Változtatnának a rezidenseket érintő szabályokon
Fotó: Haáz Vince
A rezidensvizsga eltörlésére, a képzési központok kiterjesztésére és az orvosok nyitottságára lenne szükség ahhoz, hogy megfékezhető legyen az egyre súlyosodó háziorvoshiány. Vass Leventét, az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusát kérdeztük.
2025. május 02., 21:162025. május 02., 21:16
– Hargita, Kovászna és Maros megyékben a háziorvosok körülbelül egyharmada már betöltötte a nyugdíjkorhatárt. Mennyire kell aggódnunk emiatt?
– Egyértelműen van ok aggódni, hiszen jóval több orvos megy nyugdíjba, mint ahány fiatal családorvos végez az elkövetkező négy-öt évben. Ehhez még hozzá kell számítani azokat az eseteket is, amikor betegség vagy más ok miatt válik valaki munkaképtelenné. Országos szinten a helyzet még súlyosabb, mint Székelyföldön.
Ma már minden évben nagyjából 5600 helyet írnak ki, ugyanannyit, ahányan licenszvizsgát tesznek. Emellett lehetőséget adtunk, hogy a székelyföldi kórházak, járóbeteg-rendelők, családorvosi rendelők képzőközpontokká válhassanak, tehát a rezidensévek alatt már hazatérve szerezhetnek szakmai tapasztalatot a fiatal orvosok.
Dr. Vass Levente RMDSZ-es parlamenti képviselő válaszolt
Fotó: RMDSZ
– Milyen konkrét lépésekkel könnyítenék meg a fiatal orvosok pályakezdését?
– Minden szakterületen lehetővé tennénk, hogy a rezidensképzés utolsó és utolsó előtti évében a fiatal orvosok már önállóan is dolgozhassanak, természetesen egy főorvos felügyelete mellett. A pácienseket előre tájékoztatnák arról, hogy a kezelőjük még rezidens, de már hosszú évek óta képzésben van, elvégezte az orvosi egyetemet, és már csak a szakvizsgája van hátra.
Erre már készítjük a törvénytervezetet.
– Már korábban megfogalmazódott a javaslat, amely eltörölné a családorvosi rezidensvizsgát. Milyen előnyökkel járna ez?
– A hatodéves orvostanhallgatók már az egyetemi tanulmányaik vége felé – február–márciusban – speciális kérdőív kitöltésével jelentkezhetnének a családorvosi szakirányra, rezidensvizsga nélkül. Ezt követően három hónapos felkészítő programon vennének részt az egyetemek, az egészségügyi minisztérium, a megyei közegészségügyi igazgatóság és a biztosítópénztár közös szervezésében.
Mindezt pilot programként szeretnénk elindítani, és ez az, amitől azt reméljük, hogy lesznek olyan fiatal végzős kollégák, akik azt mondják, hogy bevállalják ezt a szakmát a szépségeivel, nehézségeivel együtt.
– Tehát a rezidensvizsga felszámolása jelenleg kizárólag a családorvoslás esetében merül fel?
– Igen. Azt szeretnénk, ha a rezidensvizsga minden szakterületen leegyszerűsödne, ugyanakkor a társadalom még nincs megérve arra, hogy teljesen eltörölhessük. Vannak olyan szakágak – például szemészet, fül-orr-gégészet, nőgyógyászat –, ahol óriási a túljelentkezés. Ezekben az esetekben nagyon nehéz versenyvizsga nélkül eldönteni, hogy ki jogosult arra, hogy ezen a szakterületen végezzen. Tehát
A sebészet esetében is lehetne erre az elvre építkezni, és a kérdőív mellett fel lehetne mérni a kézügyességet is, pont azért, hogy a fiatalokat azok felé a szakok felé irányítsuk, amelyekben akár a legjobbak lehetnek. Nagyon fontos, hogy a rezidensvizsgát csak fokozatosan lehet megszüntetni, és csak akkor, ha a kórházak mellett a járóbeteg-rendelők, családorvosi rendelők is bekapcsolódnak a szakemberképzési-hálózatba.
– A jelenlegi törvényi keretek mennyire támogatják ezt a folyamatot?
