Évente mintegy ezer fővel csökkent Kovászna megye lakossága 2011 és 2021 között. Számszerűleg Sepsiszentgyörgy szenvedte el legnagyobb veszteséget, közel hatezer főt, százalékos arányban viszont Kommandó.
2023. február 02., 18:102023. február 02., 18:10
A 2021-es népszámlás előzetes adatai szerint Kovászna megye lakossága 200 042 főt tett ki tavaly, 10 135 fővel kevesebbet, mint 2011-ben (210 177), ami 4,8 százalékos csökkenést jelent.
Az öt háromszéki város közül egyedül a szinte színromán Bodzaforduló büszkélkedhet – több mint 10 százalékos – gyarapodással, a negyven községnek pedig több mint a harmada (16). Igaz, főként olyan községekben pozitív a mérleg, ahol számottevő roma közösség él (Előpatak, Bölön), vagy amely vonzerővel bír a mellette levő város lakói számára (Árkos).
Kommandó „átvette” Dálnoktól a vezető helyet a legkisebb lélekszámú települések képzeletbeli rangsorában, amit a 184 fős csökkenés idézett elő. A megye legmagasabban fekvő települését a 2021-ből tavalyra halasztott népszámlálás és lakásösszeírás pillanatában 822-en lakták, míg 2011-ben ott 1006 személy szerepelt a nyilvántartásban, Dálnokon pedig 956.
Kommandó 1017 méter tengerszint fölötti magasságban fekszik, végeláthatatlan erdőségek közepette. Neve egykori határőrségi státusából származik, az akkori országhatár közelében – német szóhasználattal – ún. kommandó működött. A 19. század végétől, a hatalmas erdőkitermelések eredményeként kezdett önálló településsé fejlődni, korszerű ipari létesítményeket telepítettek ide: amikor Brassóban még gázzal világítottak, itt már a saját előállítású villanyárammal. 1910-ben közel kétezer lakosa, a két világháború között kaszinója is volt. A mindennapi élet nehézségeit itt nem csak magaslati levegő fokozza, hanem a legközelebbi településtől, Kovásznától való, mintegy 20 kilométeres távolsága is, ráadásul az oda vezető úton, a Tündérvölgytől kezdve sosem volt aszfalt.
Visszatérve Kovászna megye jelenlegi összlakosságához, ebből 102 ezer (50,9%) tartozik a „gyengébbik” nemhez, ugyanakkor 108 ezren (54,1%) élnek falusi környezetben.
de így is a második helyen áll a Közép Fejlesztési Régióban, Szeben megye után. Háromszéken száztíz, 65 évesnél idősebb személy jut minden száz 15 évesnél fiatalabbra, miközben az országos átlag 121,2.
Az összes számba vett közül csak 185,9 ezer személy esetébe sikerült meghatározni az etnikai hovatartozást: 71,8 százalékuk magyarnak vallotta magát, 23 százalékuk románnak, 5,1 százalékuk romának és 0,1 százalékuk egyéb nemzetiségűnek.
A felekezeti hovatartozását illetően 184,7 ezer lakos nyilatkozott, 34,7 százalékuk római katolikusnak, 32,8 százalékuk reformátusnak, 21,6 százalékuk görögkeletinek, 4 százalékuk unitáriusnak, 3,9 százalékuk pünkösdistának, 3 százalékuk pedig más vallásúnak mondta magát. A férfiak közül 44,8 ezren, a nő közül 45,7 ezren élnek házasságban (45,3%), 46,3 ezer férfi és 41,2 ezer nő még nem nősült meg, illetve nem volt férjnél; ők összesen a lakosság 43,7 százalékát teszik ki. Hozzávetőleg 1800 férfi és 9100 nő él özvegyként, ami 5,4 százalékot jelent, és nagyjából ilyen arányban szerepelnek az „elvált” rubrikában is.
Az iskolázottság tekintetében viszonylag jól áll a megye: a lakosság 43,6 százaléka rendelkezik legalább középfokú végzettséggel, 10,6 százaléka pedig felsőfokúval – ez utóbbi mutatóval pedig a 29. helyen szerepel az országos rangsorban. Érdekes adalék, hogy
Munkaképesség szempontjából 82,7 ezer személy számít aktívnak a megyében, a hivatalosan nyilvántartott munkanélküliek száma 4,9 ezer. Ez a két szám, a lakossághoz viszonyítva a 20., illetve a 18. helyhez elegendő a megyék országos rangsorában. Az ún. inaktív lakosság 117,3 ezer főt tesz ki, ennek 17,8 százaléka diák, 21,1 százaléka nyugdíjas, 6,9 százaléka háztartásbeli, a többi egyéb kategóriába esik.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!