A megye legrangosabb kitüntetését azok kapják, akik munkájuk révén hozzájárultak Maros megye hírnevének öregbítéséhez
Fotó: Rab Zoltán
Pénteken délelőtt zajlott az ALAE-díjátadó a marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörtermében. A Maros Megyei Tanács legrangosabb kitüntetését négy olyan személynek ítélték, akik szakmai életútjuk során nagyszerű eredményeket értek el, és munkájuk révén hozzájárultak a megye hírnevének öregbítéséhez. Két zenész mellett egy idegsebész és egy professzor is díjazott lett.
2022. december 09., 15:422022. december 09., 15:42
Az ALAE-díj a Maros Megyei Tanács legrangosabb kitüntetése, amelyet a tisztelet és megbecsülés jeleként ítél oda az önkormányzat olyan személyiségeknek, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtottak szakmai téren, és meghatározó módon befolyásolják közösségük életét. A díj neve latinul szárnyakat jelent.
A Kultúrpalota Tükörtermében zajló kultúrműsorokkal tarkított díjátadó ünnepségen Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke úgy fogalmazott, hogy négy olyan kivételes személyiséget tüntetnek ki, akik figyelemre méltóan és rendkívüli odaadással teljesítették, illetve teljesítik hivatásukat, akik szakmai életútjuk során nagyszerű eredményeket értek el, és akik példamutató munkájuk révén hozzájárultak a megye hírnevének öregbítéséhez határainkon innen és túl.
– fogalmazott a tanácselnök.
Fotó: Rab Zoltán
A kitüntetést előbb Vasile Cazan, a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia volt igazgatója és karmestere kapta post mortem. A néhai karmester laudációjában Csíky Bodlizsár úgy fogalmazott, hogy Vasile Cazan kivételes személyiség, a Maros megyei kultúra szenvedélyes, elkötelezett híve volt.
A szerénység, az önzetlenség és melegség jellemezte, arra törekedett, hogy méltó legyen ahhoz a művészethez, amelynek a szolgálatában állt.” A kitüntetést a fia vette át.
Fotó: Rab Zoltán
Szintén a zene területéről díjazták Orbán Györgyöt, aki azon kevés kortárs zeneszerzők közé tartozik, akinek a műveit igazi öröm és élmény hallgatni, és nem kevesebb öröm ezeket énekelni, játszani, vezényelni – fogalmazott a díjazott laudációjában Jankó Zsolt, a Kolozsvári Magyar Opera karmestere.
Kétségkívül a kóruskompozíciók kapják a leginkább kiemelt szerepet a munkájában, alig van olyan nemzetközi kórusverseny, ahol ne lenne egy Orbán által komponált kötelező darab. Százhúsznál is több női és vegyeskari mű született latin és magyar nyelven, amelyeket a világ minden kontinensén számos kórus tart műsorán – hangzott el többek között a díjazottról, akinek az egészségügyi állapota miatt a felesége vette át a kitüntetését.
Fotó: Rab Zoltán
Harmadik díjazott volt Vasile Boloș egyetemi professzor, aki Maros megye változatos közéleti életének egyik kimagasló, sokoldalú személyisége, több évtizeden keresztül több területen is aktívan tevékenykedett: az akadémiai, tudományos szférában, valamint a társadalmi életben is – mondta róla Călin Enăchescu, egyetemi professzor.
Kitüntetést vehetett át még Madaras Sándor idegsebész, főorvos, akinek a munkássága során szó szerint életeket mentett, közösséget épített.
– sorolta a díjazott érdemeit Mühlfay György főorvos, aki arra is rámutatott, hogy életmentő munkája mellett Madaras Sándor másik szenvedélye a műgyűjtés.
Fotó: Rab Zoltán
Nem csak a képzőművészeti alkotások szenvedélyes gyűjtője ő, hanem a népművészeti tárgyak, díszítőelemek, használati tárgyak kitartó gyűjtője is, amelyeket Torboszlóban, egy parasztház udvarán levő, átalakított csűrben lehet megcsodálni.
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!