A Bolyai Farkas Elméleti Líceumban tíz osztály diákjai próbavizsgáztak hétfőn
Fotó: Haáz Vince
Idén először a magyar diákok a román tanulóktól eltérő tételsorokat kaptak a román nyelv és irodalom próbaérettségin. Olyanokat, amelyekre magolással nem lehetett felkészülni, itt a diák csak saját szókincsére és összefüggéseire támaszkodhatott.
2025. március 24., 17:322025. március 24., 17:32
Idén végez az első olyan évfolyam, amely külön tanterv alapján tanulja a románt, így az érettségi vizsgán is sajátos tételt kapnak. Természetesen most először a próbaérettségi is eltért a román diákokétól. Forgó Erikának, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum román szakos tanárának saját diákjai azt mesélték miután kijöttek a próbavizsgáról, hogy
Három tételsor jelent meg a magyar tagozat számára, hiszen külön tételsor van a reál tagozaton tanuló diákoknak, külön a humán tagozaton tanulóknak, és külön tételsor a szakközépiskolákban tanuló diákoknak. Minimális különbségek vannak,
Az egyik ismeretlen szöveg általában nem irodalmi, most ez egy kamaszkorról szóló szöveg volt, ehhez kapcsolódik egy 30 pontos tétel, ami csak szövegértés és funkcionális nyelvhasználat, ilyen például, amikor megkapják a szó szótári alakját, és azt megfelelő formában ragozva kell használniuk – magyarázta a Székelyhonnak Forgó Erika. Mint mondja,
ahol lehetett kapni bármilyen típusú szöveget, és ahhoz kapcsolódott öt kérdés, és a válasz megfogalmazásában azért még be-becsúszott egy-egy hiba. Itt csak objektív feladatok vannak, átírják, karikáznak, igaz vagy hamist állapítanak meg, illetve a szavak helyes formáját írják fel – részletezte a pedagógus.
A második szöveg egy irodalmi szöveg volt, erre mondták, hogy nagyon vagány szöveg: Ana Blandiana Misiune Imposibilă című művéből kaptak egy részletet, ami nagyon tetszett nekik, és ehhez kapcsolódtak a kérdések, illetve
Van két olyan téma kilencedikben is és tizedikben is, amikor a kamaszkor különböző vonzatait járják körbe irodalmi és nem irodalmi művekben, tehát ki tudták alakítani a szókincset ehhez a témához.
A harmadik tétel pedig egy nagy esszé megírása volt az egyik fő témából, amit tizenegyedikben és tizenkettedikben is boncolgatnak, éspedig a lét alapvető élményeiről kellett írniuk. Ehhez kellett kötniük egy, az osztályban tanult művet a klasszikus irodalmi művek közül, illetve össze kellett kötni az egyik szöveggel.
Fotó: Haáz Vince
A romántanár kiemelte, hogy a tavalyi tételhez képest az elvárt esszé terjedelme is rövidebb volt idén, hisz
A szaktanár tapasztalatai alapján a próbaérettségi jegyei még nem tükrözik az érettségin szerzett jegyet, viszont nagyon jó támpontot jelentenek. „Arra nagyon jó a próbaérettségi, hogy a diák felmérje azt, hogy hol kell még javítania, illetve tudatában legyen annak, hogy hol veszít pontot, és természetesen még van idő finomítani a felkészülésén” – tette hozzá Forgó Erika.
Az előző évekhez képest az idei, differenciált román nyelv és irodalom próbavizsga elérhetőbb és másabb volt, hiszen itt most jól lehetett gondolkodni, különböző területeket összekötni – vélte a tanár. „A művek feldolgozása sem úgy történik, mint a régi tanterv szerint, amely mindig tartalomközpontú volt, és irodalomelméleti elemzést tartalmazott a műről. Most a tematika szempontjából közelítjük meg.
– magyarázta Forgó Erika, aki szerint tulajdonképpen ez a nagy újítás és kihívás a tanárok számára is, hogy átálljanak, és másképp tárgyalják a műveket. Természetesen a művek stílusirányzati besorolását is megtanulják a diákok, de nem az a lényeg, hogy bemagoljon mindent az adott irányzatról.
– tette hozzá a Bolyai líceum romántanára.
Kedden a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból próbavizsgáznak, szerdán a szaknak megfelelő választott tantárggyal folytatják, majd csütörtökön anyanyelv és irodalomból mérik fel próbából a tudásukat.
Most először a vizsgalapok megtekinthetőek lesznek az első eredmények közzététele után is, a fellebbezések benyújtása előtt. A diákok vizsgaeredményei nem nyilvánosak, ezeket a tanárok fogják közölni velük április 8-án.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
szóljon hozzá!