A csendóra mindenkinek kötelező, ám sokan nem tartják be a szabályokat, és a büntetések ellenére is hangoskodnak. A helyi és megyei rendőrség munkatársai büntetést szabnak ki, de mást nem tehetnek.
2013. március 18., 13:032013. március 18., 13:03
2013. március 18., 13:112013. március 18., 13:11
Egy sepsiszentgyörgyi férfi kereste fel a sajtót, mivel úgy érezte, az az egyetlen megoldás gondjaira, ha felhívja rá a figyelmet. Elmondása szerint a tömbházban alatta lakó szomszéd miatt kibírhatatlan az élete. „Éjjel-nappal hangosodik, vagy a zene szól annyira hangosan, hogy dübörögnek a falak, vagy verekedik és ordítozik családtagjaival. Ez hetente többször is előfordul, más lakók is panaszkodtak, és bár többször is kihívtuk a rendőrséget, a helyzet nem változott. Általában nem engedi be a járőröket, ha mégis, akkor nem írja alá és nem veszi át a jegyzőkönyvet, így nem is történik semmi” – mesélte a férfi.
Az eset kapcsán felkerestük Hadnagy Istvánt, a helyi rendőrség munkatársát, aki arra hívja fel a lakosság figyelmét, hogy minden rendbontást, csendzavarást vagy más zavaró tevékenységet jelezzenek a rendőrségnek. A csendórákat törvény szabályozza, mely minden lépcsőházban kifüggesztve olvasható, és ennek megszegését törvény bünteti. A csendórákon kívül 200 és 1000 lej közötti bírság szabható ki, csendórák alatt, este tíz és reggel nyolc, illetve délután egy és két óra között még nagyobb a büntetés, 500 és 1500 lej között van – magyarázta Hadnagy István, kiemelve, hogy munkatársai bármikor hívhatók a 0800 800 767-es ingyenes zöld számon.
Hadnagy István azt is elmondta, a csendháborítás nem bűncselekmény, csak kihágás, így jegyzőkönyvet írnak és büntetést szabnak ki. Arra a kérdésünkre, hogy mi történik, ha a megbírságolt személy nem fizeti be a büntetést, Hadnagy azt mondta, a pénzügy behajtja az összeget. Amennyiben nem lehet behajtani, mivel az illetőnek nincs munkahelye vagy más jövedelme, a közösség szolgálatában kell ledolgozni a büntetést, tehát nem marad büntetlenül. A helyi rendőrség vezetője szerint érdemes hívni a zöld számot és bejelenteni a csendháborítást, mert sok esetben a szóbeli figyelmeztetés is elég a hangoskodó lakókkal szemben.
A Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Diana Lolu szintén azt tanácsolja, hogy vegyék elejét a szomszédok a csendháborításnak, és hívják a zöld számot vagy a 112-őt. A rendőrséget idén 32 esethez riasztották családi perpatvar és házibuli miatt – mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy legtöbben őket hívják, mivel nem ismerik a helyi zöld számot.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
szóljon hozzá!