Van ok a derűre. Az érettségin is az elmúlt tíz év legjobb eredményei születtek
Fotó: Beliczay László
Akárcsak a nyolcadikosok képességvizsgáján, az érettségin is az elmúlt tíz év legjobb eredményei születtek: az országos átmenési arány 73,3 százalék; utoljára 2009-ben jegyeztek ennél magasabb átlagot. Hargita megyében a vizsgázók 62 százalékának sikerült az érettségije, Maros megyében pedig 69,54 százalék vette sikeresen ezt az akadályt; Kovászna megyében az érettségizők 69,3 százaléka teljesített vonal felett.
2022. június 27., 17:142022. június 27., 17:14
A részletes eredményeket hétfőn délelőtt tették közzé, de Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter már ezt megelőzően beszámolt az országos adatokról. Országszerte 89 ezer diáknak sikerült az érettségi vizsgája, a megmérettetésen megjelentek 73,3 százalékának.
Közzétették hétfőn az idei érettségi nyári vizsgaszessziójának eredményeit. A megmérettetésen 73,3 százalékos az átmenési arány az óvások előtt, ez az elmúlt 10 év legjobb eredménye.
Az Edupedu.ro oktatási szakportál grafikonjából kiderül, hogy
Megyékre lebontva a Kolozs megyei diákok voltak a legeredményesebbek 85,1 százalékos átmenési aránnyal, ezt követi Iași megye 81,7, Galac megye 81,6 és Brăila megye 81,3 százalékos átmenési aránnyal. A fővárosban a diákok 77,4 százaléka érettségizett sikeresen. A leggyengébb eredményt az Ilfov megyei diákok érték el, 47 százalékos átmenési aránnyal.
Kovászna megyében az érettségizők 69,3 százaléka sikeresen vizsgázott.
Hargita megyében 1995 diák érettségizett, 753 diáknak nem sikerült a vizsgán átmennie, ami azt jelenti, hogy a vizsgázók 62,26 százalékának sikerült az érettségije. Ez jóval jobb arány, mint tavaly, amikor 56,4 százalék volt az átmenési arány. Ezúttal a legjobb átmenési aránnyal a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum büszkélkedhet, ott
Második legjobb iskolának számít a Márton Áron Főgimnázium, amelyben 94 százalékos az átmenési arány, majd a gyergyószentmiklósi Sfântu Nicolae Gimnázium, ahol a vizsgázók 88,8 százalékának sikerült átmennie az érettségin.
A lista másik végén szerepel a székelykeresztúri Zeyk Domokos Iskolaközpont, valamint a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskola, ezekben az iskolákban ugyanis senkinek sem sikerült leérettségizni, a keresztúri iskolában ketten próbálták meg, a szentmártoniban nyolcan, de nem jártak sikerrel.
Tantárgyakra lebontva azt láthatjuk, hogy ezúttal is a román ment a leggyengébben:
Anyanyelvből sikerültek a legjobban a vizsgák: 1320-an vizsgáztak, 1277-nek sikerült (96,7 százalék), 43 diáknak viszont nem a vizsgája; a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból 1764-en érettségiztek: 1544-nek sikerült (87 százalék), 187-nek nem a vizsgát letennie. A szaknak megfelelő választott tantárgyból 1761-en vizsgáztak, 1643-nak sikerült (93 százalék) és 118-nak nem.
Maros megyében is valamivel az átlag alatt van az érettségizők átmenési aránya, de majdnem elérte a 70 százalékot, ugyanis a vizsgázók 69,54 százaléka érettségizett sikeresen. Igaz, hogy
Maros megyében hét diák is tízes átlaggal érettségizett, hárman az Unirea Főgimnáziumban írtak minden tantárgyból tízest, négyen pedig az Alexandru Papiru Ilarian Főgimnázium végzősei közül. Az eredményeket hétfőn 12 óráig kellett nyilvánosságra hozni, az óvások benyújtása hétfőn 12 és 18 óra között történik.
A végleges eredményeket július elsején teszik közzé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!