Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Ami egy hónappal ezelőtt még szóra sem volt érdemes, azért most megrovás vagy pénzbírság járt – ez lehet a tapasztalata az olvasónak, amennyiben az elmúlt napok öregotthonokkal kapcsolatos ellenőrzéseiről szóló híreket olvassa.
2023. július 17., 20:232023. július 17., 20:23
2023. július 17., 20:282023. július 17., 20:28
„Kijelenthetjük, hogy Kovászna megyében az idősotthonok és a fogyatékkal élőket befogadó létesítmények jó körülményeket biztosítanak, és megfelelnek a 21. század követelményeinek” – idézi Ráduly István háromszéki prefektust a hivatal közleménye.
A székelyföldi megyék prefektúrái hétfőn közölték a belügyminiszter által elrendelt múlt heti átfogó ellenőrzések következtetéseit.
Országos jellegű kampány indult a rászoruló idősek számára fenntartott otthonokban, szociális létesítményekben lakók életkörülményeinek hatósági ellenőrzésére. Az illetékesen Kovászna megyében sem tétlenkednek.
Ahogy arról múlt héten beszámoltunk, a Voluntari községbeli öregotthonokban talált nyomorúságos állapotok nyomán az egész országban ellenőrizték a legelesettebbeket befogadó szociális intézményeket. Az első napokban meglátogatott egységek vezetői elég rossz szájízzel számoltak be ennek eredményeiről:
A háromszéki prefektus erre is visszautalhatott, amikor közölte, hogy már az ellenőrzések előtt arra kérte a több intézmény képviselőiből álló bizottságot, ne essenek át a ló túlsó oldalára, és
Az érintettek szerint felháborító módon zajlott a Marcel Ciolacu miniszterelnök által elrendelt ellenőrzés, amelyre országszerte igen szűk határidőn belül, e héten kellett sort keríteni az öregeket és fogyatékkal élőket befogadó intézményekben.
A vizsgálat végkövetkeztetése, hogy az ország más részein tapasztaltakhoz viszonyítva
Az ellátottak egészsége sehol nem volt veszélyeztetve.
Az ellenőrök 21 esetben bírságoltak, 105 szabálytalanság miatt figyelmeztetést kaptak az intézményvezetők, és határidőre elvégzendő intézkedéssel tartoznak a hatóságoknak.
A prefektusi közlemény megemlít néhány észlelt szabálytalanságot is. A munkaügyi ellenőrök szerint bajos, hogy
a személyzet egyes tagjainak nem volt szabadnapja egy héten, vagy 48 órát volt szabad egyhuzamban;
a részmunkaidősök órarendje nem volt rögzítve;
hiányosak voltak a veszélyekre figyelmeztető jelzések.
A fogyasztóvédelem hiányolta a menüből a mennyiségek jelzését, de sokallta a rozsdát a fűtőtesten, a penészt egy-egy épp felújítás alatt levő szoba mennyezetén; az allergének jelzését az ételek összetevői közt, vagy a durva só használatát a konyhán.
A szociális kifizetési ügynökség ellenőre a korábban kért intézkedések elmulasztása miatt bírságolt és az ágyak közötti távolságot kevesellte. A közegészségügyi igazgatóság azért volt elégedetlen, mert
Az élelmiszer-biztonsági és állategészségügyi hivatal képviselője a tisztítószerek és a készételek nem megfelelő tárolását, a hűtőből hiányzó hőmérőt, a fagyasztott húsról leesett címkét nehezményezte, míg
Végül a rendőrség az épületek és ellátottak biztonságára vonatkozó intézkedéseket kérte számon.
Az egész Romániát megrázó botrány a két hete robbant ki, amikor egy rendőrségi akció során több mint száz idős bentlakót mentettek ki Voluntari három idősotthonából, ahol
A központi média időközben több olyan, alapítványok, magánvállalkozások által működtetett bentlakásos szociális intézményről közölt beszámolót, amely hasznot húzott az önellátásra képtelen, hozzátartozók nélkül maradt idős emberek nyomorából. A bukaresti sajtó szerint az idősotthonokat érintő botrány miatt sérült a Szociáldemokrata Párt (PSD) magáról korábban kialakított képe, miszerint az idősek és nehéz szociális helyzetben lévők feltétlen támogatója lenne.
A botrány miatt két miniszter is távozott a posztjáról: először Marius Budai munkaügyi miniszter mondott le a megbízatásáról, majd Gabriela Firea családokért, ifjúságért és esélyegyenlőségért felelős miniszter is távozott tisztségéből.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!