Fotó: Bús Ildikó
Uzon község lelkészei, politikusok és helyi lakosok találkoztak kedden délben a községháza előtt, így tiltakozva a székely zászló eltávolítása ellen. A homlokzatról lekerült székely zászlót Sánta Imre, református lelkész hozta magával.
2014. január 28., 14:032014. január 28., 14:03
A déli harangszót követően mintegy huszonöten gyűltek össze az uzoni községháza előtt a helyi lelkészek, a politikai szervezetek képviselői valamint néhány helybéli lakos, hogy kifejezzék szolidaritásukat Ráduly István polgármester mellett, valamint felhívják a figyelmet a községet ért igazságtalanságra. A megmozduláson Ráduly István polgármester nem vett részt, viszont elküldte az „uzoni zászló üzenetét”. Mint írta: „jött a megdöbbentő hír és a fénykép: nem vagyok méltó a polgármesteri hivatal homlokzatára. Ez fáj! Nekem és azoknak, akiknek én vagyok a jelképe.”
Az eltávolított lobogót Sánta Imre bikfalvi református lelkipásztor, a kiállás szervezője hozta magával és kijelentette: a végleges bírósági döntés ellen tiltakoznak, hiszen ez felháborodást váltott ki bennük. „Bennünk, Uzon község lelkészeiben, papjaiban mély felháborodást váltott ki ez az ügy és arra az elhatározásra jutottunk, hogy mi mint a közösség képviselői átvesszük a zászlótartó szerepét, és ezért tartom a kezemben azt a zászlót, amely lekerült a polgármesteri hivatal homlokzatáról” – jelentette ki a lelkész. Sánta Imre azt is elmondta, ezután is megvédik a közösség bármely tagját, és kiállnak az igazságtalanságok ellen.
A megmozduláson jelen voltak az RMDSZ és az MPP képviselői is, akik, mint mondták fontosnak tartják, hogy minden meghurcolt magyar ember mellett kiálljanak és megvédjék a közösségi szimbólumokat. Grüman Róbert, a háromszéki területi RMDSZ ügyvezető elnöke portálunknak elmondta: fontosnak tartják, hogy minden polgármester mellett kiálljanak, aki hasonló helyzetbe kerül és a magyarsága, a szimbólumok használata miatt hurcolják meg. Grüman azt is kiemelte, amennyiben Ráduly Istvánt, vagy más magyar embert pénzbírsággal sújtanak zászlóügyben, a szervezet gyűjtést szervez és mindenben támogatja őket. Ugyanakkor arra kérik a háromszéki embereket, hogy amennyiben minél inkább botlasztja a román állam a szimbólumok használatát a közintézményeken, annál többen tűzzék ki a zászlót otthonaikra.
Az uzoni községházáról január 23-án került le a székely zászló a Brassói Táblabíróság döntését követően, a polgármester álláspontja pedig az, hogy minél több portára tűzzék ki a székely lobogót a jövőben, ellensúlyozva ezzel a bírósági ítéletet.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat 2010 óta minden évben meghirdeti a Szent György-ösztöndíjat azoknak a végzős diákoknak, akik a középiskolai éveik során kimagasló tanulmányi eredményeket értek el. Idén a Székely Mikó Kollégium diákjai taroltak.
A székely hősök emléktáblájába aranybetűkkel kellene bevésni a teleki Horváth Károly nevét, akit többedmagával végeztek ki a marosvásárhelyi Postaréten. Testvérhúga majd száz évvel később mondta tollba a történteket, emlékiratát kedden mutatják be.
Székely Árpád székelyudvarhelyi földrajztanár, kutató már nem érhette meg utolsó könyvének megjelenését. A Kárpátok virágoskertjét eredetileg november 21-én tervezték bemutatni Sepsiszentgyörgyön, december 10-én, kedden pótolják.
A száncsengőt dudával, a rénszarvasszánt díszes vasparipával váltották fel a piros ruhás csodatevők, akiket mindig töretlen lelkesedéssel fogadnak a háromszéki gyerekek. A motoros Mikulások ezúttal betekintést engedtek a kulisszák mögé is.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
Kreativitás és jókedv – ezek az elvártak a szombati adventi workshopon, amelyet Bartók Enikő, az Eni’s virág- és ajándékbolt tulajdonosa szervez Ozsdolán.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civil szervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.
Tucatnyi munkás dolgozik a nyárádszentlászlói új híd megépítésén. Az első átadási határidőt augusztusra tervezték, a másodikat november 29-re, de a helyszíni terepszemlénk alapján inkább csak decemberben lehet közlekedni a Nyárádon átvezető hídon.
Átadták a kivitelezőnek a héten a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola régi épületének egyik szárnyát teljes felújításra, ehhez pedig 15 elemi osztályt kellett áthelyezni – tulajdonképpen a szélrózsa minden irányába szétszórni.
Úgy rossz, ahogy van – summázott Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, miután elolvasta a Mentsétek meg Romániát Szövetség közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét.
szóljon hozzá!