Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi munkaegészségügyi kórház vezetője, Szász Loránd Csaba tanulmányt készít arról, hogy milyen mértékben károsította/károsítja az Azomureş vegyi kombinát által kibocsátott ammónia az alkalmazottak és a lakosság egészségét.
2010. március 08., 18:062010. március 08., 18:06
2010. április 08., 18:242010. április 08., 18:24
Fotó: Boda L. Gergely
Szász doktor szerint a tanulmány során felmérik a kombinátban dolgozók egészségi állapotát, hogy kiderítsék, mennyire befolyásolják a szennyező részecskék a légzőszerveiket. Ezenkívűl mérik a légszennyezést a marosvásárhelyi levegőben, elsősorban a Kövesdombon (1848. sugárút), valamint a városszéli övezetekben, ahol felgyűl az ammónia.
Dr. Szász Loránd Csaba elmondta, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és az Azomureş közötti szerződés alapján készülő tanulmány két év múlva lesz kész. „Az összes eredményt és vizsgálatot összehasonlítjuk a szovátai Mobilánál és a parajdi bútorgyárban dolgozók eredményeivel, hiszen ott tiszta a levegő. Nem az a cél, hogy bezárassuk a kombinátot, mert akkor 10 000 embernek szűnik meg a bevétele, de azt sem akarjuk, hogy megöljön a szennyezés. Be kell bizonyítanunk, hogy jogos-e az aggodalom, létezik-e szennyezés. Amennyiben károsul az egészség, akkor a vállalatnak további sürgős intézkedéseket kell eszközölnie” – mondta az orvos.
Az Azomureş gazdasági igazgatója, Angela Podină korábban azt nyilatkozta, hogy a vállalatnál a leggyakoribb szakmai betegség a halláskárosodás, az ammónia által okozott megbetegedések az utolsó helyen állnak, csupán három esettel. A cég képviselője szerint a höröghuruttal (bronchitisszel) diagnosztizált alkalmazottak 90%-a dohányzik, ezért nem állapítható meg pontosan a megbetegedés oka.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!