A felújított lakótelepi parkolók sem képesek befogadni az egyre növekvő autóállományt
Fotó: Gábos Albin
Krónikus parkolóhelyhiánnyal küzdenek a székelyföldi nagyobb városok, mivel annak idején a lakótelepeken nem ekkora autóparkra alakították ki a tömbházakhoz tartozó parkolókat, illetve a városközpontokban is kihívást okoz a megállás.
2019. április 27., 16:342019. április 27., 16:34
Káosz és kínlódás jellemzi a parkolást Székelyföldön: a járművek száma folyamatos növekedést mutat, és rég túlnőtt az évtizedekkel ezelőtt kialakított parkolók befogadóképességén. Mivel a meglévő parkolóhelyek száma nem tudja kielégíteni a lakók igényeit,
Miután februári cikkünkben annak jártunk utána, hány személygépjárművet tartanak nyilván az önkormányzatok adóosztályainak adatai szerint a Székelyföldi városokban, most arra voltunk kíváncsiak, hogy ehhez képest hány parkolóhellyel rendelkeznek.
Évek óta problémát okoz a székelyföldi városokban is az autópark folyamatos növekedése. Utánajártunk, hogy hány személygépjárművet tartottak nyilván a székelyföldi városi önkormányzatok adóosztályain a 2000-es évek elején, 2010-ben és 2018 végén.
Utóbbi sokkal nehezebb kérdésnek bizonyult, ugyanis arra vonatkozó pontos információkkal egyik önkormányzat sem rendelkezett, hogy összesen hány parkolóhely található az adott városban. A fizetéses (vagy korábban fizetésesként működött) parkolóhelyek számát a többség pontosan meg tudta mondani,
így csak hozzávetőlegesen tudták megmondani, hány ilyen megállóhely lehet. Az adatokat tehát e szerint kell kezelni, a parkolóhelyhiány azonban így is jól látszik, hiszen az autók és a parkolók száma közötti különbség igen jelentős.
Székelyudvarhelyen háromféle parkolót különítenek el: két típusú fizetéses, illetve az ingyenes parkolóhelyeket. A városháza tájékoztatása szerint a fizetéses parkolókat A és B körzetre osztották fel, attól függően, hogy a terület mennyire tartozik a város központjához. A két fizetéses parkolótípus összesen 416 hellyel rendelkezik: 232 parkolóhely van az A, 184 a B körzetben.
Kérdésünkre azt is kifejtették, hogy az úgynevezett A zónában elsősorban munkanapokon 8 és 17 óra között jellemző a zsúfoltság, ilyenkor előfordul, hogy nem, vagy csak várakozva lehet parkolóhelyet találni. A B zónában (ide tartozik például a piac vagy a színház előtti parkoló) általában csak időszakosan jellemző a nagy kereslet (például a keddi piacnapon).
Az önkormányzatnak azonban a lakótelepi parkolóhelyekről nincs pontos összesítése, de válaszukban azt írták, hogy
Ezt viszont nem a parkolóhelyek megszámolásával, hanem a városban bejegyzett, magánszemélyek által használt járművek alapján saccolták meg. Ezeken a helyeken is jellemző a zsúfoltság, hiszen családonként ma már több autóval is lehet számolni, és főként a régebben épült negyedekben nem ehhez a számhoz alakították ki a tömbházakhoz tartozó parkolókat. Ezért többféle megoldásban gondolkodik a város,
Székelyudvarhelyen egyébként 2018 végén 18 405 járművet tartottak számon az adóosztály adatai alapján. Mivel a meglévő parkolóhelyek ott sem elégítik ki az igényeket, a városháza azt a célt tűzte ki, hogy hosszú távon megerősítse a kerékpáros és tömegközlekedést, hogy a városközpontot ne terhelje ilyen mértékű gépjárműforgalom. Ennek egyik bevált módja szerintük a parkolók számának csökkentése a központi zónában.
Fotó: Pinti Attila
Csíkszeredában tavaly év végén 15 017 személygépjárművet tartottak nyilván az önkormányzat adóosztályán. Noha a hargitai megyeszékhelyen a parkolási káoszhoz nagy valószínűséggel a fizetéses parkolási rendszer 2017-es felfüggesztése is hozzájárult, az sem elhanyagolható szempont, hogy
Az önkormányzat tájékoztatása szerint az említett 5084 kijelölt parkolóhely közül 1967 volt korábban fizetős, 3117 pedig lakótelepi parkolóhely. Ennél azonban a gyakorlatban jóval több van, hiszen például a csak kövezéssel kialakított helyeken további ezer parkolóhely található, az utak szélén kétezer, a bevásárlóközpontok melletti és más, magánterületeken lévő parkolókban pedig szintén több ezer autó állomásozhat. Emellett további ezer parkolóhely kialakítása van folyamatban.
