Mákvirág-díjasok. Közöttük a salamonos Dranganagiu Dan-Loránd és Ambrus Dorottya (balról)
Fotó: Dranganagiu Dan-Loránd
Összesen négy kitüntetéssel gazdagodott a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének idei díjátadó ünnepségén. Bíró Zoltán matematika szakos tanárt Ezüstgyopár-díjjal, az iskola három, különböző évfolyamokon járó diákját pedig Mákvirág-díjjal jutalmazták.
2017. október 29., 21:552017. október 29., 21:55
„Azért boldogság ez, mert azt jelzi, hogy iskolánkban jól mennek a dolgok” – fogalmazott a legfrissebb díjak kapcsán a sajtónak Lakatos Mihály, a Salamon Ernő Gimnázium igazgatója. Kifejtette, az, hogy
„Tavaly két diákunk lett díjazott, most pedig három, ez fantasztikus eredmény az iskolának” – értékelt Lakatos.
Az elmúlt tanévben elért eredményeiért
Kiváló tanulmányi és tantárgyversenyeken elért eredményeik, jó magaviseletük, iskolán kívüli, illetve kulturális tevékenységük segítette őket a díjhoz.
„Versenyeken románból és földrajból sikerült elérnem jó eredményeket, tagja vagyok a színjátszókörnek, előadások szervezésében vállalok részt” – meséli magáról Dranganagiu Dan-Loránd. A tizenkettedikes, filológia szakos diákot – elmondása szerint – leginkább a földrajz és a történelem tantárgy érdekli, de nincs határozott elképzelése arról, hogy felnőttként milyen pályát választ. Annyiban biztos jelenleg, hogy nemzetközi kapcsolatok szakra fog felvételizni, bukaresti egyetemre.
A tizedikes Kedves Anita Krisztina természettudományok osztályba jár, tavaly számos tantárgyversenyen vett részt, biológiából és földrajzból ért el nagyon jó eredményeket. A Mákvirág-díjjal járó szovátai jutalomtáborról osztott meg élményeket a sajtónak, a pályaválasztás kapcsán pedig azt mondta, a tanári pálya vonzza, efelé fog irányulni.
Az országszinten idén kiosztott 40 Ezüstgyopár-díj közül három került Hargita megyébe, egyiket a Salamon Ernő Gimnáziumban matematikát tanító Bíró Zoltánnak ítélte oda a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Országos Elnöksége.
– értékelt Lakatos Mihály. A kitüntetett tanár viszont úgy gondolja, ösztönzőbb hatású lenne, ha az elismerést pályakezdő pedagógusok kapnák. „Úgy érzem, hogy nálam érdemesebbek sokan vannak, akik megkaphatták volna a kitüntetést. Ismerjük el, ez egyfajta öregeknek járó díj, pályájuk vége felé járó pedagógusokat tüntetnek ki ezzel. Az én véleményem ezzel kapcsolatban az, hogy nagyon szép és jó dolog, de inkább pályakezdőket kellene ilyen elismeréssel ösztönözni. Talán nagyobb lendülettel indulnának, hogyha megelőlegeznének nekik egy ilyen elismerést” – fogalmazott Bíró Zoltán. Azt sem tartja saját érdemnek, hogy diákjai jelentős teljesítményeket értek el az évek során. Ezzel kapcsolatban azt mondta:
Ismerjük el, a Salamon Ernő Gimnázium Gyergyószék elit iskolája, ahova a legjobb képességű, legfelkészültebb gyerekek jönnek. Hogy nem kallódnak el itt, az nem az én érdemem, ahhoz az egész iskolának a szellemisége, tanári karának a hozzáállása szükséges. Ezt a díjat ugyanígy még húsz embernek kioszthatták volna az iskolánkban vagy a Gyergyói-medencében.”
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!