Fiatal önkormányzatisok találkoztak Háromszéken

Ötödik alkalommal szervezték meg a fiatal önkormányzati képviselők találkozóját Árkoson, melyen a Kovászna megyei önkormányzatok 35 évnél fiatalabb képviselőtestületi tagjai vettek részt.

Bús Ildikó

2012. november 18., 13:182012. november 18., 13:18

2012. november 19., 12:362012. november 19., 12:36

A hétvégi rendezvényen a vidéki és városi fiatal tanképviselők is részt vettek, az előadásokat pedig Klárik László szenátorjelölt és Markó Attila volt államtitkár tartották. Klárik László volt megyemendzser arról tartott előadást, hogy az önkormányzati vagy állami bevételeket nemcsak adók növelésével lehet elérni. A politikus Ambrus Attilával, a Kovászna Megyei Pénzügyi Igazgatóság vezetőjével és Debreczeni János könyvviteli szakértővel, vállalkozóval közösen vázolta az önkormányzatok finanszírozási lehetőségeit.

A találkozón arra biztatta a fiatal képviselőket, hogy az önkormányzati munkában is mindig mérlegeljenek, a végső cél pedig a lakosság elégedettségi szintjének növelése. Klárik vázolta az elmúlt évek eseményeit, amikor Romániában a helyi költségvetések csupán felét tették ki az államigazgatás költségvetésének. Véleménye szerint ezen úgy lehetne változtatni, ha megszüntetnék a központosítást, és bevinnék a vállalkozói szemléletet a közigazgatásba. Szerinte Romániának jelenleg erősen központosított és szociális háló jelleggel bíró költségvetése van, egyik sem a fenntartható fejlődést szolgálja.

Markó Attila volt államtitkár a közigazgatásban használt kétnyelvűség fontosságáról beszélt, felvázolta az anyanyelv használatára vonatkozó és Romániában hatályos jogszabályi hátteret. Kitért arra is, hogy ebben a kérdésben az Európai Tanács által elfogadott Regionális vagy kisebbségi nyelvek chartája is jelentős rendelkezéseket tartalmaz. Meglátása szerint jóllehet, a jogi keret eléggé teljesnek mondható, a leggyakoribb problémák az alkalmazás területén észlelhetők.

Kétfajta nyelvi jogi formát mutatott be: az egyik a passzív, amely a kétnyelvű táblák és feliratok körét födi le, a másik az aktív, amely az intézményeken belüli tényleges nyelvhasználatra vonatkozik, illetve arra, hogy a polgárok milyen mértékben használják anyanyelvüket a közintézményekkel való kapcsolatukban.  A legkevésbé kihasznált alkalmazási felület éppen ebben az utóbbiban jelenik meg, hiszen a törvényes lehetőséggel nagyon ritkán élünk még ott is, ahol a magyarság jelentős többségben van.

A HÁRIT által szervezett találkozó végén a fiatal önkormányzati képviselők úgy értékelték, jelentős szerep hárul rájuk, hiszen ők maguk jelentik a legfőbb kapcsolatot a lakosság és a településükön levő közintézmények között. Ehhez a szerepvállaláshoz nyújt segítséget a leggyakrabban használt űrlapok elektronikus gyűjteménye, amelyet Markó Attila az előadása végén adott át a résztvevőknek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 17., hétfő

Éjszakai világítást is kap a kézdivásárhelyi kerékpárút

A Kézdivásárhelyt és Kézdiszentléleket összekötő kerékpárútnak egyelőre csak az egyik felén zajlik a munka. A Kézdisárfalvára vezető szakasz azonban már átadás előtt áll, ide az éjszakai világításához szükséges oszlopokat, lámpatesteket várják.

