Guşă-szobor: egy hétig még végrehajtható a tanácsi határozat
Január 13-ára halasztotta a Maros Megyei Törvényszék közigazgatási tanácsa annak a beadványnak a tárgyalását, amelyet Kincses Előd ügyvéd nyújtott be, kérve, hogy szüneteltessék a Ştefan Guşă szobor felállítására vonatkozó helyi tanácsi határozat végrehajtását.
A törvény által megszabott legrövidebb idővel, azaz egy héttel elhalasztotta a törvényszék a Ştefan Guşă-szobor felállítására vonatkozó határozat végrehajtásának szüneteltetési kérelmét. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy hétig még érvényben marad a marosvásárhelyi önkormányzat szeptemberi határozata, miszerint a Vár sétányon szobrot állítanak a forradalom idején a temesvári tömegbelövetést elrendelő főtisztnek. Január 13-áig a marosvásárhelyi önkormányzatnak ki kell egészítenie a dossziét a határozat összes iratával, a felperesnek pedig 10 lej bélyegilletéket kell fizetnie.
Könnyebb megakadályozni, mint lebontatni
A perben Tőkés László neve szerepel, őt képviseli Kincses Előd ügyvéd. „Nem hinném, hogy egy hét alatt felállítanák a szobrot. A mai (szerdai) tárgyalásnak az volt a lényege, hogy kértem, szüneteltessék a végrehajtást egészen addig, amíg az érdemi (ez egy másik, külön per – szerk. megj.) perben nem születik végleges döntés. Erre azért van szükség, mert ez utóbbi hónapokig elhúzódhat, és ez idő alatt felállíthatnák a szobrot. Utána születhet döntés, hogy jogtalan volt a felállítás, de lebontása nagyobb bonyodalmat jelent, mint megakadályozni a kihelyezést. Ha mégis így lenne, azaz utólag lebontatnák a szobrot, akkor az önkormányzatnak kártérítést kellene fizetnie a Ştefan Guşă Alapítványnak. A városvezetésnek nyilván az a célja, hogy a szüneteltetési bírósági döntést minél tovább halogassa. Most például arra hivatkozva kérték az elnapolást, hogy legyen idejük jogi képviselőt fogadni. Úgy tudom, a polgármesteri hivatalban megközelítőleg 10, felkészült jogász tevékenykedik, ezért furcsálom a kérésüket” – mondta Kincses Előd ügyvéd.
Sem Marosvásárhelyen, sem máshol
Hozzátette, nemrég az Európai Néppárt, amelynek tagja mindkét jelenlegi kormánypárt, az RMDSZ és a PD-L is (amelyhez a városvezető is tartozik), felszólította a posztkommunista államokat, hogy kerüljék a kommunista rezsim bűnöseinek dicséretét, ami ebben az esetben azt jelenti: semmiképpen sem szabad felállítani Ştefan Guşă szobrát, sem Marosvásárhelyen, sem máshol.
Fotó: Boda L. Gergely
Ha egyszer elfogadták, annak annyi
A szoborállításra vonatkozó szeptemberi határozat elfogadása után – egyetlen RMDSZ-es képviselő tiltakozott – az RMDSZ-frakció kérte a döntés visszavonását, azonban alulmaradtak, és hiába tiltakoztak helyi és országos szervezetek, politikusok, civilek és forradalmárok, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal és a Maros megyei prefektúra is megtagadta annak visszavonását, arra hivatkozva, hogy senkit sem lehet bűnösnek nyilvánítani végleges bírósági döntés nélkül. Kincses Előd szerint a tábornokot különös kegyetlenséggel elkövetett emberöléssel és gyilkossági kísérlettel vádolták, és csak azért nem ítélték el, mert meghalt. Emiatt döntött úgy Tőkés László, hogy bíróságon támadja meg a határozatot, a 2009. december 7-én benyújtott, 2882/102/2009 számú perirat érdemi tárgyalása (vagyis, hogy lehetséges-e, szabad-e a törvény értelmében Ştefan Guşănak szobrot állítani) január 22-én lesz.
Eurószázezrek a háttérben?
Habár egyelőre nem nyert megerősítést, de igencsak elképzelhető, hogy igazak az információk, miszerint a Ştefan Guşă-szobor ügyének hátterében több százezer euró húzódhat meg. A határozattervezetet ugyanis a polgármester nyújtotta be a testületnek a buzăui Ştefan Guşă Alapítvány javaslatára. Namármost a Ştefan Guşă Alapítványt a tábornok leánya vezeti, aki nem más, mint Daniela Veronica Guşă, a néhai vasgárdista, majd Ceauşescu-együttműködő és Antonescu-magasztaló üzletember, Iosif Constantin Drăgan volt felesége, aki több millió eurót örökölt tavaly elhunyt férje után. Az 1917-ben született és 2008-ban elhunyt I. C. Drăgant 2006-ban 1,3-1,6 milliárd dolláros vagyonával a leggazdagabb román személyként tartotta nyílván a Capital gazdasági hetilap. Mi köze Marosvásárhelyhez Ştefan Guşănak?
Az interneten közzétett román nyelvű adatok szerint Ştefan Guşă Buzău megyében született 1940-ben és 1994-ben hunyt el. 1990-ben a Petre Roman-kormány által kinevezett vizsgálóbizottság, 1997-ben pedig a katonai ügyészség ismételten bűnösnek találta a tábornokot a temesvári vérengzések elkövetésében, és ennek megfelelően bíróság elé állítását indítványozta – a tárgyalást Ştefan Guşă elhunyta miatt nem tartották meg. Semmilyen adatot nem találtunk arra vonatkozóan, hogy milyen köze lehet Ştefan Guşănak Marosvásárhelyhez. Néhány mondat szerepel arról, hogy amikor Kolozsvárra helyezték, akkor – talán – négy évet Marosvásárhelyen tartózkodott.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
Számos jogosítványt függesztettek fel, és közel nyolcszáz bírságot szabtak ki gyorshajtás miatt az elmúlt héten Maros megyében – derül ki a rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.