Ahol nem pályáztak, ott elavult az informatikalabor felszereltsége

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Több csíki iskola informatikai laboratóriumában is a szükségesnél kevesebb számítógép található, amelyek nagy része ráadásképp idejétmúlt is. Mivel a következő tanévtől kötelező lesz a informatika  oktatása az ötödik osztálytól, fejtörést okozhat a tanügyi illetékeseknek az infrastruktúra előteremtése.

Molnár Rajmond

2017. március 10., 10:422017. március 10., 10:42

2017. március 10., 10:452017. március 10., 10:45

A jelenlegi kerettantervben – az 5-8. osztályos kötelező tantárgyak mellett – az informatika opcionális, azaz választható tantárgyként szerepel. A következő, 2017/2018-as tanévtől azonban egyéb változtatások mellett a heti egy informatikaóra is kötelező lesz a cikluskezdő ötödik osztályoktól. Mivel eddig az informatika mint tantárgy csak alternatív lehetőség volt a tanulók számára, a tanügyi illetékeseknek nem kellett különösebb hangsúlyt fektetniük a számítógépes laboratóriumok fejlesztésére, felszerelésére.

Miklós Csaba, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség informatikai oktatással foglalkozó tanfelügyelője érdeklődésünkre elmondta, a legutóbbi nagy számítógépes beruházás 2008-ban történt országosan, azóta pedig nem sokat változott a helyzet. „Akkor a legtöbb iskola részesült új számítógépekben, de a kapott gépek mennyisége nem úgy volt méretezve, hogy az  igazodjon az osztályokban tanuló diákok létszámához. Általában több mint húsz tanuló van egy osztályban, a beszerzésnél pedig olyan is lehetett, hogy egy iskola például csak tíz számítógépre tett szert. Továbbá azt is elmondhatjuk, hogy a legtöbb tanintézetben a számítógépek állapota már nem a kornak megfelelő. Ez országosan, így Hargita megyében is jellemző probléma” – fejtette ki a tanfelügyelő. Tehát – vonta le a következtetést – mindegyik iskolának van számítógépes laboratóriuma, viszont a legtöbb helyen azok nem megfelelőek. Hozzátette, ez egyébként nem csak vidéki tanintézetre jellemző, a városiakra is. Azt is megjegyezte, habár az utóbbi években néhány iskola szerezhetett be új számítógépeket pályázatok révén, sok helyen így is rossz a helyzet.

Az előbbi meglátásokat igazolta, amikor csíki iskolaigazgatóktól érdeklődtünk a témával kapcsolatosan. László Károly, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója rámutatott, ők és szerinte a legtöbb általános iskola is ezzel a problémával küzd. „Mostanig az 5-8. osztályban az informatika mint tantárgy csak választható volt. Tehát finanszírozást sem nagyon lehetett fordítani a felszerelésekre. Az iskolák próbálták megoldani amiből és ahogyan tudták. Jelenleg egy számítógépes laboratóriuma van az iskolának, abban pedig 25 számítógép. Olyan is előfordul informatikaórán, hogy két tanuló használ egy gépet, a gépek pedig nem maiak” – fogalmazott az igazgató. Mint mondta, reméli, hogy szeptemberig az oktatási szaktárca kitalál valamit ez ügyben.

A csíkkozmási Dr. Boga Alajos Általános Iskola informatikai termében 21 számítógép található, egy osztály kivételével minden tagozat tanulójára jut egy gép informatikaórán – számolt be Csillag Ottó igazgató. Hozzátette, ők legutóbb tavalyelőtt tudtak tíz új számítógépet beszerezni pályázat révén. A kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola számítógépeinek egy része régi, viszont egy pályázat révén ők is szereztek be nemrég új gépeket. A tanintézet két informatika laborjában 25 személyi számítógép található.  Ott is előfordul, hogy a diákoknak kettesével kell tanulniuk egy gépen informatikaórán – tudtuk meg András Ignácz igazgatótól.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 12., csütörtök

Az esővíz- és szennyvízelvezetés az egyik legnagyobb gond Taplocán

Nyugodt, de kritikus hangvételű lakossági fórumot tartottak Taplocán. A helyiek szerint a fejlődés lassú, és az alapvető infrastruktúra – mint a csatornázás és az aszfaltozott utak – hiánya továbbra is mindennapi nehézséget okoz.

