
Fotó: Kristo Robert
Csend van egy ideje az egészségügyi miniszter – korábban szakmai berkekben port kavart – kijelentése, a kötelező éjszakai gyógyszertári ügyelet bevezetése körül. A kötelezettség részleteit rögzítő alkalmazási útmutató még nem jelent meg. A Hargita Megyei Gyógyszerészeti Kollégium elnöke szerint, ha kell, akkor megszervezik az ügyeletet, azonban ez számos problémát felvet.
2011. január 25., 14:372011. január 25., 14:37
2011. január 25., 20:042011. január 25., 20:04
Minden, húszezernél több lakossal rendelkező településen éjszakai ügyeletet kell biztosítsanak a gyógyszertárak – mondta korábban Cseke Attila egészségügyi miniszter, hozzáfűzve, hogy a kötelezettségre vonatkozó részleteket a gyógyszerészeti kamarával való konzultáció után dolgozzák ki, és miniszteri rendeletben közlik.
Ez az alkalmazási útmutató nem jelent még meg, így az éjszakai gyógyszerészeti ügyeleteket sem indították be a gyógyszertárak, más települések mellett Csíkszeredában sem. Korábban már volt próbálkozás a városban éjszakai gyógyszerészeti ügyelet bevezetésére, de nem járt sikerrel. Dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője szerint nem sikerült a két évvel ezelőtti, gyógyszertári ügyelet bevezetésére vonatkozó próbálkozásuk, mert a gyógyszertárak több kifogással jöttek, a prefektusi hivatallal közös próbálkozás során pedig nem volt kényszerítő eszköz a kezükben.
A közegészségügyi igazgatóság vezetője üdvözölte az egészségügyi miniszter szándékát az éjszakai gyógyszertári ügyelet bevezetésére vonatkozóan, hisz véleménye szerint ezzel tehermentesíteni lehet bizonyos mértékben a sürgősségi osztályt, egy banális kötszerért, fájdalomcsillapító gyógyszerét így nem kell majd oda menjenek a rászorulók.
Vuap Rozália, a Hargita Megyei Gyógyszerészeti Kamara elnöke azt közölte, hogy ha kötelező lesz, akkor biztosítani fogják az éjszakai ügyeletet Csíkszeredában is. Az elnök szerint korábban már volt ilyen az egyik csíkszeredai gyógyszertárnál, azonban sürgősségi eset nemigen fordult elő.
Vuap Rozália elmondta, mivel a csíkszeredai gyógyszertárak többsége nagy gyógyszertárláncokhoz tartozik, nagyrészt ezek vezetőségén múlik majd, hogyan sikerül megoldani a kérdést. Az ügyelet biztosításhoz ugyanis anyagi befektetés is szükséges, kis ablakokat kell létrehozni, mert éjszaka nem biztonságos beengedni a vásárolókat a kasszához – mutatott rá a kamara elnöke. Hozzátette, a gyógyszerészek bérezése is gondot jelent, hisz a tulajdonosok általában nem fizetik meg az éjszakai ügyeletet. Volt már arról szó, hogy az éjszakát törvény szerint duplán kell fizetni, de mivel ilyenkor nincs nagy forgalom, a tulajdonosoknak nem éri meg, így nem akarják ezt megfelelően javadalmazni – mondta el Vuap.
A felvetett problémák ellenére azt mondta, hogy ha muszáj lesz, akkor megoldják az éjszakai ügyeletet, valószínűleg felváltva a patikák, azt pedig, hogy mikor melyik gyógyszertár tart nyitva, a sajtóban közlik.
A Harvíz Rt. óriásprojektje részeként két csíkszéki községekben is elkezdődött a víz- és csatornahálózatok építése. Csíkszentléleken és Csíkszentgyörgyön is munkához látott a kivitelező, elsőként a szennyvízhálózat készül el.
Épületnek ütközött autójával kedden késő este egy 30 éves csíkszeredai férfi. A rendőrség szerint ittasan vezetett, ráadásul érvényes jogosítványa sem volt.
Nemsokára leér Tusnádfürdőig az az ellátóvezeték, amely a város vízellátását megfelelő módon tudja majd biztosítani. A vezetéképítés mellett a kiszolgáló létesítmények is készülnek, idén szeretnék befejezni a beruházást.
Medvét láttak Csíkszereda Taploca övezetében kedd délután, a lakosságot Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a veszélyre.
A 90 éve született Gaál András festőművész életművét bemutató időszakos kiállítás nyílik augusztus 6-án, csütörtökön 17 órától a Csíki Székely Múzeumban.
Elvesztette uralmát járműve felett hétfőn este Csíkszereda Brassó felöli bejáratánál egy 46 éves nő és a műanyag sávelválasztóknak ütközött – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságtól.
Jelentősen megváltozott a Szent Anna-tó ökológiai állapota az elmúlt másfél évtizedben. A Sapientia EMTE és a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kollégái rámutattak az okokra és a lehetséges megoldásokat ismertettek.
Teljesen megsemmisült egy mintegy 200 négyzetméteres épület a hétfő hajnalban keletkezett tűzben Madéfalván. A lángokat csaknem háromórás beavatkozás után sikerült megfékezni.
Baleset történt Csíkszereda Csíkszentkirály felőli kijáratánál szombat este, rövid ideig torlódás alakult ki az érintett szakaszon.
Messze túlmutat a gasztronómiai versenyen a Csíkszeredai Pityókafesztivál, hiszen munkaközösségek, civil szervezetek, családtagok, baráti társaságok kikapcsolódási programjává formálódott az évek során. Szombaton újra megtelt élettel a park.
szóljon hozzá!