A lakosságszámhoz viszonyítva legtöbb 135 taxis engedélyt bocsáthat ki Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, ennek ellenére mindössze 108 engedéllyel rendelkező személyszállító fuvarozik a városban. A taxitársaságok szerint ez pont elegendő, azonban belátják: csúcsidőben nem tudják kiszolgálni az igényeket.
2017. január 05., 23:192017. január 05., 23:19
A megyeszékhelyen a taxis szállítási tevékenységet a 2009-ből származó 49-es számú tanácsi határozat szabályozza, amelyet 2010-ben módosítottak: ennek alapján az addigi 168-ról 135-re korlátozták a Csíkszeredában kiadható engedélyek számát. Az elmúlt időszakban azonban évről évre csökkent a csíkszeredai taxisok száma: míg 2011-ben közel 170 taxiengedély volt kiállítva, tavaly már csak 110, idén pedig 108-ra csökkent a számuk.
A polgármesteri hivatal szerint a taxis cégeknek először szállítási engedélyt kell kérniük tőlük, majd a Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) által engedélyezett, a követelményeknek megfelelő, legtöbb 5 éves gépjárműre kiválthatják a tevékenységre felhatalmazó engedélyt. András Zoltán, a polgármesteri hivatal szállításért felelős munkatársa érdeklődésünkre elmondta, a 2010-es módosítást a taxisok kérésére eszközölték, mivel panaszaik szerint túl sokan lettek. Hozzátette, a helyek régebben mindig beteltek, de aztán folyamatosan csökkent a létszám, sokan maguktól adták vissza az engedélyt. Egyébként a taxizásra vonatkozó 2003-ból származó 38-as törvényt kiegészítő, 2015-ből származó 129-es jogszabály értelmében taxisengedély nélkül tilos a taxijellegű személyszállítás.
A belső részen az utas számára jól látható helyen kell elhelyezni az engedélyt és a szállítási árakat, amelyeken az engedélyt kibocsátó polgármesteri hivatal pecsétjének is szerepelnie kell, illetve egy kártyát, melyen a taxis neve és fényképe található.
A szállítási árak a nappali időszak (6 órától 22 óráig) és az éjszakai időszak (22 órától 6 óráig) függvényében változnak, de utóbbi legtöbb 50 százalékkal lehet magasabb a nappalinál. Érdekesség, hogy egy utas felvételének vagy leszállásának céljából a taxisok olyan helyen is megállhatnak, ahol egyébként nem lenne szabad, amennyiben ezzel nem okoznak fennakadást a forgalomban. Amennyiben mozgássérült személyt, 2 év alatti gyereket vagy betegségben szenvedő személyt szállítanak, a taxi olyan helyeken is megállhat, illetve közlekedhet, ahol korlátozva van a forgalom.
Csúcsidőben kevés a taxi
Szőcs Szilveszter, a Rádió Taxi munkatársa érdeklődésünkre elmondta, jelenleg 28 taxis dolgozik náluk, ez a szám pedig esetenként soknak, máskor kevésnek számít. „Megélhetési szempontból sokan vagyunk, de csúcsidőben nem tudjuk kiszolgálni az utasokat. Nyolc óra körül, amikor iskolába mennek a gyerekek, akkor sem tudnánk kiszolgálni őket, ha kétszer ennyien lennénk. Nem lehet haladni a városban, ha a forgalom más lenne, egy út helyett kettőt tudnánk megtenni. Hiába kicsi a város, például ha valaki nincs a Tudor negyedben, a központból nem is tud kimenni, mert csúcsidőben legalább 10 percébe telik. Ezért van az, hogy bizonyos időszakokban nem lehet szabad taxit találni a városban. Télen a hideg miatt és nagyobb esőzésekkor is többen veszik igénybe a szolgáltatást, az éjszaka pedig megint egy másik dolog. Hétvégén nagyobb az igény az éjszakai taxira főleg a fiatalok körében, de hétköznapokon nagyon halvány. Városszinten 6-7 taxis vállalja csak be, hogy éjszaka 2 óra után is dolgozzon. A üzemanyagárak csökkenése nem fogja befolyásolni az árainkat, hiszen ez a változás valószínűleg nem fog sokáig tartani, és egy hónapon belül megint 5 lejen felül lesznek az árak. Már hét éve ezzel a tarifával járunk, s úgy vettem észre, hogy nem sokallják az emberek” – avatta be a Csíki Hírlapot Szőcs.
