Fotó: Kristó Róbert
Csíkdelnén 2008-ban alakult meg a helyi szarvasmarha-tenyésztők egyesületének tejcsarnoka. A beindítás fölött a Hargita megyei tanács, a helyi közbirtokosság és a Pogány-Havas Kistérség bábáskodott. Kezdetben 22 gazda vitte a tejet a csarnokba, mára ez a szám hétre zsugorodott.
2011. február 24., 18:152011. február 24., 18:15
2011. február 25., 12:362011. február 25., 12:36
Csíkdelnén hét gazda viszi a tejet az egyesületi csarnokba
Reggel fél nyolckor csak néhány gyermeket lehetett látni a delnei havas utcákon. Az egyesületi tejcsarnokot már ki is takarítottak a reggeli tejleadás után. A megszokott tisztaság fogad itt. Alig lépünk be a csarnokba, máris több,kifüggesztett közérdekű információt olvashatok. Mindenik a gazdák tájékoztatását szolgálja.
Napi 160 liter tej gyűl össze, ami nem nagy mennyiség olyan körülmények között, hogy a faluban ez az egyetlen tejbegyűjtő. Vannak nagyobb gazdák, akiktől elviszi a feldolgozó a tejet, de az egy-két tehenes gazdák számára ez az egyetlen pont, ahol hivatalosan is leadhatnák a tejet – tudjuk meg Molnár Levente helyi tejátvevőtől. A csarnokos – aki egyben helyi gazda is – azt mondja, nem csökkent az állatlétszám, nem ezért ilyen kevés az ide leadott tej. Immár egy ideje jelenség, hogy a gazdáktól otthon felvásárolják a tejet, aztán ezt flakonos tejként értékesíti néhány ember. A termelőtől, igaz, megveszik a tejet, a flakonos kereskedő „fölezi” le a bevételt. A csarnokban, amikor 1,30 lejes árat fizettünk, akkor is voltak olyanok, akik inkább a feketézőknek adták a tejet – mondja Molnár Levente. Megjegyzi: igaz, a csarnokba vitt tej esetében alapkövetelmény a higiénia, és nem lehet vizezni azt, hiszen ezt a műszerek azonnal kimutatnák.
A csarnokból elvitt tejért ma 1,10 lejt ad a felvásárló, azonban a csarnok működési költségeit fedezni kell valamiből, így a gazdák 75 banit kapnak 1 liter tejért. Kevesen vagyunk, és kevés a leadott tej mennyisége. Amennyiben több gazda is idehozná a tejét, a tejért 1,05 lejt is tudnánk fizetni – jegyzi meg Levente. A csarnoki hűtőtankba még sok tej elférne, hiszen egy 850 literest vásároltak annak idején. Az egyesületi csarnokos biztos abban, hogy nem kell feladják, hiszen éppen azért jött lére annak idején, hogy az egy-két tehenes gazdáknak legyen, ahová leadhassák a tejet.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!