Lőrincz Szabolcsnak Indiában kirándulásokra is maradt ideje
Gyerekkori álma teljesült a csíkszeredai Lőrincz Szabolcsnak, amikor kijutott a tizedik alkalommal megszervezett Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiára.
2017. március 23., 12:242017. március 23., 12:24
2017. március 23., 12:262017. március 23., 12:26
A rangos versenyt Indiában tartották, így a szakmai tapasztalat mellett egy teljesen más világ szépségeivel és árnyoldalaival is megismerkedhetett.
A jelenleg elsőéves egyetemista Lőrincz Szabolcs tavaly a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákjaként elért eredménye mérföldkőnek számít, ugyanis húsz éve egyetlen Hargita megyei diáknak sem sikerült kijutnia nemzetközi olimpiászra. A X. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiát december 9–19. között rendezték meg az indiai Bhubaneswarban, ahol
Lőrincz Szabolcs elmondása szerint már óvodás korában érdeklődni kezdett a csillagászat iránt, ezért gyerekeknek szóló csillagászati könyveket olvasott. Édesapja, Lőrincz Barnabás az Erdélyi Magyar Csillagászati Egyesület elnöke, így Szabolcsnak már kisiskolás korában lehetősége nyílt különböző rendezvényeken és nyári táborokon megismerkedni a csillagászat rejtelmeivel.
– mesélte.
A fordulópont akkor következett be, amikor osztályfőnöke, Halász Gyöngyi tanárnő értesítette a csillagászati diákolimpia létezéséről. Akkor kezdett el komolyabban érdeklődni a csillagászati jelenségek fizikai és matematikai háttere iránt, illetve versenyekre is járni. Először kilencedikben vett részt a romániai országos tantárgyversenyen, de akkor nem sikerült kijutnia. Több hazai verseny után megtudta, hogy Magyarországon is van tantárgyverseny, ezért ott próbálkozott a középiskola utolsó két évében, és végül 12. osztályban a magyarországi csapat tagjaként sikerült kijutnia a nemzetközi diákolimpiászra.
A csíkszeredai fiatalt középiskolai évei során Péli Bálint fizika szakos tanár karolta fel, és együtt készültek a versenyekre: elkészítettek néhány műszert, különböző szabadszemes, illetve távcsöves észlelési feladatokat és gyakorlatokat végeztek, valamint az elméleti felkészítésben is segítségére volt.
A nemzetközi versenyre Magyarországról 9-en utaztak, 5 versenyző, két csapatvezető és két megfigyelő. Utóbbiak abból a célból kísérték el a csapatot, hogy megfigyeljék a verseny felépítését és tapasztalatokat gyűjtsenek, ugyanis 2019-ben Magyarországon szervezik majd a nemzetközi diákolimpiát.
„December 7-én indultam el Csíkszeredából, de maga a verseny csak kilencedikén kezdődött. Megérkezésünkkor a verseny szabályzatának megfelelően azonnal elválasztották egymástól a versenyzőket és a csapatvezetőket, és nem léphettünk velük kapcsolatba, mivel ők is részt vettek a tételsor összeállításában. Ezért a verseny tíz napja alatt nem lehetett nálunk semmilyen kommunikációs eszköz, elvették a telefonjainkat, és internetet sem használhattunk. Minden ország csapata kapott maga mellé egy indiai koordinátort, és általuk üzenhettünk a családjainknak, hogy minden rendben van. Eleinte a mi koordinátorunk úgy tudta, hogy teljes információzárlatban kell tartson minket, ezért nem volt hajlandó hazajelezni, de ez végül megoldódott, és tudtunk az itthoniakkal beszélni. Az első két nap helyi nevezetességeket látogattunk meg, és a harmadik nap volt az első versenynap, amikor az észlelési fordulón kellett teljesítsünk. Ez három részből tevődött össze: volt egy planetáriumi forduló, amikor egy kivetített égbolton kellett különböző feladatokat megoldanunk, aztán egy csillagtérképes próba következett, majd a távcsöves észlelési fordulóval zárult a nap. Ezt egy pihenőnap követte, amikor ismét kirándultunk, majd másnap következett az elméleti forduló, amelyen 5 órán keresztül részletesen kikérdeztek mindenről, ami a csillagászattal kapcsolatos. Az utolsó fordulón különböző adatokat kellett ábrázolnunk milliméterpapíron, ezekből értékeket kellett számoljunk, ilyen volt például a Hold távolságának meghatározása” – magyarázta Lőrincz.
Elmesélte azt is, hogy csoportvezetőiktől távol, a várostól körülbelül 30 kilométerre lévő NISER (National Institute of Science Education and Research) egyetemi kampuszban szállásolták el őket.
„Mivel nemzetközi versenyről van szó, magas elvárásokkal utaztam a helyszínre, hiszen a hasonló rendezvények mindig nagyon színvonalasak. Indiában ezzel szemben az ország lehetőségeihez mérten volt megszervezve a verseny, ezért például a kampusz, ahol laktunk, érkezésünkkor félkész állapotban volt, és az ottlétünk második napján meszelték le a falakat. A verseny szakmai szempontból jól meg volt szervezve, és a kirándulások is emlékezetesek voltak. A hely, ahol voltunk, egy hindu zarándokhely, ezért több mint 500 templom van a környéken, így volt látnivaló bőven. A verseny utáni nap alkalmunk adódott a városba is bemenni, és sok mindent láttunk a legnagyobb szegénységtől a gazdagságig. Egyébként ottjártunkkor épp egy kisebb gazdasági válság tombolt az országban, mivel kivonták forgalomból a legnagyobb címletű bankjegyüket, és emiatt mi sem tudtunk annyi pénzt beváltani, amennyit szerettünk volna, mivel meg volt szabva, hogy egy személy egy héten mennyit válthat be. Erre nekünk csak érkezéskor a reptéren volt lehetőségünk, és hiába mentünk két hétre, csak egy heti adagot válthattunk be, ezért először fejtörést okozott, hogy hogyan lesz ez elég. Utólag aztán kiderült, hogy annyira olcsó minden, hogy az az egy hétre való pénz is soknak bizonyult. Mindenhol lehetett alkudozni, egy fél literes víz 60 bani értéke körül volt. Egyébként azt a bizonyos egy heti pénzösszeget egyetlen címletben adták ide nekünk, az akkor bevezetett új kétezres bankjegyből kaptunk egyet. Amikor ezzel bementünk egy boltba vásárolni, kinevettek: azt mondták, ezzel az egész üzletet megvásárolhatnánk, és ebből visszaadni nem tudnak. Egy másik érdekesség az ottani konyha volt: nagyon csípősen főznek, ezért sokan rosszul lettek a helyi különlegességektől” – elevenítette fel Lőrincz.
A magyar csapat végül egy bronzéremmel és két dicsérettel, tapasztaltabban és rengeteg élménnyel tért haza.
Jelenleg a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem informatika szakán tanul, és az itt szerzett tudást a csillagászatban szeretné felhasználni. Mint mondta, mostanában egyre több mennyiségű adatot szolgáltatnak a műholdak és a távcsövek, ezért az informatikát ezeknek az információknak a feldolgozására szeretné felhasználni.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
szóljon hozzá!