Éjszakai világítást is kap a kézdivásárhelyi kerékpárút
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Egy nap alatt három baleset Kovászna megyében

Előpatakon autó-, Sepsiszentgyörgyön rolleres, míg Kökös községben biciklis baleset történt vasárnap – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Egy nap alatt három baleset Kovászna megyében
2026. augusztus 17., hétfő

Saját lakásában támadt rá egy nőre a szomszédja

Bántalmazta, majd a telefonját is eltulajdonította egy nőnek a szomszédjában lakó sepsiszentgyörgyi férfi, akit előzetes letartóztatásba helyeztek vasárnap a hatóságok – közölte a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Saját lakásában támadt rá egy nőre a szomszédja
2026. augusztus 17., hétfő

Egymillió eurós kár keletkezett a lécfalvi hulladéklerakónál

Porig égett a lécfalvi hulladéklerakó szelektív hulladék válogatására szolgáló csarnoka a vasárnap délután keletkezett tűzben. Az oltás hétfőn is tart, a kárt jelenleg egymillió euróra becsülik, és a tűzeset 30–40 embert érint közvetlenül.

Egymillió eurós kár keletkezett a lécfalvi hulladéklerakónál
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Egész éjszaka küzdöttek a lángokkal a lécfalvi hulladékgyűjtőnél

Noha leváltották az éjszaka dolgozó szakembereket, továbbra is zajlik a tűzoltás a lécfalvi hulladékgyűjtő telep válogatáshoz használt csarnokánál. A vizet egy három kilométerre lévő patakból biztosítják.

Egész éjszaka küzdöttek a lángokkal a lécfalvi hulladékgyűjtőnél
2026. augusztus 16., vasárnap

A turulmadár visszaszáll: Sepsiszék

Legendáinkból érkezett, óvott küzdelmeinkben, s a jövendőbe vezet. Kézdiszéket és Orbaiszéket követően ezúttal a történelmi Sepsiszéken folytatjuk turulmadaras emlékműveink számbavételét.

A turulmadár visszaszáll: Sepsiszék
A turulmadár visszaszáll: Sepsiszék
2026. augusztus 16., vasárnap

A turulmadár visszaszáll: Sepsiszék

2026. augusztus 16., vasárnap

Kigyulladt és nagy területen ég a lécfalvi hulladékgyűjtő

Kigyulladt egy válogatócsarnok vasárnap délután a Kovászna megye hulladékát tároló lécfalvi telepen, amely jelenleg is nagy füsttel ég. A tűzoltók nagy erőket mozgósítanak, brassóiak is besegítenek.

Kigyulladt és nagy területen ég a lécfalvi hulladékgyűjtő
Hirdetés
2026. augusztus 15., szombat

Klasszikus zene, dzsessz és blues találkozása Sepsiszentgyörgyön

Folytatódik az Öt Nyáresti Koncert hatodik évada a Sepsiszentgyörgyi Református Vártemplom udvarán. Vasárnap este Pethő Csaba gitárművész fellépésére várják a közönséget.

Klasszikus zene, dzsessz és blues találkozása Sepsiszentgyörgyön
2026. augusztus 14., péntek

Ittasan okozott balesetet egy férfi, akit korábban is elítélték már közlekedési bűncselekmény miatt

Letért az útról kisteherautójával és egy ház kerítésének hajtott egy 43 éves férfi Uzon községben. Az ittasan vezető, korábban közlekedési bűncselekmény miatt már elítélt sofőrt őrizetbe vették, majd 30 napos házi őrizetbe helyezték.

Ittasan okozott balesetet egy férfi, akit korábban is elítélték már közlekedési bűncselekmény miatt
2026. augusztus 14., péntek

Ittasan ült volánhoz, miután korábban már bevonták a jogosítványát

Jogosítvány nélkül vezette gépjárművét az a férfi, akit a háromszéki rendőrök Torján állítottak meg ellenőrzésre. Kiderült, a férfi jogosítványát már korábban, közlekedési bűncselekmények miatt bevonták, ráadásul erősen ittas állapotban ült volán mögé.

Ittasan ült volánhoz, miután korábban már bevonták a jogosítványát
Hirdetés