
Évente mintegy ezer fővel csökkent Kovászna megye lakossága 2011 és 2021 között. Számszerűleg Sepsiszentgyörgy szenvedte el legnagyobb veszteséget, közel hatezer főt, százalékos arányban viszont Kommandó.
2023. február 02., 18:102023. február 02., 18:10
A 2021-es népszámlás előzetes adatai szerint Kovászna megye lakossága 200 042 főt tett ki tavaly, 10 135 fővel kevesebbet, mint 2011-ben (210 177), ami 4,8 százalékos csökkenést jelent.
Az öt háromszéki város közül egyedül a szinte színromán Bodzaforduló büszkélkedhet – több mint 10 százalékos – gyarapodással, a negyven községnek pedig több mint a harmada (16). Igaz, főként olyan községekben pozitív a mérleg, ahol számottevő roma közösség él (Előpatak, Bölön), vagy amely vonzerővel bír a mellette levő város lakói számára (Árkos).
Kommandó „átvette” Dálnoktól a vezető helyet a legkisebb lélekszámú települések képzeletbeli rangsorában, amit a 184 fős csökkenés idézett elő. A megye legmagasabban fekvő települését a 2021-ből tavalyra halasztott népszámlálás és lakásösszeírás pillanatában 822-en lakták, míg 2011-ben ott 1006 személy szerepelt a nyilvántartásban, Dálnokon pedig 956.
Kommandó 1017 méter tengerszint fölötti magasságban fekszik, végeláthatatlan erdőségek közepette. Neve egykori határőrségi státusából származik, az akkori országhatár közelében – német szóhasználattal – ún. kommandó működött. A 19. század végétől, a hatalmas erdőkitermelések eredményeként kezdett önálló településsé fejlődni, korszerű ipari létesítményeket telepítettek ide: amikor Brassóban még gázzal világítottak, itt már a saját előállítású villanyárammal. 1910-ben közel kétezer lakosa, a két világháború között kaszinója is volt. A mindennapi élet nehézségeit itt nem csak magaslati levegő fokozza, hanem a legközelebbi településtől, Kovásznától való, mintegy 20 kilométeres távolsága is, ráadásul az oda vezető úton, a Tündérvölgytől kezdve sosem volt aszfalt.
Visszatérve Kovászna megye jelenlegi összlakosságához, ebből 102 ezer (50,9%) tartozik a „gyengébbik” nemhez, ugyanakkor 108 ezren (54,1%) élnek falusi környezetben.
de így is a második helyen áll a Közép Fejlesztési Régióban, Szeben megye után. Háromszéken száztíz, 65 évesnél idősebb személy jut minden száz 15 évesnél fiatalabbra, miközben az országos átlag 121,2.
Az összes számba vett közül csak 185,9 ezer személy esetébe sikerült meghatározni az etnikai hovatartozást: 71,8 százalékuk magyarnak vallotta magát, 23 százalékuk románnak, 5,1 százalékuk romának és 0,1 százalékuk egyéb nemzetiségűnek.
A felekezeti hovatartozását illetően 184,7 ezer lakos nyilatkozott, 34,7 százalékuk római katolikusnak, 32,8 százalékuk reformátusnak, 21,6 százalékuk görögkeletinek, 4 százalékuk unitáriusnak, 3,9 százalékuk pünkösdistának, 3 százalékuk pedig más vallásúnak mondta magát. A férfiak közül 44,8 ezren, a nő közül 45,7 ezren élnek házasságban (45,3%), 46,3 ezer férfi és 41,2 ezer nő még nem nősült meg, illetve nem volt férjnél; ők összesen a lakosság 43,7 százalékát teszik ki. Hozzávetőleg 1800 férfi és 9100 nő él özvegyként, ami 5,4 százalékot jelent, és nagyjából ilyen arányban szerepelnek az „elvált” rubrikában is.
Az iskolázottság tekintetében viszonylag jól áll a megye: a lakosság 43,6 százaléka rendelkezik legalább középfokú végzettséggel, 10,6 százaléka pedig felsőfokúval – ez utóbbi mutatóval pedig a 29. helyen szerepel az országos rangsorban. Érdekes adalék, hogy
Munkaképesség szempontjából 82,7 ezer személy számít aktívnak a megyében, a hivatalosan nyilvántartott munkanélküliek száma 4,9 ezer. Ez a két szám, a lakossághoz viszonyítva a 20., illetve a 18. helyhez elegendő a megyék országos rangsorában. Az ún. inaktív lakosság 117,3 ezer főt tesz ki, ennek 17,8 százaléka diák, 21,1 százaléka nyugdíjas, 6,9 százaléka háztartásbeli, a többi egyéb kategóriába esik.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!