Sok garázs kihasználatlanul áll. A rozsdás tákolmányok rontják a városképet
Fotó: Gábos Albin
Vészesen közeleg a garázsbontások áprilisi határideje, azonban Csíkszereda „garázsrengetegeiből” még egyetlen építmény lebontásához sem fogtak hozzá a tulajdonosok. Az intézkedésre felszólító értesítéseket nemrég a garázsok oldalára is kiragasztották. A pléhépítmények szétszereléséből származó ócskavasat vasbegyűjtő telepeken értékesíthetik a tulajdonosok, sőt az ár egy részéért a bontást is átvállalja a felvásárló.
2019. február 22., 20:302019. február 22., 20:30
Polgármesteri rendelet kötelezi a csíkszeredai garázstulajdonosokat, hogy legkésőbb április végéig számolják fel a közterületre épült garázsukat, a rendeletet egy tavaly szeptemberben meghozott önkormányzati határozat is alátámasztja. Több mint egy hónap telt el a bontásra való felszólítás óta, azonban terepszemlénken – a Nagy István festő, illetve az Octavian Goga sétányon – megbizonyosodhattunk róla, hogy
A közterületet foglaló pléhtákolmányokra a városháza munkatársai nemrég felszólításokat ragasztottak, amelyekben az áll, hogy amennyiben a garázstulajdonosok nem tesznek eleget kötelezettségüknek, a városháza kénytelen lesz kényszerbontási eljárást kezdeményezni, amelynek költsége a tulajdonost terheli.
Veres Csaba, a polgármesteri hivatal városellenőrzési és kényszervégrehajtási osztályának vezetője megkeresésünkre közölte, az elmúlt években nem volt szükség ilyen drasztikus intézkedésre, arra azonban
Az elmúlt tizenhárom évben tíz-tizenkét ilyen eset fordult elő. Ezúttal április 30-áig 1201 bádogépítményt kell lebontaniuk tulajdonosaiknak. A város ezáltal az év hátralévő nyolc hónapjára elesik a garázsok után befizetendő adóktól, amelyek összértéke 360 ezer lej. Arra a kérdésre, hogy a garázsok felszámolását követően rendezi-e a város a területet, az osztályvezető azt válaszolta, hogy a területet a garázstulajdonosoknak kell visszaállítaniuk eredeti állapotába.
A garázsokat akár egészben is megvásárolnák, erről is láttunk hirdetést kiragasztva néhánynak az ajtaján, ugyanakkor a pléhlemezeket ócskavasként is le lehet adni a vasbegyűjtő központokban. A Hargita megyei Remat vasbegyűjtő központok igazgatója érdeklődésünkre elmondta, telepeiken
Becslése szerint egy garázsból a lebontása után hozzávetőleg 1000 kilogramm vas „nyerhető ki”, a nagyobb, vastagabb csövekből épült, négy oldallal rendelkezőkéből feltehetően ennél is több, akár 1500–1800 kilogramm is. Ha átlagosan 1000 kilogrammal számolunk, akkor 700–800 lejért értékesíthető a pléhépítmény szétszereléséből származó másodlagos nyersanyag.
A leadott vasért járó összegből azonban a vasbegyűjtő telepnek vissza kell még tartania három százalékot, amit a Környezetvédelmi Alaphoz kell utalniuk. Fontos tudni továbbá, hogy a kátránytól, szuroktól meg kell takarítani a vaslemezeket, ha ugyanis nagyon sok rajtuk az idegen anyag, nem veszik be.
A vasbegyűjtő telep igazgatójától azt is megtudtuk, hogy garázsbontást is vállalnak, azonban ebben az esetben a bontási és szállítási költségeket levonják a fém árából. Így a 70–80 bani helyett mindössze 55–65 baniba számolják kilogrammját. Ugyanakkor kiemelte, hogy
Mint magyarázta, tíznél kevesebb garázs lebontásával nem nagyon éri meg foglalkozni, mert sokba kerül a munkaerő, valamint a szállítás és egyéb költségek. A garázstulajdonosoknak javallott azt is megbeszélniük, hogy miként osztják majd szét egymás között a vasért járó pénzt, mert a garázsok lemezeit, csöveit nem külön-külön, hanem egyben szállítják el és mérik le.
Felszólítás bontásra. Vészesen közeleg a határidő
Fotó: Gábos Albin
Az igazgató hozzátette, szeretnék, ha időben jeleznének nekik az emberek, mert egyszerre nem tudnak sok munkát bevállalni. A garázsban található dolgok elszállítására pedig tudnak ajánlani vállalkozókat, akik ezt fizetség ellenében megteszik.
A hírre, hogy Csíkszeredában több mint ezer garázst kell lebontani, a Facebook közösségi oldalon a helybéli Veres Tibor is felajánlotta, hogy akik igénylik, vállalja pléhépítményük lebontását. „Néhányan már érdeklődtek, de számítok rá, hogy a legtöbben áprilisra hagyják majd a munkát” – jegyezte meg.
de sokban függ például a garázs nagyságától is, hiszen több garázsnak közös az oldala. Azt is elmondta, kevesebbe kerül a szétszerelés, ha a tulajdonosnak nem kell az ócskavas. Ilyenkor azt helyette leadják valamelyik vasbegyűjtőhöz, a tulajdonosnak pedig kevesebbet, azaz 150–200 lejt kell fizetnie a bontásért. A vállalkozó kérésre a garázsban található dolgok elszállítását is megoldja, felárért, a tulajdonosokkal való egyeztetés alapján.
A Nagy István festő sétány mögötti garázsrengeteg egyik garázsának tulajdonosától is megkérdeztük, mikor fog hozzá pléhépítménye lebontásához. A csíkszeredai taxis, aki éppen akkor állt ki autójával, azt válaszolta, saját maga fogja lebontani, de csak áprilisban. Olyan hosszú ideig használja, ameddig csak lehet. Hozzátette, nagyon sajnálja, hogy bontásra ítélték a garázsát, mert rendeltetésszerűen használta, és rendszeresen fizette az évi 300 lejes adót is.
Több mint ezerkétszáz garázs
A több mint 1200 bádogépítmény többsége a város nyolc lakóövezetében van. Közel 400 a Nagy István festő és az Octavian Goga sétányon, a többi pedig a Nagyrét utcában, a Kalász lakótelepen, a Müller László, valamint a Szentlélek utca közötti övezetben, a Fenyő utcában, a Nárcisz sétányon, illetve a Pacsirta sétányon csúfítja a városképet. Ezek között vannak helyszínek, ahol folyamatban van a lakóövezet teljes felújítása, mint például a Kalász lakótelep, vagy annak megtervezése, mint például az Octavian Goga és a Nárcisz sétány. A csíkszeredai városháza az elmúlt években 1183 garázst bontatott le, többségében lakóövezeti felújítások következtében.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
szóljon hozzá!