
Kátyúk a 131-es jelzésű megyei úton egy 2012-ben készült felvételen. Nehéz terep
Fotó: Veres Nándor
Két tanút hallgatott meg a bíróság szerdán a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen folyamatban levő büntetőper tárgyalásán. A vád és a védelem képviselői is sokat kérdeztek, egy tanú ismételt meghallgatását is kérték.
2019. október 02., 21:412019. október 02., 21:41
Négy tanút idézett meg a bíróság a per szerdai tárgyalására a Hargita Megyei Törvényszékre, de csak ketten jelentek meg, így őket tudta meghallgatni a bíró. Elsőként a vád által kifogásolt két útfelújításra jelentkező, de nem nyerő ajánlatot benyújtó cég vezetője elevenítette fel röviden a történteket. Majd az ügyész kérdésére elmondta, egyik telephelyükön raktározta a 124-es jelzésű megyei út egy szakaszának felújítását elnyerő cég az aszfaltozáshoz szükséges anyagot, erről jegyzőkönyv is volt.
A másik tanú, egy tervező, egy kollégája felkérésére nézte meg a 131-es jelzésű megyei úton végzett munkálatokat, majd később egy jászvásári cég által erről készített szakértői vizsgálati jelentést is látott, amelyet megfelelőnek talált. Sergiu Bogdan,
többek között arra is kíváncsi volt, hogy mi történt abban az esetben, amikor 1 kilométernyi útfelújítás szerződésben rögzített költsége meghaladta a történtek idején a 2010-ben országos szinten meghatározott felső értékhatárt. A tervező szerint ez a felső érték csak az új utak építésére, korszerűsítésére vonatkozott, nem felújításokra, túllépés esetén pedig indoklásra volt szükség. A másik tanú úgy vélte, ez az érték nem volt reális.
Sergiu Bogdan ugyanakkor kérte a bíróságtól, hogy ismét hallgassák meg az útfelújítás műszaki ellenőrzését ellátó cég egy alkalmazottját, aki a korábbi tárgyaláson tett vallomást. Mint elmondta, a tanú azt vallotta, hogy joga volt műszaki ellenőrként felügyelni a munkálatot, de olyan igazolást nyújtott be erről, ami nem érvényes, és azt bizonyítja, hogy a megyei utak esetében erre nem volt felhatalmazva, csak községi, helyi utakon. ,
– ismertette az ügyvéd. A bíró később dönt a kérésről.
Több mint hat éve kezdődött
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) 2013-ban a Hargita megyei önkormányzat elnökét, Borboly Csabát a közérdek ellen elkövetett többrendbeli hivatali visszaéléssel, magánokirat-hamisításra való többrendbeli felbujtással, hamisított közokirat felhasználására való felbujtással, közokirat-hamisítással, illetve rágalmazó feljelentéssel vádolta meg, vele együtt további tizenkét személyt küldtek a vádlottak padjára. A DNA szerint a vádlottak két megyei út, a Felsőboldogfalvától Erdővidékre vezető 131-es, és a Csíkrákost Lóvésszel összekötő 124-es számú megyei út egy-egy szakaszának felújítása során több mint 4,8 millió lejjel károsították meg Hargita megyét. A vádirat szerint az összeg a megőrzésre hagyott, ám a valóságban nem létező építési anyagok értékéből, valamint a közbeszerzési eljárásokról kizárt cégek ajánlatai és a tulajdonképpen leszerződött munkálatok értéke közötti különbségekből adódik.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
1 hozzászólás