Eleget tett a napokban a Brassói Táblabíróság kérésének Uzon község önkormányzata és eltávolította a polgármesteri hivatal homlokzatát eddig díszítő székely zászlót. A Sepsiszéki Székely Tanács demonstratív tiltakozásra szólít fel az ügyben.
2014. január 24., 20:082014. január 24., 20:08
2014. január 25., 09:232014. január 25., 09:23
Ráduly István, Uzon község polgármestere portálunk megkeresésére ugyan nem reagált, viszont az MTI-nek adott nyilatkozatában elismerte, hogy a lobogót valóban eltávolították a hivatal homlokzatáról. Az elöljáró szerint ezt azután tették, hogy kézhez kapták a Brassói Táblabíróságnak a zászló kitűzését törvénytelennek ítélő végzését. Szintén a távközlési irodának Ráduly továbbá elmondta, hogy Kovászna megye prefektusa, Dumitru Marinescu egy másik pert is indított időközben az önkormányzat ellen, mivel megvárták a táblabíróság ítéletének kézbesítését, és csak akkor tettek eleget a döntésbe foglaltaknak. A kormányhivatal vezetője ez utóbbi keresetben az országos minimálbér húsz százalékát kitevő késedelmi díj befizetését kéri. Tekintve, hogy a zászlóperben 2013 szeptember 18-án történt meg az ítélethirdetés – amely egyben jogerős is, hiszen nincs több feljebbviteli lehetőség – az összeg, amelyet az önkormányzat nyakába varrhat az ítélőszék, meghaladja a 15 ezer lejt is – fejtette ki a polgármester. Az elöljáró ugyanakkor azt reméli, hogy a tetemes összeget nem kell majd törleszteniük, hiszen a vonatkozó per okafogyottá vált azáltal, hogy a zászlót eltávolították.
Végül Ráduly arról is beszámolt, hogy pozitív hozadéka is volt a múlt év szeptemberében lezárult pernek, éspedig, hogy az ítélőszék kimondta: a magánszemélyek saját területükön szabadon használhatják a szimbólumot.
Pénteken látott napvilágot ugyanakkor a Sepsiszéki Nemzeti Tanács állásfoglalása, amelyben Gazda Zoltán elnök arra szólítja fel a község lakóit, hogy tiltakozásként minél több portára tűzzék ki a székely lobogót. Gazda megfogalmazása szerint egy zászló helyett százat kell kitűzni. A székely tanács vezetője ugyanakkor leszögezi, hogy székelység szimbóluma ellen indított újabb támadástól nem hátrálnak meg, sőt, újabb eszközökkel állnak ki az autonómia és a szabadság ügye mellett.
Gazda előrebocsátja, hogy amennyiben szükséges a kirótt (egyelőre csak kirovandó, ha az ítélőszék jóváhagyja a prefektus követelését -szerk. megj.) bírság kifizetése érdekében széleskörű adománygyűjtést kezdeménynek. Ráduly István polgármester hasonló álláspontot fogalmazott meg egyébként, kijelentve, hogy a faluban megannyi portán ki van tűzve a székely zászló, ezek ellensúlyozzák a hivatalról eltávolított lobogót – tájékoztat az MTI.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat 2010 óta minden évben meghirdeti a Szent György-ösztöndíjat azoknak a végzős diákoknak, akik a középiskolai éveik során kimagasló tanulmányi eredményeket értek el. Idén a Székely Mikó Kollégium diákjai taroltak.
A székely hősök emléktáblájába aranybetűkkel kellene bevésni a teleki Horváth Károly nevét, akit többedmagával végeztek ki a marosvásárhelyi Postaréten. Testvérhúga majd száz évvel később mondta tollba a történteket, emlékiratát kedden mutatják be.
Székely Árpád székelyudvarhelyi földrajztanár, kutató már nem érhette meg utolsó könyvének megjelenését. A Kárpátok virágoskertjét eredetileg november 21-én tervezték bemutatni Sepsiszentgyörgyön, december 10-én, kedden pótolják.
A száncsengőt dudával, a rénszarvasszánt díszes vasparipával váltották fel a piros ruhás csodatevők, akiket mindig töretlen lelkesedéssel fogadnak a háromszéki gyerekek. A motoros Mikulások ezúttal betekintést engedtek a kulisszák mögé is.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
Kreativitás és jókedv – ezek az elvártak a szombati adventi workshopon, amelyet Bartók Enikő, az Eni’s virág- és ajándékbolt tulajdonosa szervez Ozsdolán.
A Kovászna megyei környezetvédelmi ügynökség, valamint több község vezetősége mellett a háromszéki önkormányzat is beszáll a bírósági eljárásba azzal a brassói civil szervezettel szemben, amely felfüggesztené a medvekilövési engedélyeket a megyében.
Tucatnyi munkás dolgozik a nyárádszentlászlói új híd megépítésén. Az első átadási határidőt augusztusra tervezték, a másodikat november 29-re, de a helyszíni terepszemlénk alapján inkább csak decemberben lehet közlekedni a Nyárádon átvezető hídon.
Átadták a kivitelezőnek a héten a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola régi épületének egyik szárnyát teljes felújításra, ehhez pedig 15 elemi osztályt kellett áthelyezni – tulajdonképpen a szélrózsa minden irányába szétszórni.
Úgy rossz, ahogy van – summázott Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő, miután elolvasta a Mentsétek meg Romániát Szövetség közigazgatási átszervezésre vonatkozó törvénytervezetét.
szóljon hozzá!