A Hargita Megyei Törvényszék épülete. Többéves folyamat kezdődhet újra
Fotó: Veres Nándor
Nem várt fordulat is következhet a Borboly Csaba és tizenkét másik személy elleni büntetőperben. A bírák minősítésének hiánya miatt a teljes bírósági eljárást újrakezdhetik, ha erre vonatkozó döntés születik.
2019. november 07., 20:452019. november 07., 20:45
A tárgyalást vezető bíró visszahívását kérte csütörtökön Borboly Csaba ügyvédje a Hargita Megyei Törvényszéken. A beadvány összefügg azzal a kéréssel, amit legutóbb ő és két másik vádlott jogi képviselője nyújtott be a bíróságnak annak érdekében, hogy az intézmény közölje,
Indoklásként a 2000. évi 78-as számú törvény előírásait, illetve az Alkotmánybíróság nemrég nyilvánosságra hozott döntésének magyarázatát hozták fel, amelyek szerint
és ez a Legfelsőbb Bíróság mellett az elsőfokú bíróságokra is vonatkozik.
Mivel a Hargita Megyei Törvényszéktől kapott tájékoztatás szerint az intézményben eddig nem rendelkeztek ilyen minősítéssel a bírák, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a per során eddig történtek érvénytelenné válnak – összegzett Sergiu Bogdan, Borboly védője.
Nem tudták folytatni a Borboly Csaba és tizenkét másik személy elleni büntetőper tárgyalását szerdán, mivel a védelem részéről olyan kéréseket nyújtottak be, amelyek megválaszolásáig nem lehet továbblépni.
„Ez érinti a tárgyalást jelenleg vezető bírót is, aki szintén nem rendelkezett ezzel a minősítéssel – ez ok a visszahívásra.
– ismertette az ügyvéd, hozzátéve, a folyamatban lévő bírósági eljárások esetében már sok példa van az érvénytelenítésre és az újrakezdésre. A 2013-ban Marosvásárhelyen kezdődött, majd 2014-ben az új Büntető Törvénykönyv életbe lépése nyomán Csíkszeredába áthelyezett per tárgyalását a Hargita Megyei Törvényszéken eddig négy különböző bíró vezette.
Elhúzódó eljárás
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) 2013-ban vádolta meg a Hargita megyei önkormányzat elnökét, Borboly Csabát közérdek ellen elkövetett többrendbeli hivatali visszaéléssel, magánokirat-hamisításra való többrendbeli felbujtással, hamisított közokirat felhasználására való felbujtással, közokirat-hamisítással, illetve rágalmazó feljelentéssel, vele együtt további tizenkét személyt küldtek a vádlottak padjára. A DNA szerint a vádlottak két megyei út, a Felsőboldogfalvától Erdővidékre vezető 131-es, és a Csíkrákost Lóvésszel összekötő 124-es számú megyei út egy-egy szakaszának felújítása során több mint 4,8 millió lejjel károsították meg Hargita megyét.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
1 hozzászólás