Az esővíz- és szennyvízelvezetés az egyik legnagyobb gond Taplocán
Hirdetés
2026. március 11., szerda

Egyre több gólya veszi birtokba fészkét Alcsíkon

Az első gólya március 6-ai érkezését követően egyre több fészket vesznek birtokba a hazatérő vándormadarak Csíkszentsimonban. Fotókon és rövid videón mutatjuk.

Egyre több gólya veszi birtokba fészkét Alcsíkon
2026. március 11., szerda

Két autó ütközött össze Kirulyfürdő közelében

Két személyautó ütközött össze szerdán délben a 13A országúton, Kirulyfürdő közelében. Két ember megsérült, kórházba vitték őket.

Két autó ütközött össze Kirulyfürdő közelében
2026. március 10., kedd

Emlékezés és megújulás - több mint 90 táncossal

Rendhagyó gálaműsorral készül a gödöllői Urban Verbunk Junior, a Hargita Székely Néptáncszínház és a Hargita Együttes Ifik szombaton Csíkszeredában.

Emlékezés és megújulás - több mint 90 táncossal
Hirdetés
2026. március 10., kedd

Még lehet nevezni kergemobilokkal a hargitafürdői Kerge Olimpiára

Vidámságra és újdonságokra számíthat az, aki március 14-én kilátogat Hargitafürdőre a Kerge Olimpiára. Az eseményre még nevezhetnek a kergemobilos csapatok, és megtehetik akár szombaton reggel a helyszínen is.

Még lehet nevezni kergemobilokkal a hargitafürdői Kerge Olimpiára
2026. március 10., kedd

Kiégett egy autó az országúton Csíkszereda Udvarhely felőli bejáratánál – frissítve

A 13A jelzésű országút mindkét sávját lezárták az autós forgalom elől Csíkszereda bejáratánál, mivel kigyulladt egy autó kedden délelőtt.

Kiégett egy autó az országúton Csíkszereda Udvarhely felőli bejáratánál – frissítve
2026. március 10., kedd

Öt bani híján 9 lej egy liter gázolaj az egyik csíkszeredai kútnál

Nem hiába kérdeztük tegnap esti összeállításunkban, hogy vajon mit hoz a holnap. Hát ezt.

Öt bani híján 9 lej egy liter gázolaj az egyik csíkszeredai kútnál
Hirdetés
2026. március 09., hétfő

Két autó ütközött Csíkszereda kijáratánál

Egy embert kórházba kell szállítani, miután két autó összeütközött hétfőn délután Csíkszereda Gyergyószentmiklós felőli kijáratánál – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságtól.

Két autó ütközött Csíkszereda kijáratánál
2026. március 09., hétfő

Egy korszak, amelyben 279 római katolikus papot zártak börtönbe

Az 1944–1989 között történt borzalmak áldozataira emlékezett március 9-én, Csíkszeredában a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetsége. A kommunizmus ideje alatt 279 római katolikus papot zártak be, közülük 28-an haltak meg a börtönben.

Egy korszak, amelyben 279 római katolikus papot zártak börtönbe
2026. március 09., hétfő

Műtétpremier a csíkszeredai kórházban

Először végeztek túliumlézeres eljárással urológiai műtétet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban hétvégén egy németországi professzor iránymutatásával. A ThuLep lézergépet egyelőre kölcsönbe kapta a kórház, de tervezik, hogy vásárolnak egyet.

Műtétpremier a csíkszeredai kórházban
Műtétpremier a csíkszeredai kórházban
2026. március 09., hétfő

Műtétpremier a csíkszeredai kórházban

Hirdetés