A Héjja-házban őrzik a falu múltját
Fotó: Tuchiluș Alex
Ünnepi műsorral nyitották meg a gelencei emlékházat szombaton. A faluközösség apraját-nagyját megmozgató rendezvényen történelmi visszatekintéssel, néptáncelőadással és gyermekfoglalkozásokkal avatták fel az újonnan berendezett Héjja-házat és udvarát, ahol a jövőben skanzent alakítanak ki.
2024. május 11., 18:192024. május 11., 18:19
A megnyitón Dimény-Haszmann Orsolya, a csernátoni Haszmann Pál Múzeum muzeológusa a hagyományőrzés fontosságáról beszélt, arról biztosítva a községházát, hogy
Dimény-Haszmann Orsolya muzeológus köszöntötte a résztvevőket
Fotó: Tuchiluș Alex
Héjja István házáról, az udvaron még fennálló épületekről ugyanis határozott terve van a falu önkormányzatának:
Héjja István unokája nagyapja örökségéről emlékezett meg, aki két évszázaddal ezelőtt, 1878-ban született Székelypetőfalván. Jegyzői vizsgáját 1901-ben kitüntetéssel szerezte meg, 1904-től Gelence rendszeresített segédjegyzője volt. Később
Népviseletben tisztelegtek a falu asszonyai
Fotó: Tuchiluș Alex
Héjja István 1969 júniusában hunyt el, emlékét családja őrzi, házával azonban a fiatalabb generációk is megismerhetik a jegyző, de a falu múltját is.
– fogalmazott a nyitóünnepségen Héjja Gyula, István unokája.
A néhai jegyző bútoraival rendezték be a szobákat
Fotó: Tuchiluș Alex
A házat eredeti bútorzattal rendezték be, fényképekkel és iratokkal, Héjja István életét bemutató és családfáját megrajzoló táblákkal, egy termet pedig kifejezetten a falu jeles szülöttjeinek áldoztak.
„Az, amit itt most elkezdtünk, csak egy kis része az egésznek. Szeretnénk létrehozni egy találkozóteret, a telek végén a Nemere gattert (keretfűrészt) állítanánk ki, és bízunk benne, hogy ezt működőképes állapotba is hozzuk.
– vázolta fel az élő falumúzeum terveit Ilyés Botond polgármester.
A régmúltat idézi a beltér
Fotó: Tuchiluș Alex
A községvezető még tavaly jelentette be, hogy sikerült megegyezni Héjja István örököseivel, az önkormányzat így megvásárolta a telket a rajta levő épületekkel együtt. Már akkor jelezte, hogy skanzent létesítenének a területen, ahol Gelence hagyományos szakmáit, főképpen a fafeldolgozást mutatnák be.
Nemcsak a száj- és körömfájás, hanem több más, állatokat fertőző betegségek megjelenésének a megelőzése érdekében is fokozott állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket végez a szakhatóság húsvét előtt Hargita megyében.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy bepereli azokat, akik „a kényelmes jövőjük biztosításáért visszaélést próbálnak elkövetni”.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
Két kamion ütközött és sodródott le az útról Kápolnásfalu közelében a 13A jelzésű országúton, csütörtök délután. A baleset következtében autósorok alakultak ki. Az érintett útszakaszon felváltva, egy-egy sávon halad a forgalom.
Megcsúszott teherautó miatt zárták le a 2D jelzésű országutat csütörtök délután Ozsdola térségében, ugyanakkor két útszakaszon korlátozták a 3,5 tonnánál nehezebb össztömegű járművek forgalmát.
Elindult a napijegyek értékesítése a VIBE Fesztivál 2025-ös kiadására, emellett új szállásopciók is elérhetők – olvasható a szervezők közleményében.
szóljon hozzá!