Keresztes Izabella, a Millenium Taxi cégvezetője is hasonlóan látja a csíkszeredai taxizás helyzetét. „Eddig az volt a nevünk, hogy PTK-Millenium Taxitársaság, a PTK (Pataki Taxi) viszont tavaly lezáródott, és idén ugyanazokkal az emberekkel indítottunk egy új vállalkozást, amelynek kizárólag én vagyok a tulajdonosa, illetve a neve továbbra is Millenium taxi lesz. Jelenleg 28 taxisunk van. Nem lenne szükség több taxira a városban, de vannak kritikus időszakok. Szilveszter éjszakáján például mi voltunk az egyetlen társaság, amelyik dolgozott, és rendkívül sok volt a hívás” – nehezményezte Keresztes Izabella.
Egységes árakon dolgoznak
Az utasok hozzáállása leginkább a forgalmasabb időszakokban nehezíti meg a taxitársaságok munkáját. „Hétvégén van a csúcsidő, és hétköznapokon a reggeli időszakban. Fél héttől kilenc óráig nem lehet annyi autót tartani, hogy az elegendő legyen. Csúcsforgalom van, a Tudor lakóövezetet például meg sem lehet közelíteni, és nem csak azzal van baj, hogy nincs elég autónk, hanem a forgalom is megnehezíti a munkánkat. Az emberek elvárják, hogy 2-3 perc alatt legyen ott a taxi, de nem tud ott lenni, és ha mondunk 7-8 percet, akkor már nem kell az autó. Az időt amúgy is nehéz meghatározni, a forgalomtól függ. A tarifa 2,49 lej/km, nagyjából egységes árral dolgozik mindegyik társaság, így teljesen mindegy, milyen taxit hív az ember. Vannak olyan taxisok is, akik diszpécserszolgálat nélkül dolgoznak, tehát nem tartoznak egyik társasághoz sem” – emelte ki Keresztes Izabella.
A City Taxi ügyvezetője szerint elég taxi van a városban, csak az a baj, hogy az emberek megszokták a 2-3 percen belüli kiszolgálást, viszont a forgalom miatt sokszor tolódik ez az idő. Jelenleg 18 taxival dolgoznak, éjszaka viszont csak 3-4 van szolgálatban. Tapasztalata szerint is reggel van a legtöbb utas, amikor munkába és iskolába mennek az emberek, de ilyenkor van a csúcsforgalom is. Éjszaka 10 óra körül megáll az élet a városban, csak olyankor van több fuvar, mikor jön például egy vonat.
A három társaság mellett további 34 független taxis dolgozik a megyeszékhelyen.
Népszerű a kászoni taxi
A Kászonokban 2011 óta működő Szappanyos taxiszolgálat valamivel több mint egy egyszerű szállító cég, hiszen működtetője, a kászonimpéri Balázs László amellett, hogy a kívánt címre szállítja az utazót, kérésre be is vásárol, és segít az ügyintézésben is. „Az ünnepek alatt nagyon sok munkám volt. Szenteste és karácsony első napján nem dolgoztam, de ezen kívül végig az utasok rendelkezésére álltam. Szilveszter napján és január elsején például 630 kilométert autóztam, ebből 530-at a faluban. Inkább az utasszállítást veszik igénybe, de megtörténik az is, hogy csomagot bíznak rám, vagy előrecsomagolt árut vásárolok és hazaviszem a vevőnek. Úgy szoktam mondani, hogy másfél taxi kellene a településre, mert egy kevés, de kettő már sok lenne. Egy átlagos napon egyébként nagyon változó a hívások száma, de érdekes módon ez nem befolyásolja a bevételt. Van olyan, hogy 30 fuvarom van egy nap, de nem keresek annyit, mint máskor két hosszabb fuvarral. Átlag 50 ezer kilométert megyek évente, tehát heti ezret. Sokan hívnak, főleg ha orvoshoz kell menni, vagy amikor hidegek vannak. A gyerekeket iskolába küldik, és van egy olyan előnye annak, hogy a faluban mindenki ismer, hogy a szülők nem is kell elkísérjék gyerekeiket: a kapu előtt rám bízzák, én meg az iskola előtt leteszem, így időt és pénzt is spórolnak” – mesélte Balázs.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
2 hozzászólás