Terhesgondozás. Nem mindenki engedheti meg magának a magánrendeléssel járó magas költségeket
Fotó: 123RF
A szükségesnél kevesebb idő jut felülvizsgálatokra és terhesgondozásra a Hargita megyei kórházak nőgyógyászati járóbeteg-rendelésén, ráadásul a megyében nincs az egészségbiztosítási pénztárral szerződésben álló nőgyógyászati rendelő sem. Aki teheti, inkább magánúton végezteti el a szükséges vizsgálatokat, azonban sok várandós nem engedheti meg magának, hogy kifizesse a magánrendelés árát.
A terhes nőknek – akik alapvető joguknál fogva egészségbiztosítotti státusszal rendelkeznek – ingyenes kivizsgálásra csak a kórházi járóbeteg-rendelőkben (ambulancián) van lehetőségük Hargita megyében, viszont ott sok esetben várólistára kerülnek. Ennek következtében
– hívta fel a figyelmet lapunknak nyilatkozva Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. „Főképp a vidéki, mostoha körülmények közt élő állapotos nőkre kell gondolni, akiknek még a busz- vagy vonatjegy árának előteremtése is gondot jelent” – részletezte a problémát.
„Előfordul, hogy sokan nőgyógyászati kivizsgálás nélkül szülik meg a gyermeküket, amiben a szóban forgó jelenség is közrejátszik. Az egészségügyi igazgatóság statisztikái alapján pedig
– mutatott rá Tar Gyöngyi. Megjegyezte, a csecsemőhalandóság egy ország vagy térség gazdasági és társadalmi fejlődésének, illetve a lakosság egészségi állapotának egyik alapvető mutatója.
Hargita megyében 2016-ban összesen harminc gyerekkori – 0-4 év között bekövetkezett – elhalálozást jegyeztek fel. Ezeknek több mint fele – tizennyolc eset – úgynevezett perinatális, azaz magzati vagy a születés utáni hat napban bekövetkezett elhalálozás volt.
A vonatkozó jogszabályok szerint az az orvos, aki kórházi ambulancián dolgozik, de emellett magánrendelőt nyit, nem lehet szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral, tehát
Tar Gyöngyi szerint fontos volna, hogy olyan nőgyógyász szakorvosok is legyenek a megyében, akik szerződést kötnek az egészségbiztosítási pénztárral, amennyiben nem dolgoznak kórházban és magánrendelőt nyitnak. Ilyen esetben hozzájuk is lehetne fordulni a háziorvosi küldőpapírral.
Mellékelt táblázatunkban látható, hogy a megyei kórházak nőgyógyászati járóbeteg-rendelőiben hány orvos praktizál, hány órát dolgoznak egy héten, illetve ez mennyi páciens fogadására elegendő az adott héten a biztosítási pénztár kórházakkal kötött szerződése alapján.
Kórház | Nőgyógyász szakorvosok száma | Leszerződött heti óraszám az ambulancián | Leszerződött heti fogadható pácienslétszám |
Csíkszeredai kórház | 6 | 42 | 168 |
Székelyudvarhelyi kórház | 8 | 36 | 144 |
Gyergyószentmiklósi kórház | 6 | 30 | 120 |
Maroshévízi kórház | 3 | 30 | 120 |
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója kiemelte: céljuk az, hogy
„Mi megteremtjük ehhez a pénzügyi és egyéb szükséges keretet, a további lépéseket a kórházak menedzsmentjének kell véghez vinnie a kórházban dolgozó orvosok száma szerint, hogy azok minél több időt tudjanak lefedni az ambulancián.
– főképp a csíkszeredai és az udvarhelyi kórház esetében – kevés ez a heti óraszám a jelenlegi orvoslétszámmal. Olyan körülmények között, amikor az orvosok fizetése már elért egy bizonyos szintet, ideje volna, hogy ezek az óraszámok is feljebb kússzanak. Legyünk empátiával és odafigyeléssel azokra, akiknek nincs meg a lehetőségük, hogy elmenjenek magánrendelőbe és kifizessenek egy bizonyos díjat” – fogalmazott Duda.
Egy csíkszeredai várandós nő érdeklődésünkre közölte, a terhesgondozást illetően elsősorban azért választja a magánrendelőt, mert ott az előjegyzett időpontban azonnal fogadják. „Behívnak, kedvesek, rend és tisztaság van, megvizsgálnak normálisan, és jobban odafigyelnek az emberre. A kórháznál még nem voltam, viszont azt hallottam, hogy ott sokat kell várni, mert nagyon sokan vannak, akik nem tudják megfizetni a magánrendelőt, és nem jók a körülmények sem” – fogalmazott.
Hompoth György, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülész-nőgyógyász szakorvosa megkeresésünkre kifejtette,
A szakorvos hangsúlyozta, háziorvosi küldőpapírral bárkit fogadnak, így mindenkinek biztosított az ingyenes kivizsgálás. Mint fogalmazott, nem tud olyan esetről, hogy valaki ne került volna sorra.
Marosvásárhelyen is inkább magánrendelőbe járnak
Nagy Erika marosvásárhelyi anyuka terhes nőként első alkalommal a kórházi ambulanciára kért beutalót, azonban a nőgyógyász hozzáállása elriasztotta attól, hogy továbbra is oda járjon. „Nő létére hiányzott belőle a legcsekélyebb empátia is. Annyira lekezelően bánt velem, hogy majdnem sírva jöttem ki az ajtón, és megfogadtam, többet nem megyek oda vissza” – mondta dühösen az édesanya, aki az eset után egy magánrendelőt keresett fel, és oda járt havi rendszerességgel. „A klinikán nem is biztos, hogy mindig ugyanahhoz az orvoshoz kerül a páciens, az egyik kedves, a másik nem, ráadásul gyakran előfordul, hogy egy következő vizsgálatra már a magánrendelőbe hívnak, ahol fizetni kell” – foglalta össze azokat az okokat, amelyek miatt a várandósok inkább a magánrendelőket választják. Amennyiben tehetik, az állapotos nők inkább a magánegészségügyet választják az állami helyett – ezt erősítette meg lapunknak Szalkay Márta gernyeszegi háziorvos is.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024-2025-ös tanév második modulja, amely december 20-áig tart.
szóljon hozzá!