Ki mint fogyaszt, úgy fizet

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Évekkel ezelőtt Gyergyószentmiklós lakóinak nagy többsége élt a lehetőséggel, és egyéni vízórát szereltetett a lakásába. Később kiderült, hiába, hiszen amúgy sem az alapján számláztak. A városi tanács új rendelete ezt a helyzetet igyekszik megoldani.

Gergely Imre

2010. július 29., 18:532010. július 29., 18:53

2010. július 30., 11:182010. július 30., 11:18

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Másként kell számláznia az ivóvíz-szolgáltatást biztosító Közüzemeknek, mint eddig – döntötte el csütörtökön a gyergyószentmiklósi városi tanács.

A városi tulajdonban levő vállalat mostanig érvényes szabályzata azoknak volt kedvező, akik lakásaikba nem szereltettek vízórát, és úgynevezett átalányszámítás alapján fizették a vízfogyasztást.

Ez a költség ugyanis személyenként nem haladhatta meg a hat köbméter vezetékes ivóvíz ellenértékét. Ennek alapján a lépcsőházi fő vízóra és a lakásokban mért egyéni vizórák közti különbségből kivonták ezt a hat köbmétert, és a megmaradt mennyiséget egyformán elosztották a lakók között. Hiába volt valakinek vízórája, amelyik pontosan mérte az általa elhasznált vizet, ennél jóval többet kellett fizetnie.

Így volt ez mostanig. Ezután minden gyergyószentmiklósi polgár pontosan annyit fizet majd a vízfogyasztásért, amennyit a lakásában felszerelt vízóra mutat – döntötte el július 29-ei ülésén a városi tanács.

Augusztus elsejétől az fizet többet, akinek nincs vízórája. A lépcsőházi vízóra és egyéni vízórák által mért mennyiség közti különbséget a vízórákkal nem rendelkezőknek kell majd fizetniük. Ez természetesen nem mutat majd reális fogyasztást, de a tanács határozatának egyik célja, hogy mindenki vízórát szereltessen.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Ezt követően, ha további „veszteségek” jelentkeznek a fő óra és egyéni mérőműszerek által mutatott értékek között, a szolgáltatónak kötelessége lesz bevizsgáltatni az órákat. Ahol pedig csalás vagy hiba jelentkezik, ott visszamenőleg is az érintettekre számlázzák majd az eltűnt vizmennyiséget.

A határozat arra is kitér, hogy amennyiben valaki nem hajlandó beengedni lakásába az ellenőrző szerveket, úgy őt tekintik a veszteségek okozójának, és az illetőnek számlázzák ki a veszteségek ellenértékét. A tanácshatározat így elvileg rendet tesz a gyergyói „zavarosban”, és végre mindenki annyit fizet, amennyit fogyaszt. 

A vízszolgáltatás szabályozásával a 2008-ban megválasztott testület második legfontosabb döntését szavazta meg csütörtökön délután a városi tanács testülete – legalábbis így fogalmazott Mezei János polgármester.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. február 16., hétfő

Hűtőházzá változott a gyergyószentmiklósi rendőrség székhelye a szakszervezet szerint

Nehéz körülmények között dolgoznak a gyergyószentmiklósi rendőrök, miután meghibásodott az intézmény székhelyének fűtésrendszere, és az épületben a hőmérséklet 11 Celsius-fokra csökkent – figyelmeztetett hétfőn Facebook-oldalán az Europol szakszervezet.

Hűtőházzá változott a gyergyószentmiklósi rendőrség székhelye a szakszervezet szerint
Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Egy lépéssel előrébb a Saligny-program gyergyószentmiklósi beruházásai

Közelebb került a megvalósításhoz a gyergyószentmiklósi Makkos és a Temető utcák korszerűsítése, a helyi képviselő-testület hétfőn elfogadta a finanszírozási szerződés megkötéséhez szükséges dokumentációt.

Egy lépéssel előrébb a Saligny-program gyergyószentmiklósi beruházásai
2026. február 16., hétfő

Sorra büntették a gyorshajtókat

Ittas sofőrt nem, de több tucat gyorshajtót kiszűrtek a forgalomból a közlekedési rendészek a 15-ös országúton Hargita megyében vasárnap.

Sorra büntették a gyorshajtókat
Sorra büntették a gyorshajtókat
2026. február 16., hétfő

Sorra büntették a gyorshajtókat

2026. február 15., vasárnap

Megint Cibere vajda győzött Gyergyószentmiklóson

Ostorok csattogtak, maszkurák ijesztgettek vasárnap délben Gyergyószentmiklóson. A régi szokások szerint búcsúztatták a telet, eltemették a farsangot.

Megint Cibere vajda győzött Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Pánkó, kolbász, káposztalé: ízes farsangbúcsúztató Gyergyószéken

A hamvazószerdát megelőző hétvégén Gyergyószentmiklóson, Ditróban és Szárhegyen is felpezsdül az élet: a hagyományos farsangbúcsúztató rendezvényekkel búcsúztatják a telet, a vígságot és készülnek a böjti időszakra.

Pánkó, kolbász, káposztalé: ízes farsangbúcsúztató Gyergyószéken
2026. február 12., csütörtök

Állatokkal teli istálló gyulladt ki Gyergyótölgyesen

Több mint ötven háztáji állatot tartottak abban a gazdasági épületben, amely kigyulladt Gyergyótölgyesen csütörtökön hajnalban. A helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.

Állatokkal teli istálló gyulladt ki Gyergyótölgyesen
2026. február 11., szerda

Vádat emeltek a tavalyi orotvai gyilkosság ügyében

Emberöléssel vádolják azt a férfit, aki az ügyészség szerint egy évvel ezelőtt a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván meggyilkolt egy másik férfit. A holttestet később elégetve találták meg, az elhunyt egyértelmű azonosítására sokat kellett várni.

Vádat emeltek a tavalyi orotvai gyilkosság ügyében
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Továbbra is hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér

Újabb két hónappal hosszabbították meg Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke ellen korábban elrendelt hatósági felügyeletet. Noha a perben már lezajlott az előkészítő ülés, tárgyalási időpontot még nem tűztek ki.

Továbbra is hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér
2026. február 10., kedd

Rendőrnek adják ki magukat szélhámosok, hogy adatokat lopjanak

Magukat rendőrnek kiadó csalók telefonon és üzenetben próbálják megszerezni gyanútlan emberek bankszámla- és személyes adatait.

Rendőrnek adják ki magukat szélhámosok, hogy adatokat lopjanak
2026. február 09., hétfő

Nem volt józan a balesetet okozó fiatal remetei sofőr

Alkoholos befolyásoltság alatt vezető fiatal sofőr okozott balesetet Gyergyóremetén szombat este, egy utas megsérült. Nem ő volt az egyetlen, a hétvége folyamán a rendőrök több más ittas járművezetőt is kiszűrtek Hargita megyében.

Nem volt józan a balesetet okozó fiatal remetei sofőr
Hirdetés