Fotó: fotó: Bartos Lóránt
Kézdivásárhelyen több állattartó gazda kisebb vagyonra tett szert azáltal, hogy ingyen használta az önkormányzat legelőit, és felvette az utána járó támogatást. A mostani városvezetés ennek véget vetett.
2013. április 09., 16:532013. április 09., 16:53
2013. április 09., 17:402013. április 09., 17:40
Kézdivásárhelyen a legutóbbi rendkívüli képviselő-testületi ülésen több állattartó gazda jelent meg a testület előtt, és jelezték: csődbe viszi őket, a megélhetésüket veszélyezteti az a legeltetési illeték, amit a tanács megállapított. 170 euró/hektár bérleti díjról van szó, azaz évente ennyit kell a városkasszába befizetniük azért, hogy a köztulajdont használhassák. A képviselők akkor úgy döntöttek, hogy felülvizsgálják a korábban hozott határozatot, bár jelezték azt is, hogy legjobb esetben is csak csökkentenek az illetéken, de nem vonják vissza. Azóta viszont érdekes információk derültek ki arról, hogy mennyire is ráfizetéses a legeltetés.
Kisebb vagyon támogatásokból
Bokor Tibor polgármester sajtótájékoztatót hívott össze, hogy úgymond tiszta vizet öntsön a pohárba. Úgy véli, a polgárok egy torz képet kaptak, hogy valójában mi is áll az illeték alkalmazása mögött. Kiderült, hogy 2008-ban Rácz Károly polgármester idején a legeltetési díjat teljesen törölték, így a város tulajdonát pár ember teljesen ingyen használhatta, miután erre vonatkozóan szerződést kötöttek az önkormányzattal. Viszont a legelőkre, ha nem is nagy értékben, de mindenképpen jár a Mezőgazdasági Intervenziós és Kifizetési Ügynökségtől (APIA) a támogatás, ami a területek elhelyezkedésének függvényében (mezei vagy hegyvidéki legelőkről legyen szó) 273 és 350 euró között váltakozik hektáronként. Így történt az, hogy olyan gazda is akadt, aki az elmúlt években az általa használt legelőkre összesen 283 500 euró támogatást kapott az APIA-tól. A hivatal listáján szerepelő, nagyságrendben a következő összeg 145 250 euró, míg a harmadik is 116 200 euróra rúg.
A kimutatás szerint az összesített legkisebb összeg is 11 024 euró, az elöljáró szerint az önkormányzat legelőire felvett szubvenció pedig eléri a 800 ezer eurót. A polgármester kiemelte: érdekes, hogy az ülésen az egyik hangadó éppen az a személy volt, aki a második legnagyobb összegű támogatást kapta az APIA-tól. A polgármesteri hivatal által összeállított táblázatból kiderül, hogy a támogatás 130 euró alapösszegből, környezetkímélő csomagból (124 euró/ha + 58 euró/ha) áll, a hegyvidék esetében ehhez hozzáadódik 107 euró/ha vagy 80 euró/ha bizonyos előírások szerint. Bokor a mintegy nyolcszáz hektár legelő állapotáról is beszélt: elmondta, hogy a legnagyobb szubvenciót kapó gazda 162 hektáros területével semmilyen fenntartása sincs, a helyszínelés során kiderült, hogy példásan rendbe van tartva. Nem úgy azé a személlyé, aki több mint 142 ezer euróhoz jutott az évek során, legalábbis a kivetített, majd az újságírók rendelkezésére bocsátott fényképek tanúsága szerint.
A polgármester elmondta, a legelőhasználati illetékből a gaz által felvett legelőket takarítják ki, hogy növeljék a használható területek nagyságát. Elképzelhetőnek tartotta azt is, hogy a következő években – a területek kitakarítási ütemének függvényében – csökkentsék a jelenleg érvényben levő díjat. Azt is kifejtette, hogy a környező települések önkormányzatánál is érdeklődtek a bérleti díjak felől. Bereckben egy hektár legelő használata után 180 eurót fizetnek a gazdák, Kézdialmáson 455 lejt/ha, azaz kb. 100 eurót. Kézdiszentléleken 150, míg Kézdiszentkereszten 180 euró a bérleti díj.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
szóljon hozzá!