Akadálymentesített feljáró a zárt ajtóhoz
Fotó: Pinti Attila
Többen hasznosnak találták a csíkszeredai ügyeleti központot, gyerekeikkel gyakran igénybe is vették a szolgáltatást, és sajnálják, hogy június óta felfüggesztették a működését. Háziorvosok jelentkezésére volna szükség, akik vállalnák az ügyeletet, hogy továbbra is legyen ahová fordulniuk a csíkiaknak sürgős, de nem súlyos egészségügyi gondjaikkal.
2023. július 16., 09:192023. július 16., 09:19
Több mint egy hónapja felfüggesztették a csíkszeredai permanenciaközpontot, mivel nincs elég háziorvos, aki vállalja az ügyeletet. Az előírások szerint ugyanis egy koordinátorra és legalább öt-hat orvosra van szükség az ügyeletek lefedéséhez.
A csíkszeredai édesanyákat tömörítő, Csíki Anyák Facebook-csoportban többen is úgy vélekedtek az ügyeleti központról, hogy hasznos volt számukra, és sajnálják, hogy felfüggesztették a működését. Szerintük szükség volna a továbbiakban is erre a szolgáltatásra.
Továbbra sincs utódja a csíkszeredai ügyeleti központ vezetőjének, ezért a létesítmény működése még mindig bizonytalan. Ölvedi József ügyeleti vezető május 31-én töltötte utolsó ügyeletét.
„Mi hétvégén vettük igénybe, amikor láttuk, hogy a házi praktikák már kevésnek bizonyulnak, és a családorvos csak később tudott volna fogadni. Gyors megoldásra, megnyugvásra nagyon jó volt, tehát mindenképp
– adott hangot véleményének az egyik édesanya. „Nagyon hasznos volt. Ha bármilyen oknál fogva a családorvost nem lehetett elérni, jobb volt ezt az opciót választani, mint a kórház sürgősségi osztályát” – tette hozzá másikuk.
Kacsó Jolánt, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának főorvosát arról kérdeztük, mennyire tehermentesítette az ügyeleti központ a sürgősségit. Mivel állandóan sok a beteg, akik hozzájuk fordulnak, és gyakran az ügyeleti központból is oda irányították őket, ezért
Hozzátette, azokban az esetekben ahol EKG-ra, röntgenkészítésre van szükség vagy más képalkotásra a diagnózishoz, indokolt volt a kórházhoz továbbítani a pácienst, azonban például egy kullancs kiszedése nem jelentett volna sürgősségi esetet.
– jegyezte meg.
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezetője a téma kapcsán, válaszul arra a kérdésre, hogy miért nem végezhetnek különböző paraklinikai vizsgálatokat is az ügyeleten, elmondta, a felszereltségen kívül ehhez az orvosoknak megfelelő kompetenciájuk is kellene legyen. Hozzátette,
„Az ügyeleti központ azért jó, mert bárki bemehet, ha biztosított, ha nem, ha Hargita megyei, ha nem. Az orvos megállapítja, hogy sürgősségi eset-e, ha igen, akkor oda irányítja, ha nem, akkor van egy gyógyszerkészlete, abból adhat a betegnek, esetleg írhat egy receptet, hiszen van ügyeletes gyógyszertár éjszaka is.
– magyarázta.
A csíkszeredai ügyeleti központ ügyében elmondta, egyelőre nincs meg a központ működéséhez szükséges létszám, ezért az elkövetkezendőkben találkozni szeretnének minden háziorvossal.
– jegyezte meg. Úgy véli, sem a közegészségügyi igazgatóságnak, sem az egészségbiztosító pénztárnak nincs eszköze arra, hogy bárkit is erre kötelezzen, ezt önként kell vállalniuk.
Leállhat a csíkszeredai ügyeleti központ működése júniustól, amennyiben nem találnak olyan háziorvosokat, akik felvállalják ezt a feladatot. A jelenlegi központvezető orvos ugyanis jövő hónaptól visszalép, és ezt a szándékát jelezte egy kollégája is.
Tőle tudjuk, hogy a megyében a többi permanenciaközpont jól működik,
Négy ügyeleti központ is működik ott, egy Parajdon, egy Szentegyházán, egy Székelykeresztúron és egy Székelyudvarhelyen. Szerinte legalább ennyire lefedett kellene legyen a csíkszéki övezet is, ahol jelenleg csak Gyimesfelsőlokon működik ügyelet.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre megerősítette, még nem sikerült megoldást találni a csíkszeredai ügyeleti központ helyzetére, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztárral közösen azt tervezik, hogy összehívják a családorvosokat egyeztetésre. Úgy látja, hogy
ott is, ahol ugyanolyan orvoshiány van, mint Hargita megyében. „Más a hozzáállásuk, ahol van egy összetartó családorvosi közösség, ott jól működik” – jegyezte meg. Hozzáfűzte, akadnak, akik vállalnák, azonban még további orvosok jelentkezésére várnak. Ugyan nem kötelezi erre a törvény őket, de nézete szerint ez egyfajta erkölcsi kötelezettségük az emberekkel szemben.
A Hargita Megyei Orvosi Kollégium elnökét, Bíró Lászlót is megkérdeztük, hogyan látja, miért vállalnak olyan nehezen ügyeletet a háziorvosok. Az egyik legfőbb ok szerinte az, hogy a háziorvosok nagyon leterheltek, ráadásul nagyon sok adminisztratív munkával jár ez a feladat, ami plusz terhet jelent. Mint magyarázta, Hargita megyében jelenleg 27 családorvos hiányzik, emellett 23-an már betöltötték vagy közel állnak a nyugdíjkorhatárhoz, így egy-két éven belül akár 40–50 orvos is hiányozhat a rendszerből. Ugyanakkor sokan nem szívesen áldozzák fel a szabadidejüket, a feltöltődésüket, pihenésüket.
– magyarázta. Ő maga a gyergyóremetei ügyeleti központot vezeti, és úgy véli, a nagyobb községekben és városokban fontos, hogy működjenek ilyen központok. Részben azért, hogy valamelyest tehermentesítsék a sürgősségeket, és azért, hogy éjszaka, illetve hétvégén a páciensek felkereshessék a központot olyan problémákkal, amelyekkel a családorvoshoz kellene forduljanak. Úgy látja,
az orvosok és asszisztensek csak a betegek ellátására fókuszálhatnának. Szerinte az adminisztratív munka nélkül vonzóbb lenne a háziorvosok számára az ügyeletezés.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint Romániának nyugalommal kell kezelnie az amerikai vámtarifák bevezetése nyomán előállt helyzetet, elsősorban tárgyalásokra van szükség.
Figyelmeztető felhívások jelentek meg a marosvásárhelyi lépcsőházak bejáratain, amelyekben arról értesítik a lakókat, hogy ivóvíz nélkül maradhatnak az adósságok miatt. A lakótársulásoknál történt sikkasztásos ügy közben egyre duzzad.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
szóljon hozzá!