Fotó: Kristo Robert
A csíkszeredai börtönben töltötte kedd délelőttjét több Hargita megyei intézményvezető, Csíkszereda polgármestere és alpolgármestere, a megye prefektusa és alprefektusa, de még maga a megyei rendőrparancsnok is. Nekik abban a szerencsében volt részük, hogy a több órás látogatás után elhagyhatták Az ország legjobb börtöne címmel büszkélkedő büntetés-végrehajtási intézetet, szemben azzal a mintegy 350 fogvatartottal, akik rövidebb/hosszabb ideig kénytelen a rácsok mögött élni.
2010. június 29., 19:042010. június 29., 19:04
2010. június 29., 22:072010. június 29., 22:07
Fotó: Kristo Robert
„A csíkszeredai börtönben zajlott az elmúlt időszakban a legtöbb beruházás, korszerűsítés” – indokolta meg Blaga Ioan igazgató a hivatalosságokból álló hallgatóságnak a cím elnyerésének okát. Kedden rendhagyó nyílt napot szerveztek az intézményben, amikor is a város, a megye elöljáróinak, újságíróknak mutatták be a rácsok mögötti életet. Élvezték is a meghívottak, röpködtek a poénok, roppant vidámra sikeredett a látogatás, ami nem is meglepő, hiszen néhány óra múlva ők szabadok voltak. A látogatók rácsodálkoztak a látottakra, a fogvatartottak pedig a rácsok mögül kísérték figyelemmel az idegeneket. Az egyhangú mindennapokba mindkét fél számára egy kis színt vitt a látogatás.
Túravezető börtönigazgató
Intimszoba, konyha, fürdőszoba, klub, kápolna, osztályterem, üzlet, orvosi rendelő – íme néhány stációja a börtönlátogatásnak, melynek „túravezetője” pedig maga az igazgató volt. Bemutatta a gondosan berendezett, fürdőszobával ellátott intimszobát, ahol a fogvatartottak, a törvény előírásainak értelmében időnként egy kis pásztorórát tölthetnek. A jogszabály szerint ugyanis akik a rácsok mögött kötnek házasságot, a házasságkötést követően 48 órára, illetve egy évig havi két alkalommal vehetik igénybe a szobát, míg azok, akiknek házastársa szabadon van, négyhavonta két órát tölthetnek itt együtt.
Bableves, krumplipüré sült kolbásszal
– ez volt az ünnepi menü a börtönmenzán. Mint az igazgató büszkén megjegyezte – miközben szemügyre vettük a hatalmas kondérokat – a kolbászt bizony saját maguk készítették, hiszen amit csak lehet, megtermelnek. Egyébként a rabok energiabevitelét törvény szabályozza, ennek szellemében, a börtönben kötelesek biztosítani fejenként a napi 2800–3500 kalóriát. A börtönklub felé haladva jegyzi meg az igazgató a rácsos folyosón egy telefonkészülékre mutatva, hogy naponta telefonálhat aki akar, azzal a feltétellel, hogy előre jelzi, milyen számot hív. Az átverés lehetetlen, ha más számot hívna, a telefon süket marad.
A klubhelységben a fogvatartottak által készített festményeket, fafaragásokat vehettük szemügyre, majd utunk egy 18 ágyas, televíziókészülékkel és fürdőszobával is ellátott cellába vezetett, miközben lakói a belső udvaron sétáltak. De van a börtönben két osztályterem, erőterem erőgépekkel, kis üzlet, ahol értékkártyával lehet vásárolni, kicsempézett, tiszta közös fürdő, könyvtár, multifunkcionális – ortodox és római-katolikus – kápolna, modern rabszállító autó.
Rabok és őrzőik
A 23 cellás csíkszeredai börtönt 1896 és 1898 között építették, az 1923-tól létezik mint büntetés-végrehajtó intézet. Akkor még négy őr dolgozott itt, egy évre rá már 51 fogvatartott volt, és a személyzet száma elérte a 11-et. A csíkszeredai börtönt 1977-ben egy rendelettel szüntették meg, majd 1983-től újra „beindult az élet”.
Mintegy 350 fogvatartott él jelenleg a csíkszeredai börtönben, van itt alig néhány hónapra, évre bezárttól el egészen az életfogytiglanosig – erről már Adrian Bujac sajtószóvivő tájékoztat, miközben helyet foglalunk zsúfolt kis irodájában. Gyilkosság, csalás, lopás, sikkasztás – változatos a bűnlajstrom. A börtön befogadóképessége 500 személy, mintegy fél éve szűnt meg a női részleg. Az alkalmazottak száma 160-ra tehető, évek óta vannak betöltetlen állások.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!