Fotó: Gecse Noémi
Teljesen felújítanák és átalakítanák Csíkszereda legforgalmasabb útvonalát, a Kossuth Lajos utcát. Emellett modernizálnák a tömegközlekedést, kölcsönkerékpár-rendszert vezetnének be, és új tereket létesítenének – íme, néhány javaslat a közlekedési akciótervből, amelyet a csíkszeredai önkormányzat megbízásából a helyi Planificatio Kft. készített. A mobilitási tervről és a városfejlesztési stratégiáról pénteken dönt Csíkszereda önkormányzati képviselő-testülete.
2017. január 27., 10:232017. január 27., 10:23
Csíkszereda forgalmának javítására fogalmaztak meg javaslatokat abban a közlekedési akciótervben, amelyet a városfejlesztési stratégiával párhuzamosan készített el a helyi Planificatio Kft. a csíkszeredai önkormányzat megbízásából. A két dokumentum elfogadását péntekre tűzte napirendre az önkormányzati képviselő-testület.
Korábban már írtunk a készülő mobilitási tervről, arról, hogy több felmérést végeztek a készítők, mielőtt javaslataikat kidolgozták volna. Többek között forgalomszámlálást végeztek Csíkszereda több pontján, online kérdőívezést folytattak a problémás közlekedési helyszínekről, kérték a rendőrség segítségét a balesetveszélyes helyek feltérképezésére, civil szervezetekkel és a városházával is egyeztettek, kérdőíves felmérést végeztek ezer csíkszeredai megkérdezésével, valamint magyarországi közlekedési szakértőket is bevontak. E felmérések, egyeztetések eredményeit használták alapul, és több fontosabb célt fogalmaztak meg. Csák László, az akciótervet készítő Planificatio Kft. vezetője elmondta, az elsődleges szempont a gyalogos és kerékpáros közlekedés volt, valamint a tömegközlekedés fejlesztése.
A 163 oldalas fenntartható mobilitási terv adatai szerint Csíkszeredának 120 utcája van (70,1 kilométer), a gyalogosok által használható felület pedig 16 ezer négyzetméter. A kérdőíves felmérésből kiderült, a megkérdezett csíkszeredaiak többsége, azaz 55 százaléka, gyalog közlekedik nyári időszakban a városban, 26 százaléka gépjárművel, 9 százaléka biciklivel, 5–5 százaléka pedig taxival és tömegközlekedéssel. A nagyszámú gyalogosforgalom figyelembevételével javasolták új gyalogátkelők létrehozását, illetve a régiek felújítását, biztonságosabbá tételét, valamint két új tér kialakítását.
Brassói úti változtatások
A közlekedési akciótervben a Brassói utat érintő elképzelések szerint az útszakasz biztonságosabbá tétele az egyik legfontosabb cél. Az akciótervben megfogalmazott javaslat szerint megközelíthetőbbé tennék a vasútállomást és az azzal szemben lévő városi buszmegállót, továbbá felújítanák és biztonságosabbá tennék a gyalogátkelőket. A Brassói út nyugati oldalán biciklisávot alakítanának ki. Ugyanakkor a leállósávot kifejezetten úgy alakítanák ki, hogy a mellékutcákból könnyebben lehessen ráhajtani a forgalmas útszakaszra. A Hargita utcában a vasúti felüljárótól a város székelyudvarhelyi kijáratáig módosítanák a közlekedési hálózatot oly módon, hogy megkönnyítsék a közlekedést a gyalogosok számára is. A javaslatok között szerepel járdaépítés végig az út mindkét oldalán, parkolók kijelölése az úttal párhuzamosan, illetve kerékpárút kialakítása szintén mindkét oldalon.
Az Egyetem teret a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai épülete mellé alakítanák ki a Temesvári sugárút érintett szakaszának átalakításával. Gyakorlatilag megszüntetnének néhány parkolót, és megszélesítenék a gyalogátkelőhelyet a promenád irányába. Szintén a gyalogosok számára alakítanának ki egy teret a Szent Kereszt-templom előtti részen, kiszakítva úgymond egy részt a Kossuth Lajos utca, a Szív utca, a Hargita és a Vörösmarty Mihály utcák kereszteződéséből. Ide egy kisebb körforgalmat vagy más jellegű kereszteződést képzeltek el új gyalogátkelők kialakításával. Ezzel párhuzamosan lezárnák a Szív utca egy részét az autós forgalom elől, teret engedve a gyalogosoknak a Millenniumi templom és a plébánia közötti szakaszon.
