Fotó: Pál Árpád
Több csíki iskola informatikai laboratóriumában is a szükségesnél kevesebb számítógép található, amelyek nagy része ráadásképp idejétmúlt is. Mivel a következő tanévtől kötelező lesz a informatika oktatása az ötödik osztálytól, fejtörést okozhat a tanügyi illetékeseknek az infrastruktúra előteremtése.
2017. március 10., 10:422017. március 10., 10:42
2017. március 10., 10:452017. március 10., 10:45
A jelenlegi kerettantervben – az 5-8. osztályos kötelező tantárgyak mellett – az informatika opcionális, azaz választható tantárgyként szerepel. A következő, 2017/2018-as tanévtől azonban egyéb változtatások mellett a heti egy informatikaóra is kötelező lesz a cikluskezdő ötödik osztályoktól. Mivel eddig az informatika mint tantárgy csak alternatív lehetőség volt a tanulók számára, a tanügyi illetékeseknek nem kellett különösebb hangsúlyt fektetniük a számítógépes laboratóriumok fejlesztésére, felszerelésére.
Miklós Csaba, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség informatikai oktatással foglalkozó tanfelügyelője érdeklődésünkre elmondta, a legutóbbi nagy számítógépes beruházás 2008-ban történt országosan, azóta pedig nem sokat változott a helyzet. „Akkor a legtöbb iskola részesült új számítógépekben, de a kapott gépek mennyisége nem úgy volt méretezve, hogy az igazodjon az osztályokban tanuló diákok létszámához. Általában több mint húsz tanuló van egy osztályban, a beszerzésnél pedig olyan is lehetett, hogy egy iskola például csak tíz számítógépre tett szert. Továbbá azt is elmondhatjuk, hogy a legtöbb tanintézetben a számítógépek állapota már nem a kornak megfelelő. Ez országosan, így Hargita megyében is jellemző probléma” – fejtette ki a tanfelügyelő. Tehát – vonta le a következtetést – mindegyik iskolának van számítógépes laboratóriuma, viszont a legtöbb helyen azok nem megfelelőek. Hozzátette, ez egyébként nem csak vidéki tanintézetre jellemző, a városiakra is. Azt is megjegyezte, habár az utóbbi években néhány iskola szerezhetett be új számítógépeket pályázatok révén, sok helyen így is rossz a helyzet.
Az előbbi meglátásokat igazolta, amikor csíki iskolaigazgatóktól érdeklődtünk a témával kapcsolatosan. László Károly, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója rámutatott, ők és szerinte a legtöbb általános iskola is ezzel a problémával küzd. „Mostanig az 5-8. osztályban az informatika mint tantárgy csak választható volt. Tehát finanszírozást sem nagyon lehetett fordítani a felszerelésekre. Az iskolák próbálták megoldani amiből és ahogyan tudták. Jelenleg egy számítógépes laboratóriuma van az iskolának, abban pedig 25 számítógép. Olyan is előfordul informatikaórán, hogy két tanuló használ egy gépet, a gépek pedig nem maiak” – fogalmazott az igazgató. Mint mondta, reméli, hogy szeptemberig az oktatási szaktárca kitalál valamit ez ügyben.
A csíkkozmási Dr. Boga Alajos Általános Iskola informatikai termében 21 számítógép található, egy osztály kivételével minden tagozat tanulójára jut egy gép informatikaórán – számolt be Csillag Ottó igazgató. Hozzátette, ők legutóbb tavalyelőtt tudtak tíz új számítógépet beszerezni pályázat révén. A kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola számítógépeinek egy része régi, viszont egy pályázat révén ők is szereztek be nemrég új gépeket. A tanintézet két informatika laborjában 25 személyi számítógép található. Ott is előfordul, hogy a diákoknak kettesével kell tanulniuk egy gépen informatikaórán – tudtuk meg András Ignácz igazgatótól.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!