Fotó: Kristó Róbert
2007 óta működtet tejcsarnokot a Borzsovai Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete. Az elmúlt évek igazolták, életképes az önálló csarnok működtetése. Az állandó és biztos tejfelvásárlásnak köszönhetően, Borzsovában az állatlétszám nem csökkent. A tej begyűjtése és értékesítése mellett, gazdatámogató tevékenysége alapján bátran kijelenthető, hogy élő egyesületről van szó.
2011. február 24., 17:322011. február 24., 17:32
2011. február 25., 13:332011. február 25., 13:33
Naponta 450–500 liter tejet gyűjtenek be az egyesületi tejcsarnoknál
A megszokott mindennapi ritmusban zajlik az élet a tejbegyűjtő csarnoknál. Nyolc óra körül már a gazdák mind behozták a tejet, így csak a teli hűtőtankok és a csarnokos várnak arra, hogy érkezzen a tejszállító autó, és elvigye a tejet.
A borzsovai egyesületi csarnokhoz jelenleg 23 gazda viszi a tejet, így napi 450–500 liter gyűl össze. Egy hónap alatt 12–15 ezer liter tejet tudnak átadni a felvásárlónak. A borzsovai egyesület kezdetektől a Gordon céggel dolgozik, és elégedettek a kialkudott árral és feltételekkel – mondja Szakács Vilmos, az egyesület elnöke. Kiderült, ebben a hónapban írták alá újabb egy évre a szerződést a felvásárlóval. A cég 1,12 lejes alapárat fizet egy liter tejért. A felvásárló kikötése az, hogy a nyári időszakban a leadott tej mennyisége ne legyen harminc százalékkal több, mint a téli időszakban.
Az egyesület az elmúlt évek alatt több pályázaton is támogatást nyert, így a Hargita megyei tanács mellett a Pogány-Havas Kistérség, illetve a megyei egyesület támogatásával 20 ezer lej értékben vannak gépeik, amivel helyben tudják ellenőrizni a tej minőségét. Ezek között van az Eco-Milk, de van metilinkékes csíraszámmérő, sejtszámmérő is, ugyanakkor a felvásárló a csarnok rendelkezésére bocsátott egy antibiotikumos mérőt is. Ez képes kimutatni, hogy a tehén tejében vannak-e antibiotikum-származékok.
Az egyesület a tej begyűjtése mellett a kvóták nyomon követését is vállalta. Ez egyáltalán nem egyszerű feladat – nyomatékosít az elnök, ugyanakkor azt is megtudtam, hogy az egyesületi tagok közül többen sikeresen pályáztak a félig önellátó gazdaságoknak kiírt felhíváson, így évi 1500 eurós támogatást kapnak. A faluban olyan ifjú is van, aki a fiatal gazdáknak járó támogatást vette igénybe, és saját tejbegyűjtője van, ahonnan a felvásárló elviszi a tejet.
A csarnok működésének költségeire 0,10 banit tartanak vissza a tej árából. Szakács Vilmos egyesületi elnök szerint már több faluban is tartottak előadást arról, hogy mit sikerült megvalósítaniuk. Szerinte életképes az egyesületi csarnok működtetése.
Borzsovában nem csak az egyesület működtet csarnokot. A gazdák egy másik begyűjtőhöz is vihetik a tejet, ott a csíkszeredai tejgyár a felvásárló.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!