Fotó: koborkutya menhely Sepsiszentgyorgy
A hatósági és civil fellépés ellenére továbbra is fel-fel bukkanó problémaként jellemezhető a gazdátlan kutyák helyzete Sepsiszentgyörgyön. Az illetékesek azt állítják, minden lehetőt megtesznek, de a gondok sokrétűek.
2013. január 16., 15:422013. január 16., 15:42
Hetente érkeznek bejelentések, hogy a megyeszékhely különböző részein falkákba verődött kóbor állatok teszik veszélyessé a környéket – fejtették ki a Székelyhon.ro érdeklődésére a szépmezői, a Nez Perce Egyesület által működtetett kutyamenhely dolgozói. A panaszok a helyi rendőrséghez is befutottak, a rendőrök a szervezet dolgozóival közösen hetente szerveznek befogási akciókat. A leggyakrabban az egykori ipari negyed és a vasutállomás környékén kell beavatkozniuk. Az év kezdete óta már két bejelentés is érkezett, melyek szerint a Plastico, azaz a volt műanyaggyár környékén több eb is tanyát vert, és már az arra elhaladókat is megtámadták, sőt egy esetben kevésen múlott, hogy közúti baleset legyen belőle. A két bejelentés nyomán összesen hat kutyát sikerült begyűjteniük, de becsléseik szerint ennél jóval több tanyázik a környéken. A helyszínen egyébként szerdán délben is három ebet sikerült találnunk. Közeledésünkre a kutyák elbújtak.
Az illetékesek mindent megtesznek
Horia Kraus, az egyesület elnöke érdeklődésünkre kifejtette, ők minden megtesznek az állatok a befogásáért, de mivel hatalmas területről van szó, ahol az ebek könnyen találnak búvóhelyet, sok esetben csak kis részüket sikerül begyűjteni. Az akció ugyanis nem egyszerű, mivel a kábító lövedékek használatához szükség van a helyi rendőrség jelenlétére, mert bár a fegyver az egyesületnél van, viszont a töltényt a hatóságtól kapják. Ráadásul egy meglőtt állat felriasztja a többieket, és azok eltűnnek, mire a befogásukra sor kerülhetne.
Az elnök ugyanakkor rámutatott, hogy nem egy új keletű gondról van szó. Az egykori üzemek területén számtalan kisebb vállalat telepedett meg, ezek általában éjjeli őröket is foglalkoztatnak, akik előszeretettel fogadnak be gazdátlan állatokat védelmi célra. Az ebek egymás között szaporodnak, és minden esetet képtelenség nyomon követni, ha nincs bejelentés. Ráadásul ezek a kutyák idővel védeni kezdik a területüket, veszélyessé válnak és a befogásuk is nehézkesebb. Emellett az Őrkő, valamint a Csíki negyed is rendszeresen „hozzájárul” a gazdátlan állatok számának növekedéséhez. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a szaporodási időszakban a házaknál élő állatok is elszabadulnak és a kóbor egyedekkel párosodnak. Végül pedig ott vannak még az „elcsapott” állatok is. Az egyesület és a rendőrség több olyan esetről is tud, amikor más megyében bejegyzett gépkocsiból pakoltak ki kutyakölyköket.
A befogás hatékonyságát nehezíti az is, hogy tulajdonképpen nem egy állandó szolgálatról van szó. A bejelentést követően sokszor nem tudnak időben a helyszínre érni, arról nem beszélve, hogy az állatok amúgy is tovább vándorolnak rövid időn belül.
Teltház a menhelyen
A 2009 óta működő létesítményben szinte állandóan telt ház van, igaz néhány helyet mindig fenntartanak az újonnan érkező kutyáknak. Az egyesület elnöke szerint a nyitás óta összesen mintegy 1700 gazdátlan eb fordult meg a telepen. Jelenleg 116 kutya van „elszállásolva”, de ez a szám állandóan változik, az átlag viszont mindig száz feletti. Havonta akár 40-60 kutya is érkezik, elsősorban befogott állatok, de ezek jelentős része – főképp a kölykök – nem maradnak meg, mivel általában túlzottan legyengült állapotban kerülnek a telepre. Emellett vannak olyan állatok, amelyek agresszivitásuk miatt nem igazán adhatók örökbe.
A menhely dolgozói szerint az örökbeadási folyamat egyelőre még elfogadhatóan működik. Havonta tíz ebnek kerül gazdája, de ez a szám is változó. Az indulás óta nagyjából ötszáz kutya talált gazdára, ebből idén öt. Az eddigi tapasztalat szerint a leggyakrabban a környező községekből jönnek, házőrzőt, azaz közepes vagy nagytestű kutyát keresnek. Ott jártunkkor valóban elsősorban kis- és középtermetű kutyák közül lehetett választani.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
szóljon hozzá!