Fotó: Nagy D. István
Módosítani kényszerült a sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat, a Tega Rt. a háztartási hulladék elszállításában eddig alkalmazott szabályon, mivel az önkormányzatok hanyagsága miatt komoly veszteséget regisztráltak az elmúlt közel három évben.
2013. március 06., 18:332013. március 06., 18:33
A napokban a vállalat díjbeszedői öntapadós matricákat osztogattak annak a 36 község lakóinak, amelyek tagjai az Öko Sepsi Társulásnak. A díjbeszedők tájékoztatása szerint a matricákat a szemeteskukákon kell elhelyezni, ellenkező esetben a köztisztasági vállalat nem viszi el a hulladékot.
Tóth Birtan Csaba, a Tega Rt. (amely elvégzi a hulladékkezelési munkát a társuláshoz csatlakozott településeken) vezetője a Székelyhon.ro érdeklődésére kifejtette, a matricákat csak azok kapják, akik szerződéses viszonyban állnak a céggel, a begyűjtő járművek csak ezektől viszik el a szemetet. Az igazgató elmondta, hogy eddig a vállalat mindenkitől begyűjtötte a hulladékot, mivel olyan megállapodás született az önkormányzatokkal, hogy akiknek nincs szerződése a céggel, de a szolgáltatást igénybe veszik, azoktól a polgármesteri hivatalok hajtják be a díjat. A befolyt összeget pedig továbbítják a társulás, pontosabban a Tega irányába. Tóth Birtan Csaba szerint a községi képviselő-testületeknek 2009-2010-ben meg kellett volna hozni az erre vonatkozó határozatot. Tudomása szerint mostanig ez egy helyen történt meg, és a mulasztás a vállalatnak csak tavaly közel 100 ezer lejes kiesést okozott.
Az igazgató szerint a 36 községben a szolgáltatást igénybe vevők egy harmada nem rendelkezik szerződéssel. Tóth Birtan továbbá elmondta, a matricákat egyelőre két havonta cserélik, hasonló kinézetű, de más színűre, hogy kizárják a csalás lehetőségét. Az elképzelés szerint a csere végül havonta fog történni, de ehhez az kell, hogy a díj törlesztése is havonta történjen. Sepsiszentgyörgyön (amely az egyetlen város a társulásban) még nem vezetik be a matricákat.
A cégvezető rámutatott, a megoldás nem a legjobb, hiszen elképzelhető, hogy akiktől ezek után nem viszik el a hulladékot, azok a települések határában fogják szétszórni. Ennek két következménye lesz, egyrészt a környezetvédelmi hatóságok az önkormányzatok ellen fognak eljárni, ha a hulladék közterületre kerül, illetve végül a szemetet csak a Tega kell majd összeszedje, illetve elszállítsa.
A társulás szintjén jelen pillanatban mintegy százezren kötöttek szerződést a vállalattal, ezek több mint negyven százaléka a megyeszékhelyen. Kézdivásárhelyet, Barótot, illetve a bodzavidéki településeket nem érinti a vállalat döntése, esetükben a hulladékkezelést más cégek végzik.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
szóljon hozzá!