Az önkormányzat szerint jelenleg 1200 garázs foglalja az értékes helyet a városban, ezeket április végéig kell lebontani (egy tavaly meghozott önkormányzati határozat, illetve egy polgármesteri rendelet értelmében), helyükre pedig nagyrészt parkolóhelyeket alakítanak ki.
Vészesen közeleg a garázsbontások áprilisi határideje, azonban Csíkszereda „garázsrengetegeiből” még egyetlen építmény lebontásához sem fogtak hozzá a tulajdonosok. A pléhépítmények szétszereléséből származó ócskavasat vasbegyűjtő telepeken értékesíthetik a tulajdonosok.
A Kalász lakótelepre tervezett emeletes, fedett parkolóházban 330, a lakónegyed felújítása után pedig további 313 parkolóhelyet alakítanak ki.
Fotó: Pinti Attila
Emellett a tervek szerint a Mihail Sadoveanu udvarban 34, a Pacsirta sétányon 42, az Octavian Goga sétányon pedig 314 parkolóhellyel bővül a város. Ha mindez megvalósul, illetve a helyi rendőrség is megalakul és a terveknek megfelelően felügyeli a parkolást a városban, talán enyhül a jelenlegi állapot, és
Sepsiszentgyörgyön is tervezik újabb lakótelepi parkolók kiépítését, ám lehetőségeik korlátozottak – emelte ki érdeklődésünkre Tóth-Birtan Csaba alpolgármester. Mint mondta, a fenntartható mobilitási terv előír két parkolóházat a városközpont közelében, illetve egy park and ride típusú parkolót (közvetlenül egy busz, vasúti vagy egyéb tömegközlekedési eszköz megállója közelében létrehozott parkoló, hogy a városba tartók ott leparkolhassák gépjárműveiket és átszállhassanak a városközpontba tartó tömegközlekedési eszközre) az ipari parkba, de ezek kivitelezésére egyelőre nincs finanszírozás.
Pedig a háromszéki megyeszékhelyen nagy szükség lenne további parkolóhelyekre, hiszen
Ebbe természetesen nincsenek beleszámolva a bevásárlóközpontoknál vagy magánterületeken lévő parkolók, csak a közterületeken lévők.
A nagyáruházak parkolói jelenthetnek szükségmegoldást a lakótelepi parkolás gondjaira
Fotó: Barabás Ákos
Az önkormányzat tájékoztatása szerint Sepsiszentgyörgyön a központban és környékén 795 fizetéses parkolóhely van, a lakónegyedi fizetéses parkolók száma pedig 2344. Ezenkívül 3877 kialakított parkolóhely létezik a lakóövezetekben, amelyek használata jelenleg ingyenes. Ezek azonban értelemszerűen nem tudják kiszolgálni a városban 2018-ig bejegyzett több mint 20 ezer személygépkocsit, azzal együtt sem, hogy az autók egy része magánházak udvarán parkol.
Az eddig említett önkormányzatoktól eltérően Gyergyószentmiklóson még megbecsülni sem tudták, hány parkolóhely lehet a városban. Mint kérdéseinkre kifejtették,
A lakótelepi parkolók helyzetének kidolgozására pedig egyelőre csak elvi elképzelések vannak. Emellett a parkolóhelyek száma is felmérés alatt áll, ezért nem tudtak tájékoztatást adni erről.
Annyit azonban elárultak, hogy a jelenlegi parkolóhelyek száma nem tudja kiszolgálni az autós forgalmat, ezért dolgoz ki az önkormányzat fokozatosan terveket a probléma megoldására. A tervek szerint a központban és a forgalmasabb útszakaszokon összesen 451 parkolóhelyet alakítanak majd ki, a következő elosztásban: a Szabadság téren 60 hely, a Fürdő utcában 32 hely, a Márton Áron utcában 32 hely, a Kossuth Lajos utcában 31 hely, a Gyilkostó sugárúton 14 hely, a Kórház utcában 47 hely, a Testvériség sugárúton 169 hely, a Nicolae Bălcescu utcában 41 hely, a Fogarassy Mihály utcában 9 hely, a Budai Nagy Antal utcában 16 hely.
Gyergyószentmiklóson egyébként 2018 végén 8200 járművet tartottak számon az adóosztály adatai alapján.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
3 hozzászólás