Fotó: illusztráció
A székely zászló körüli cirkusz ellentmondásos jellegének tökéletes példája a háromszéki Illyefalva község, ahol a lobogó több éve háborítatlanul ott leng a közterületi háborús emlékművön. Igaz, a törvény erről nem rendelkezik szó szerint.
2013. március 11., 19:252013. március 11., 19:25
Fodor Imre polgármester a Székelyhon.ro érdeklődésére elmondta, hogy amióta kitűzték az arany-sárga lobogót az emlékműre, sem a kormányhivatal, sem más hatóságok nem keresték meg az önkormányzatot, hogy el kellene a zászlót távolítani. Az elöljáró szerint a kérdés egyszerű, a kifogásolók szerint felhozott jogszabályok a közintézményeket jelölik meg, ahol a román és az európai uniós lobogón kívül más lobogó nem lehet kitűzve. Vélhetőleg ebből kifolyólag nem keresték meg a község vezetőségét, mivel a világháborús, pontosabban a hetven évet is meghaladott országzászló-emlékmű, amely időközben az 1848–49-es forradalom és szabadságharc illyefalvi hőseinek is emléket állít, ugyan közterületen található, de nem köthető közintézményhez, így a polgármesteri hivatalhoz sem.
Portálunk annak kapcsán kereste meg az elöljárót, hogy Dumitru Marinescu Kovászna megyei prefektus a hét elején kijelentette, folytatja elődje, Codrin Munteanu kezdeményezését, és kilenc háromszéki önkormányzatot szólított fel, hogy távolítsák el a székely zászlót a hivatalok homlokzatáról. Ha nem teszik, perrel nézhetnek szembe. Az érintett községek és Barót elöljárói már jelezték, nem tesznek eleget a felkérésnek, mivel annak nincs jogalapja, sőt például Kökös község esetében a lobogó nem is a hivatalra, hanem az előtt egy zászlórúdra van kitűzve, azaz közterületre.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
szóljon hozzá!