termékeknél tapasztaltak kiugró árnövekedést. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Nemzetközi viszonylatban majdnem minden nyersanyag megdrágult. Ennek egyik oka, hogy gyártóhiány van szerte a világon: mára a nagyobb gyártók felvásárolták a kisebb vállalkozásokat, így az a kevés, nemzetközi szinten multinacionális cég diktálja az árak alakulását” – részletezte. Mint kifejtette,
„Tegyük hozzá, hogy a mostani drágulási hullámmal sem értük el a nyugati piac értékeit. Például az osztrák tulajdonost nem igazán érdekli, hogy mennyi az itteni emberek keresete. Ő arra törekszik, hogy minél egységesebb áron tudja értékesíteni a termékeit” – tudatta a vállalkozó.
A Székelyföld több városában is lerakatokkal rendelkező üzletlánc vezetője a gyárak hiánya mellett még abban látja a problémát, hogy Hargita megye híján van a nagy volumenű beruházásoknak, ami akár több hónapon keresztül is munkalehetőséget biztosítana.
„Az építőiparban jártas szakemberek száma elöregedőben van, utánpótlás pedig gyakorlatilag nincs. Egyre kevesebb fiatalt vonz az építőipari vállalkozás létrehozása, ugyanakkor a munkások sok esetben semmilyen képzettséggel nem rendelkeznek, így nem is tudnak minőségi munkát hátrahagyni” – vázolta a probléma sokrétűségét.
A drágulás kapcsán megjegyezte, senkinek nem adtak idén tanácsot üzleteikben.
– összegezte.
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét. Lássuk, kinek hogyan kedvezett a szerencse.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
A karcfavi focicsapat is részt vett a kalákában a hétvégén: a focisták segítettek a helyi önkéntes tűzoltóknak, hogy újrafedjék a csíkjenőfalvi tűzoltószertár épületét. A munkából kivették a részüket a karcfalvi és csíkjenőfalvi lakók is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
szóljon hozzá!