Fotó: Nagy D. István
Hétfőn zajlott a Marosvásárhelyre március 10-re tervezett autonómiatüntetés első alaposabb egyeztető ülése. A már letisztázott kérdésekről Sántha Imre, az EMNP megbízottja számolt be Sepsiszentgyörgyön.
2013. február 13., 08:462013. február 13., 08:46
Ettől az évtől kezdődően a Székely Szabadság Napja nevet is viseli március tizedike, a Székely Vértanúk Napja. A Marosvásárhelyre tervezett autonómiatüntetés szervezői hagyományt kívánnak teremteni a rendezvénnyel, amelyre legkevesebb tízezer résztvevőre számítanak – jelentette be kedden Sepsiszentgyörgyön Sántha Imre. A Mikó-ügy kapcsán közismertté vált bikkfalvi lelkipásztor az EMNP megbízottjaként vesz részt a szervezésben. A Néppárt ugyanis csatlakozott a Székely Nemzeti Tanács által kezdeményezett nagyszabású rendezvény tető alá hozásához.
Sántha rámutatott, bár a pontos forgatókönyv még nem készült el, az már biztos, hogy a marosvásárhelyi postaréti, a Székely Vértanúk emlékműve lesz az esemény központi helyszíne, innen indulnak a résztvevők fáklyákkal a prefektúrához, ahol átadják az erre a célra összeállított petíciót. A tüntetést követően a Kultúrpalotában kerül sor az SZNT által alapított idei Gábor Áron-díjak átadására. Az engedélyezési eljárást már elindították, március 5-én ül össze a megyeszékhely rendészeti bizottsága. A szervezők úgy vélik, elvileg nincs joguk elutasítani az engedélyezést.
A néppárti politikus hozzátette, hogy minden lehetséges eszközt bevetnek a mozgósítás érdekében, és örömmel vették, hogy a Magyar Polgári Párt már jelezte részvételét, valamint azt, hogy részt vesznek a toborzásban.
„Fontos, hogy erőt és egységet mutassunk fel most” – magyarázta Sántha, ezért még várják az RMDSZ hivatalos álláspontját. A háromszékiek ugyan jelezték részvételi szándékukat, a lelkész szerint a mozgósításban a szövetségnek is ki kell vennie a részét. Újságírói kérdésre válaszolva a lelkipásztor úgy vélte, legkevesebb tízezer résztvevőre van szükség, hogy valóban erőt és egységet mutathassunk fel. A székely zászló kapcsán felmutatott konszenzust, kiállást figyelembe véve, bíznak abban, hogy ez most sem lesz másként.
Végül Sántha elmondta, hogy hagyományteremtő célja is van a rendezvénynek, azaz minden évben március 10-én megismétlik és az is előfordulhat, hogy vándor jellege lesz a demonstrációnak.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
szóljon hozzá!