– A jelenleg hatályos törvényi rendelkezés éppen az ellenkezőjét erősíti annak, mint amit mi szeretnénk elérni. Egységes rezidensvizsga helyett 2026-tól négy ágazatra bontva szerveznék meg a vizsgát. Ez teljesen rossz irány, hiszen
Ebben a rendszerben nem lesz átjárhatóság a különböző szakterületek között. Ha valaki például mikrobiológusként kezdi a rezidensi képzést, de később rájön, hogy inkább családorvos lenne, nem tud váltani. Ezt akarjuk visszafordítani és kiegészíteni azzal, hogy legyen olyan szakterület – a családorvos –, ahol versenyvizsga nélkül lehet belépni a rezidensképzésbe.
A tapasztalt orvosok nyitottságára, tanítására is szükség van
Fotó: Csató Andrea
– Milyen szerepet vállalhatnak a praktizáló családorvosok a szakma népszerűsítésében?
– Az lenne a jó irány, ha a családorvosi rendelők képzési központtá alakulnának, mert akár 3–5 fiatal kollégát is tudnak képezni a következő 10 évben. Az állam fizeti a rezidens bérét, a tapasztalt orvos pedig oktathat. Így a fiatal megismerheti a körzetet, a betegeket, és kialakulhat egy kapocs az orvosok között és a páciensekkel szemben is.
Ugyanakkor az a hála, az a ragaszkodás, amit a családok, anyukák, nagymamák, nagytaták éreznek egy családorvos iránt, aki ott van mellettük folyamatosan és segíti, az nem összehasonlítható a kórházi közeggel.
Évek óta kongatja a vészharangot Hargita megyében is a szakma: elöregedőben a háziorvosi társadalom, és az elkövetkezendő években legalább húsz új háziorvosra lenne szükség. Hargita megyében 126 háziorvosi rendelőben összesen 132 családorvos dolgozik.
A háziorvosok egyharmada már elérte a nyugdíjkorhatárt Kovászna megyében, az utánpótlás viszont messze elmarad a szükségestől. A családorvosi hivatás alacsony megbecsültsége miatt a fiatalok más szakirányt választanak.
A Maros megyében dolgozó háziorvosok egyharmada elérte a nyugdíjkorhatárt és az elkövetkező években további több tucatnyain töltik be a 65. életévüket. A meghirdetett háziorvosi rezidens helyekre nem kerülnek pályakezdő jelentkezők.
Két ember meghalt, négyen pedig megsérültek egy közúti balesetben péntekre virradóan Botoșani megyében.
A tanév rendjének megfelelően a pénteki tanórák után elkezdődik a nyári szünidő.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtök este bejelentette, hogy elhalasztotta az Országos Politikai Tanács péntekre összehívott ülését, amelyen a párt kormányzati részvételéről kellett volna dönteni.
Újabb, korábban egzotikusnak számító ragályos állatbetegség ütötte fel a fejét az országban. A juhhimlő nagy gazdasági károkat okozhat, ha elterjed, ugyanis a kór terjedését csak a beteg állatok leölésével lehet hatékonyan megfékezni.
Pap Edmond Olivér különösen érett gondolkodású fiatal, aki nemcsak a tananyagra figyel, hanem a világ és önmaga megértésére is. Túllát az iskolai kereteken, ezért nem mindig illeszkedik könnyen – nem azért, mert nem akar, hanem mert másra fókuszál.
Mivel a Parajdról származó magas sótartalmú víz csütörtökön elérte a Maros Arad megyei szakaszát, a hatóságok megtiltották az Arad megyei gazdáknak, hogy a folyó vizét öntözésre vagy az állatok itatására használják.
Nincsenek élő halak a parajdi bányakatasztrófa miatt megnövekedett sótartalmú Kis-Küküllő szennyezett szakaszán, és hódelhullást is tapasztaltak az elmúlt napokban.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti.
A Szövetségi Állandó Tanács péntek este dönt az RMDSZ kormányzati részvételéről – jelentette ki az államfővel folytatott csütörtöki egyeztetések után Kelemen Hunor.
Sepsiszentgyörgyön már évek óta csak engedéllyel szabad a szekereknek közlekedniük, előre meghatározott útvonalon. Mivel ezt nem mindenki tartja be, a helyi és a városi rendőrség újra célkeresztbe vette a szabályszegőket.
szóljon hozzá!