Mérföldkőhöz érkezett a SZÉK. Huszonöt éve alakult meg
Fotó: Székelyhon
Átvehették diplomáikat pénteken a megalakulásának huszonötödik évfordulóját ünneplő Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) végzős hallgatói. A felszólalók szerint kulcsfontosságú az intézmény, hiszen a diákok az ott megszerzett tudással elősegítik Székelyföld fejlődését.
2023. június 16., 22:292023. június 16., 22:29
Ilyés Ferenc, a SZÉK programigazgatója beszédében kifejtette, örül a jelenlévőknek és a közös ünnepnek, továbbá annak, hogy sokan választották intézményüket. Mint mondta,
hiszen sok támogatást kaptak a kollégáiktól, a partnereiktől, illetve a magyarországi anyaintézményektől.
Ölvedi Zsolt, Székelyudvarhely alpolgármestere rámutatott, sok hallgató lehet hálás az egyetemi központnak azért, hogy
az elmúlt huszonöt évben. „Így a tanulás idején is megtarthatták munkahelyeiket, valamint teljes értékű családanyák és családapák maradhattak” – fogalmazott a tisztségviselő, hozzátéve, hogy ez csak egy része a sok előnynek. Bízik benne, hogy az intézménynek köszönhetően továbbra is sikerül javítani a felsőfokú végzettséggel rendelkezők arányát, hiszen a fejlődés alapja a megszerzett tudás és annak kamatoztatása.
Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja kiemelte, a SZÉK volt az első magyar nyelvű felsőoktatási intézmény Erdélyben, és nem véletlen, hogy ezt éppen Székelyudvarhelyen alapították meg, ahol az emberek vállalkozó szellemükről, találékonyságukról voltak híresek. Kijelentette, az intézmény egyrészt a nagyvilág felé fordult, megvizsgálva, hogy mi az, amit érdemes átvenni – „ami korszerű és értéket képvisel” –, másfelöl pedig a helyi sajátosságokra is figyelt, a helyi magyar közösség hosszútávú megélhetésére.
– magyarázta. Hozzátette, a SZÉK-en végzett diákok elősegítik Székelyföld fejlődését.
Bár igaz, hogy az úttörők a hátukból kiemelkedő nyílvesszőkről ismerszenek meg, mára elmondható, hogy megérte huszonöt éve megalapítani az oktatási intézményt – jelentette ki Szász Jenő, a SZÉK-et fenntartó Székelyudvarhelyért Alapítvány elnöke. Folytatta,
„Úgy gondoltuk, hogy a magyar nyelven addig nem oktatott hiányszakmák pótlását gyorsan és akadálymentesen tudjuk lekövetni, mert nem függünk a nehézkesen működő román akkreditációs szabályozástól. Mindeközben a minőségbiztosítást a magyar akkreditációs bizottság kiválóan el tudja látni. (…) Úgy gondoltuk, hogy magot fogunk vetni a saját jövőnknek” – így Szász. Közölte, az elmúlt negyedévszázad nehézségei ellenére sikerült bebizonyítani, hogy jó táptalajba kerültek az említett magok. Hangsúlyozta, hitre és tudásra is szükségük volt a fennmaradáshoz, ugyanakkor hálásak azoknak az embereknek, akik melléjük szegődtek az idők során segítséget nyújtva.
Fotó: Székelyhon
Beszédét követően Gál Andrea, az Edutus Egyetem rektora köszöntötte a kereskedelem-marketing szak (alap- és mesteri képzés) végzőseit. A vidékfejlesztési agrárszak hallgatóit Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi egyetem rektora búcsúztatta, míg az újdonsült könnyűipari mérnökökhöz Koltai László, az Óbudai Egyetem dékánja szólt.
Az egészségügyi szakokon ugyan még nem voltak végzősök, de örömét fejezte ki a SZÉK-kel való együttműködésért Ágoston István, a Pécsi Tudományegyetem egészségtudományi karának oktatási dékánhelyettese is.
A diplomák kiosztását követően Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala jutalmazta a legjobb eredményeket elért hallgatókat. Ezt követően a Székelyudvarhelyért Alapítvány díjazta az oktatókat, illetve szakmai partnereiket.
Az eseményt az idén megalakulása harmincadik évét ünneplő Alla Breve Vegyeskar tette emlékezetesebbé.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Az előző évekhez hasonlóan idén is tombolák értékesítésével akarja összegyűjteni téli segélyprogramjának anyagi alapját a Kovászna Megyei Vöröskereszt.
A kivitelező akadályozza a nyárádszeredai piac kibővítését és fejlesztését, pedig az új vásártérre, csarnokra évek óta várnak a helyiek és környékbeliek. A félig kész oszlopok azonban nem zavarják sem az árusokat, sem a vásárlókat a piacozásban.
Idén is öt végzős diáknak biztosít Szent György kiválósági ösztöndíjat Sepsiszentgyörgy önkormányzata, a tanulók december 6-áig nyújthatják be pályázataikat – tájékoztat a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit.
Életét vesztette egy nő, miután fának ütközött egy gépjármű, majd a patakba zuhant szerda délelőtt, Libánfalva közelében – tájékoztat a Maros megyei Rendőr-főkapitányság.
A hideg beállta óta először volt szükség hóeltakarítási munkálatokra a Bucsin-tetőn és Hargitafürdőn, miután a térségben kedden este havazni kezdett.
Medvetámadás történt Kovásznán kedden éjjel, a településre bejáró nagyvad egy megtermett juhot ölt meg. Egyre több a panasz, szüksége lenne a városnak kilövési engedélyre.
Azoknak a zenészeknek a tiszteletére állítanak kopjafákat, akiknek munkássága meghatározó és zenéiket, muzsikáikat máig a világ számos részén ismerik.
szóljon hozzá!