A tanügyi szakszervezetek képviselői szerint sem a tanárok hatáskörébe tartozik a diákok nyálmintáiból végzett tesztelések lebonyolítása. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Valamennyi iskolavezető és a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) is egyetért abban, hogy az iskolai nyáltesztek elvégzése nem tartozik a tanárok hatáskörébe, hiszen ők nem szakképzett egészségügyi személyek. A rendeletben azonban az szerepel, hogy a tanintézetek egészségügyi személyzete vagy az erre a feladatra kijelölt személyek irányítják a tesztek elvégzését – akik akár a tanárok is lehetnek. Lehetséges megoldásnak tartja több iskolaigazgató és szakszervezet is, ha kiosztanák a teszteket a szülőknek, és otthon végeznék el, mielőtt a gyerekek iskolába mennének.
2021. november 16., 22:012021. november 16., 22:01
2021. november 17., 12:472021. november 17., 12:47
A megyei tanfelügyelőségek is közölték honlapjaikon az iskolai nyáltesztekre vonatkozó rendeletet, amelyben szerepel, hogy az iskola egészségügyi személyzete vagy a feladattal megbízott személyek végzik el a szóban forgó antigénnyáltesztekkel való szűrést minden hét első és negyedik munkanapján valamennyi tanintézetben az osztályteremben az órák elkezdése előtt.
Lehetséges, hogy már a hét vége felé megérkeznek a tesztek az iskolákba, így jövő héttől esedékes lesz a tesztelés.
Molnár Zoltán, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Maros megyei elnöke lapunknak kifejtette, még nem kapott a szakszervezet semmilyen tájékoztatást ezzel kapcsolatban, ők is csak a rendeletet olvasták, amelyben az áll, hogy
„Azt tartjuk, hogy ez abszurdum, tudom, hogy van olyan ország, ahol alkalmaztak ilyesmit, de az lenne a normális, ha a szülő otthon végezné el a gyereke tesztelését. Ha belegondolunk abba, hogy a mi iskolánkban (a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium – szerk. megj.) 1100 diák van, mennyi időt igényel mind letesztelni őket? Egy harmincfős osztályt letesztelni is sok idő” – fejtette ki véleményét a szakszervezet helyi vezetője. Hozzátéve,
„Voltak javaslatok arra nézve is, hogy mozgó egészségügyi csapatok menjenek el iskolákba tesztelni. Nem igazságos erre kényszeríteni a tanárokat. Falun más a helyzet, mert ott a kisebb iskolákban az orvosi rendelőkből el lehet menni letesztelni a gyerekeket. De városon, ahol sok nagy iskola van, képtelenség mindenkit belátható időn belül letesztelni, és az is elfogadhatatlan, hogy emiatt elmaradjanak a tanórák” – fogalmazta meg Molnár Zoltán.
Hozzáfűzte, kedden sürgősségi gyűlést hívott össze a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének országos vezetősége, így azután valószínűleg többet fognak tudni a nyáltesztekkel kapcsolatban is.
Az iskolaigazgatók sem kaptak erre nézve még részletes utasításokat, nem ismerik az elvárásokat, nem tudják még, kinek mi lesz a hatásköre, ha megérkeznek a tesztek. Varga László, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium igazgatója bízik abban, hogy az iskolájuk szerencsés helyzetben lesz, hiszen van orvosi személyzet, és azt is
„Ezt tartom természetesnek, nem a pedagógus feladatának tartom a teszteknek a lebonyolítását, hanem szakképzett személyzet kell ezt megvalósítsa. Hogy milyen gyakorisággal, azt még nem tudom. Erre senki sem készült, és nem is volt eddig kiközölve, hogy a tanároknak kell ezt elvégezniük.
– fejtette ki a csíkszeredai főgimnázium igazgatója, aki az egyik legnehezebb feladatnak tartja a nyáltesztek lebonyolításának kérdését, ami valaha felvetődött mióta iskolavezetőként dolgozik.
Hasonló kérdések merülnek fel egy kisebb, vidéki iskola vezetőjében is a nyáltesztekkel kapcsolatban. Kovács László, a mezőmadarasi Pataky Ágotha Általános Iskola igazgatójától megtudtuk, nincs orvosi kabinet vagy egészségügyi személyzet a tanintézetben, és nem látja, hogyan is lesz kivitelezhető a gyerekek tesztelése.
„Nem tartom helyesnek, hogy a tanári karnak osszam le ezt a munkát, amikor tudjuk, hogy ez a vírus cseppfertőzéssel terjed, és a gyerekek nyálát kell felhasználni egy vegyszerrel, és úgy elkészíteni a tesztet. Elég sok gyerek van, ezért a tanítás előtt ezt lebonyolítani, nem tudom, mennyire kivitelezhető” – fejtette ki az iskolaigazgató.
Lehetséges megoldásnak tartja azt is, ha kiosztanák a teszteket a szülőknek, és otthon elvégeznék, hiszen az is szempont, hogy sokan otthon reggeliznek, és a tesztelés előtt egy órával nem szabad enni vagy inni, ellenkező esetben már nem reális az eredmény – magyarázta Kovács László, aki szerint a tanároknak más a feladatkörük, ez nem rájuk tartozik.
„Összesen 190 gyerekünk van a szénáságyi iskolával és az óvodával együtt, tehát
Nem is kérdezték meg, hogy a tanárok bevállalják-e ezt a felelősséget. A másik, hogy a szülő is megkérdőjelezheti ezt, hiszen ha nem egyezett bele, hogy a gyerekét leteszteljék, miért tesztelték le? Ugyan nem PCR-teszt, de mindenképpen kellene ehhez is a szülői beleegyezés, hiszen arra is kell szülői beleegyezés, ha a gyerek adatait felhasználjuk vagy ha fényképet készítünk róla” – világított rá a szülői szempontra is a mezőmadarasi iskola vezetője.
Cîmpeanu: legkésőbb jövő héten megkapják az iskolák a gyorsteszteket
A hét folyamán vagy jövő hét elején kapják meg az iskolák a nyál alapú antigén gyorsteszteket – közölte hétfő este Sorin Cîmpeanu. Az oktatási miniszter a Digi24 televíziónak nyilatkozva elmondta, pénteken írták alá a szerződéseket a közbeszerzési eljárás nyertes ajánlattevőjével, és az első szállítmány gyorsteszt a hét folyamán vagy legkésőbb jövő hét elején érkezik meg. Sorin Cîmpeanu hozzátette, valamennyi tanulót tesztelni fognak, függetlenül attól, hogy megkapta-e a koronavírus elleni oltást vagy sem – írja az Agerpres hírügynökség.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.
Lőgyakorlatot tart a csíkszeredai katonai központ november tizenkét napján reggel nyolc és éjfél között.
Három koncertje is lesz a Székelyföldi Filharmóniának november folyamán Székelyudvarhelyen. Mutatjuk a pontos dátumokat és időpontokat.
5 hozzászólás