A fenntartható mobilitási terv fontos része a gyalogosforgalom megkönnyítése mellett a városi tömegközlekedés fejlesztése, többek között oly módon, hogy összekapcsolnák a menetrendet a távolsági buszjáratokkal és vonatjáratokkal, észszerűsítenék a tömegközlekedési útvonalakat, sűrítenék a járatok számát csúcsidőkben akár negyedóránkénti járatokra, hogy minél többen használják. A felmérésekből ugyanis kiderült, hogy a megkérdezettek csupán 2,3 százaléka használta naponta a buszjáratokat. A cél érdekében elektromos, alacsony padlós buszokat vásárolnának uniós forrásokból, a becslések szerint 7,6 millió lejre lenne szükség a beszerzésükhöz. Továbbá szükség volna ehhez a tömegközlekedési hálózathoz elektromos töltőállomásokra, modern buszmegállókra, és korszerű utastájékoztató rendszerre.
A tömegközlekedést összekapcsolnák a kölcsönkerékpár-rendszerrel úgy, hogy a buszmegállók közelében bicikliparkolókat alakítanának ki, és a kölcsönözhető kétkerekűeket akár a tömegközlekedési jegyekkel egy csomagban is ki lehetne bérelni. Az akcióterv továbbá 11 kilométernyi új kerékpárút kialakítását tartalmazza, valamint a meglévők felújítását vagy átszervezését. Többek között új biciklisávot terveztek a Brassói útra, a Hargita utcába; útvonalakat kötnének össze Csíktaploca, Csíkzsögöd, Csíksomlyó, a Tudor lakótelep és a Suta irányába, illetve az Olt mentén.
A város talán legforgalmasabb útszakaszának számít a Kossuth Lajos utca, ezért több lehetséges elképzelést is megfogalmaztak arról, hogy hogyan lenne érdemes átalakítani. Az egyik változatban a parkolók mellett biciklisávot alakítanának ki, továbbá meghagynák az útszakaszok közötti zöld szigetet. A járdán kijelölt kerékpárút így megszűnne, nagyobb teret engedve a gyalogos közlekedésnek. A második változat szerint megszüntetnék a középen található zöld szigetet, növelnék a két oldalon található járdák méretét, vagy növelnék a középen található szigetet, oly módon, hogy ott kisebb sétányt alakítanának ki, továbbá a parkolóhelyeket az úttal párhuzamosan jelölnék ki, ezáltal mintegy felére csökkentenék a parkolóhelyek számát. A harmadik elképzelés szerint megszüntetnék a középső zöld szigetet, növelnék a járdák méretét, a parkolókat párhuzamosan jelölnék ki az úttal, és külön biciklisávot alakítanának ki az úton, megszüntetve a járdán kijelölt sávot. Szőke Domokostól, Csíkszereda alpolgármesterétől megtudtuk, szeretnék a Kossuth Lajos utca teljes hosszát újraterveztetni és felújíttatni; a tervezésre ötletpályázatot írnának ki.
Egyéb fejlesztési elképzelések
Szintén a fenntartható mobilitási terv része a vasúti felüljáró felújítása, a vasúti aluljáró újjáépítése, intelligens parkolási rendszer kiépítése, amely szerint a főbb útvonalakra kihelyezett kivetítőkön vagy okostelefonos alkalmazásokon keresztül, valós időben nyújtanának tájékoztatást, hogy hol vannak szabad parkolóhelyek a városközpontban, például a Kossuth Lajos utcában. Csíkszereda fenntartható mobilitási tervét a város honlapján, a szereda.ro oldalon lehet elolvasni. Csák László elmondása szerint a benne foglalt elképzeléseket jövőtől kezdve legkésőbb 2023-ig meg kellene valósítania a csíkszeredai önkormányzatnak.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
szóljon hozzá!