Fotó: Borbély Fanni
Munkálatok kezdődtek az évek óta elhanyagolt, üresen álló csíkszeredai területen, ahol egykor a Gyopár sportszálló és az Akarat sporttelep is működött. A kóbor kutyák és hajléktalanok által is látogatott területet most rendezi a tulajdonos.
2025. április 23., 07:572025. április 23., 07:57
A gazdátlan ebek és a hajléktalanok mellett leginkább a természet vette birtokba a csíkszeredai rendőrség épületeivel szemközti elhanyagolt területet az elmúlt években, az egykori tenisz- és kézilabdapályák helyén méretes fák nőttek. A tulajdonos beruházóra várt, de ez késett, nemrég viszont munkálatok kezdődtek a helyszínen, láthatóan a még meglévő épületek bontása mellett tereprendezés történik.
Benőtte a gaz és birtokukba vették a hajléktalanok, valamint a kóbor kutyák a csíkszeredai sportélet egykor pezsgő helyszínét, a Gyopár sportszállót és a mellette fekvő sportpályákat.
Bors Béla alpolgármester kérdésünkre elmondta, a tulajdonos korábban bontási engedélyt igényelt a területre, ez a munkálat történik most. Emlékeztetett,
néhány hete a környezetőrség is érdeklődött az ügyben. Ezért felvette a tulajdonossal a kapcsolatot, és megkérte, tegyenek eleget a bontási engedélyben rögzített kötelezettségeknek, a területet takarítsák ki, bontsanak el mindent, ami ehhez szükséges, ahogy az engedély igénylésekor kérték.
Fotó: Borbély Fanni
Bors Béla arról is beszélt, hogy jelenleg még érvényben van az az övezeti rendezési terv (PUZ) amelynek alapján egy bevásárlóközpont létesülne ott, de a korábban tervezett ilyen beruházás információi szerint meghiúsult.
Ez egy Lidl áruház építését irányozta elő a Testvériség sugárút, illetve a Tudor Vladimirescu utcák kereszteződése melletti 4555 négyzetméteres területen, ahol 835 négyzetméteres alapterületű, kétszintes áruház épült volna, parkolóval együtt.
– erősítette meg kérdésünkre a terület tulajdonosa, aki szerint az engedélyben előírt bontási és tereprendezési munkálatokat végzik el.
Új rendeltetést kap Csíkszeredában az egykori Gyopár sportszálló és a hozzá tartozó terület. Az utóbbi években elhanyagolt, egy időben hajléktalanok és gazdátlan kutyák által is látogatott ingatlan a város harmadik Lidl áruházának biztosít helyet.
A telket az 1960-as években építették be, irodák, tekepálya készült, később a Gyopár sportszállót is létrehozták a kisipari szövetkezethez tartozó Akarat Sportegyesület kezelésében, amely örökös haszonélvezeti jogot kapott a várostól. A kétszintes épület emeletén 24 szobát alakítottak ki szálláshelyül, a földszinten étterem, konyha, irodahelyiségek, recepció és egy játékterem is helyet kapott.
Fotó: Borbély Fanni
Salakborítású tenisz- és kézilabdapályát hoztak létre, ahol
Az ATCOM Szövetkezeti Társaság az Akarat Sportegyesület jogutódjaként az ingatlant a 2000-es években eladta, de az kihasználatlanul állt, hajléktalanok és kóbor kutyák húzták meg benne magukat, volt hogy előbbiek tüzet is gyújtottak, amit a tűzoltók oltottak el. A volt sportszállót és irodaépületet 2018-ban kezdték lebontani, de egy része megmaradt.
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
1 hozzászólás